Vágott vagy mű? A kérdés nem is olyan egyszerű
Örök karácsonyi dilemma, hogy élő- vagy műfenyőt díszítsünk az ünnepre: nagyon megosztó téma. Mi azonban visszafogottságra és alaposabb átgondolásra invitálunk mindenkit, mert a kérdés egyrészt közel sem olyan egyszerű, mint gondolnánk, másrészt ebből fakadóan talán nem is olyan egyértelmű, melyik a helyes megoldás.
Ezeréves egészségtipp, ami ma is tartja magát: a csíra titkai
Az egyik legrégebben termesztett gabonanövényünk, amelynek ezer arca van. Manapság a legtöbben a liszt és a kenyérsütés során említik, esetleg Luca napján kerül elő varázsereje, de ennél sokkalta többet tud. A búzacsíra egy igazi egészségbomba, ami bővelkedik vitaminokban, fehérjékben, antioxidánsokban, rostokban és ásványi anyagokban is. Kiváló immunerősítő, javítja az emésztést, védi az érrendszert, és állítólag még az öregedést is lassítja.
Mutatós hidegtálak királya: az aszpik
Az egyik kedvenc ünnepi gasztrokalandom a húsleves megmaradt levéből történő legkülönfélébb aszpikos csodák készítése. Sportot tudok űzni abból, hogy éppen zöldséges aszpikos szalámit tegyek a másnapi vacsoraasztalra, vagy formába öntött és úgy megdermesztett aszpik-pástétomot. Egy azonban biztos: az aszpikról beszélnünk kell, mert az aszpikot mindenkinek érdemes jobban megismernie.
Természetes megoldások gyomorpanaszokra
Bár mindannyian törekszünk a mértékletességre, olykor előfordulhat, hogy megterheljük emésztőrendszerünket. Különösen ünnepek táján eshetünk áldozatul a sok finomság csábításának. Ilyenkor jól jön, ha tudjuk, milyen természetes gyógyszerekkel enyhíthetünk a kellemetlen tüneteken. Mutatunk néhány gyógynövényt és praktikát a gyomorpanaszok enyhítésére.
Valóban tartanunk kell nagy kedvencünktől, a babérmeggytől?
Lavinaként árasztotta el a sajtót a nemrégiben szárnyra kelt hír, miszerint kedvenc sövénynövényünket, a babérmeggyet betiltották. Természetesen nem kell a fűrészért rohanni: nem Magyarországon, hanem Svájcban elégelték meg terjedését. De mire fel ez a nagy felhajtás, és valóban megérdemli-e ez az örökzöld növény a száműzetést?
A szélenergia és a gumicukor kapcsolata – az újrahasznosítás lehetőségei
2021-ben igen nagy port kavart a világszerte elavuló szélturbinaparkok lecserélése, amellyel – valljuk be – nem igazán tudtak mit kezdeni. A turbinákat a szélenergia Achilles-sarkának is nevezik, hiszen olyan kompozitokból állnak, amelyeket hosszú életre terveztek, nem újrahasznosításra. És ez idáig nem is tudtak ezen túl sokat változtatni…
Vanília – az ünnep egyik kedvenc fűszere
Ahogyan arról nemrégiben már írtunk: a vanília nem más, mint egy trópusi orchidea virágának maghüvelye, egyben a létező 30.000 orchidea fajtából az egyetlen, amelynek ehető a „gyümölcse”. Elsőként Mexikóban fedezték fel belső értékeit, itt kezdtek bele termesztésébe és használatába, majd még fizetőeszközként is kipróbálták. És ahogyan az lenni szokott: a spanyolok hozták el kontinensünkre, akkor még nem is sejtve, hogy az ünnepi időszak egyik legalapvetőbb fűszere válik majd belőle.
A bőrápolás és a tápanyag-utánpótlás mindenkori jolly jokere: a banánhéj a barátod!
Az egyik legismertebb trópusi gyümölcs, amely rendhagyó módon héjában tárolja a legtöbb vitamint és ásványi anyagot. Sajnos a hosszú út kibírásához a legtöbb banánt vegyszerekkel kezelik, ezért héja nem alkalmas a fogyasztásra – holott eredendően igen finom csemege készíthető belőle. De aggodalomra semmi ok: bemutatunk pár olyan hasznos háztartási praktikát, amiben jó hasznát vesszük a nem teljesen bio banánoknak is. De azért mégiscsak azt ajánlom, hogy amikor csak lehet, a kezelésmentes gyümölcsöt válasszuk!
Savon de Marseille – a modern háziasszony csodaszere
Hazájában nemzeti kincsnek számít hagyományos receptúrája, és vitathatatlanul kiemelkedik bármely más szappan közül. Valamikor nagyon-nagyon régen mára már elveszett titkos recept szerint kezdték el készíteni, és csodás tulajdonságainak köszönhetően pillanatok alatt meghódította Európát is. A családok kézről kézre adták féltett receptjeiket, finomították és tökéletesítették a technikát, és kitartásuknak köszönhetően mai modern világunkban is élvezhetjük értékes és utánozhatatlan örökségünket. De miben rejlik a Marseille szappan egyedisége, és mit rejtenek a féltve őrzött ősi receptúrák?
Kedvenc fenyőink egy sokszínű kertbe
Ha tél, akkor fenyőszezon: ezúttal olyan válogatással készültünk olvasóinknak, amelyben a legkülönfélébb tűlevelűeket hoztuk el, hogy megmutassuk, micsoda változatosság, milyen sokszínűség rejlik ezekben a csodaszép növényekben.
Aromapanoráma karácsonyra: ünnepi illatok, amelyek elvarázsolnak
Narancs, fahéj, szegfűszeg és fenyő. A négy legismertebb ünnepi illat. Talán amióta csak emlékszünk, ezek azok az esszenciák, amelyekre a karácsony közeledtével legjobban vágyunk. Pedig a repertoár ennél sokkal színesebb. Számos olyan szín, forma és illat lengte körül a karácsony szellemét, amelyet mára már talán el is felejtettünk, pedig egykor meghatározó szerepük volt az ünnep fényének emelésében.