Két dologtól igazán jó a házi lekvár, és mindkettőből egyre kevesebb van
Sok a dolog ilyenkor ősszel, különösen, ha kertje, gyümölcsöse is van az embernek. Bár a nyáron szárítóra tett gyógynövények már rég a nagy gyűjtődobozokban várnak sorsukra, az őszi gyümölcsök gyűjtését csak most kezdjük el. A régi idők embere szerint a gyümölcsöt hétféle módon lehetett feldolgozni, melyek között az ecet- vagy aszalványkészítés éppúgy általánosságnak számított, akár ma a lekvárfőzés. De vajon valóban általános, és valóban olyan egyszerű dolog ez?
Erdő-mező őszi, gyógyhatású kincsei – teszteld magad, hogy ismered-e őket?
Erdőt-mezőt járva egyre több jel utal arra, hogy az ősz már nemcsak kopogtat, de bizony bent is van a kertünkben. A vándormadarak egyre nagyobb csoportokban járják a learatott táblákat, és a sok nyári esőtől harsogóan zöld levelek is kezdenek fakulni, itt-ott már a dió és a gesztenye is hullani kezdett. A Jóisten azonban erre az évszakra is sok-sok örömet kínál számunkra, az erdőket és mezőket is bőven telerakta ízletesebbnél ízletesebb, gyógyhatású termésekkel. De vajon mennyire ismeri ezeket korunk embere? A kvízből kiderül!
Cserebere – hogyan lesz a piacból közösség?
Tudom, hogy jó lett a pálinkája, és még ebben a fránya évben is annyi gyümölcse lett, hogy a pálinka mellé lekvárt is tudott főzni. A szembe-szomszédnak pedig lisztje van, nem is akármilyen: alakor búzából. A Tomiék már megint vágtak disznót, noha még februárban mondták, hogy teli a kamrájuk. Rendben van, én sem panaszkodom, az idei csapadékos nyárban szépen fejlődtek a régi tájfajtákról oltott facsemeték, és a gyógynövényekből is termett rendesen. Egyszóval bőség van, már csak a javak elosztásán kellene igazítani… Pénzre nem lesz szükség!
7 feladat, amit ne mulassz el az őszi kertben
A nagy nyári munkálatokat és szüretet követően a kert valahogy olyannak tűnik, mint az esküvős ház lakodalom után; még ott érződik az ünnep öröme, a poharak az asztalokon, az imént még a zenekar is játszott, azonban most sehol egy lélek, a nyitva hagyott ablakok függönyei tompán szólva lobognak a hajnali szélben. Most a pihenés ideje jön, előtte azonban rendet kell tenni, hogy a következő menyasszonyt is méltó mód fogadhassuk majd a tavaszon.
Néha hiába vársz virágra – egyes növények életciklusa két évig is tarthat
Ahol van rend, ott lesz rendetlenség is, nincsen ez másként a növényvilágban sem! Hiába virágzik a többség tavasszal, mégis lesz néhány renitens, amelyik csak ősszel fog, sőt egyesek kétévente. Már ha épp úgy tartja kedvük. Az evolúció kegyetlen játék, amelyben mindenkinek meg kell találnia a saját túlélési stratégiáját. Van, aki a nagy tömegbe vegyül, mások pedig inkább teljesen külön utakat járnak.
Az őszi faültetés csodákra képes, csak ismerni kell a szabályokat
Volt mit tenni a kertben a nyár folyamán, az már igaz, azonban még bőven akad tennivaló, mielőtt a szerszámokat gondosan lezsírozva téli pihenőre küldenénk! Az előttünk álló őszi hónapok a kései gyümölcsök szüretelése és feldolgozása mellett a fák ültetésének és átültetésének idejét is jelentik. Vegyük sorra, mik azok a legfontosabb praktikák, amikre érdemes odafigyelnünk!
Levélseprésen túl: kerti feladatok, amiket nem éri meg elbliccelni
Ha őszi mezőgazdasági munkát említünk, az emberek nagy többségének feltehetően a szőlőszüret jutna eszébe. Való igaz, hogy a pincék környékén igencsak zajlik mostanság az élet, a kisebb kertekben azonban az egyre hűvösebb idő ellenére is számos egyéb növénnyel kell foglalkoznunk!
Gyógynövényes kivonatok ajándékba: három tuti házi készítmény
Bár a gyógynövényekre a legtöbben akkor szoktak gondolni, ha valamilyen betegség kúrálására vagy jobb esetben megelőzésére van szükség, mégis rendkívül sok örömet is okozhatnak – vagy okozhatunk velük másoknak. Gondoljunk csak egy nyári hőségben fogyasztott, kellemesen hűvös citromfűszörpre vagy télen, a mínuszokban egy jó fűszeres forralt borra! A különféle gyógynövény-kivonatok nemcsak egészségesek, de olykor kifejezetten dekoratívak is, ráadásul sok közülük még könnyen el is készíthető – ideális ajándék lehet bárki számára!