Kovács Kriszta
Úgy alszol, ahogy eszel – mit együnk és mit ne együnk a pihentető alvás érdekében?
A (késő) esti lakomáknak megvan a maguk szépsége, és a böjtje is. Nem mindegy ugyanis, mit eszünk a lefekvés előtti órákban. Egyes ételek támogatják a nyugodt és pihentető alvást, más ételektől viszont akár egész éjszaka csak forgolódni fogunk. Mutatjuk, melyek ezek.
„Ez is egy gyászidőszak” – a menopauza pszichológusszemmel
A menopauza nemcsak testi, de lelki tünetekkel is jár. Egy korszak lezárása jellemzően megviseli az embert, pláne, ha olyan jelentős, mint amit a változókorban élnek meg a nők. Pedig ez egy természetes folyamat, és ha felkészülünk rá, vagy tudunk segítséget kérni, könnyebben vehetjük a mentális akadályokat. Erről is beszélgettünk Kispál Mónika pszichológussal.
Zavar a tokád? – így szabadulhatsz meg tőle
Genetika, testsúly, kor, testtartás – négy olyan tényező, amitől nagyban függ a toka kialakulása, vagyis az áll alatti zsírréteg megjelenése. Ha zavar bennünket, tehetünk ellene: csökkenthetjük, vagy akár meg is szabadulhatunk tőle. Mutatjuk, hogyan!
Felültem a semmittevés hullámvasútjára: hogyan lehet aktívan tölteni a ránk szakadt szabadidőt?
Megannyi tervvel és elhatározással néztem a térdműtét utáni egyhetes semmittevés elébe. Mi mindenre lesz végre időm! Kiderült, hogy az egész napos ágyban fekvés sem fenékig tejfel, főleg, ha nem mozoghatunk kedvünkre a lakásban. Be tud szippantani a romboló hatású semmittevés, de egy csúnya mélypont után mégis győztesként álltam fel.
Jól fogyni és izmosodni nem könnyű – ezekre ügyelj, hogy ne az izomból, hanem a zsírból veszíts
A fogyókúra fontos része az étkezés. Ahhoz, hogy egészségesen csökkentsük a kilóink számát, oda kell figyelnünk arra, mikor és mit eszünk. Ellentmondásnak tűnhet, de enni kell, hogy fogyjunk. Méghozzá úgy, hogy ne az izmainkból veszítsünk, hanem a nem kívánatos zsírréteg csökkenjen.
Összehangolódó menzesz: városi legenda? – dr. Scheuring István evolúcióbiológust kérdeztük
Sokszor vesszük észre magunkon, de hallunk is példát arra, hogy ha a nők sok időt töltenek együtt, szinkronizálódik a ciklusuk, vagyis körülbelül egy időben menstruálnak. Ez igaz, vagy csak véletlen? Mit mond erről a tudomány? Erről kérdeztük dr. Scheuring István evolúcióbiológust, az Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézetének a munkatársát.
Sokévnyi szenvedéstől menthetünk meg egy nőt, ha figyelünk rá a menopauza idején – dr. Margitai Barnabás nőgyógyásszal beszélgettünk
A menopauza minden nőt érint, hiszen előbb-utóbb mindenki belép a változókorba. Összetett tünetegyüttesről van szó, egyénenként változó, ki hogyan éli meg ezt az időszakot, de könnyíthetünk a helyzetünkön az orvosunkkal együttműködve. A menopauzáról beszélgettünk dr. Margitai Barnabás nőgyógyásszal.
Az időskori makula degeneráció megelőzhető és kezelhető, ha időben észrevesszük – szemész szakorvossal beszélgettünk
Az időskori látásromlás egyik leggyakoribb oka a makula degeneráció, ami nagymértékben ronthatja az életminőséget. Ha azonban időben kiszűrik, lassítható a látásromlás, és teljesebb életet élhet a páciens. Ha sokára derül ki, a folyamat egy ponton túl már visszafordíthatatlan. Prof. dr. Holló Gábor szemész szakorvossal beszélgettünk, a Prima Medica Egészségközpontok Szemészeti Központjának vezetőjével.
Államalapítás, Szent István és tűzijáték: ismered az augusztus 20-i ünnep részleteit? Kvízezz!
Az egyik legfontosabb nemzeti és állami ünnepünk augusztus 20-a, amihez azonban nehezebben kapcsolódunk, mint a nem olyan régi ’56-hoz, vagy akár a március 15-i eseményekhez. De ismerjük egyáltalán ezt az ünnepet? Kvízünkből kiderül!