Fűben termő gyógyszerek: már gyűjthetjük őket!
Olvasási idő: 2 perc

Fűben termő gyógyszerek: már gyűjthetjük őket!

A növényeket csak úgy ismerhetjük meg igazán, ha végigkövetjük életciklusukat. Már jócskán gyűjthetjük erdő-mező gyógyfüveit, és sok közülük le is virágzott már. Szánjunk időt megismerésükre, járjuk minél többet a réteket és a lankákat, hogy a téli időszakra elegendő munícióval töltsük fel házi patikánkat!

Esős napok és szinte nyári meleg váltogatják egymást már egy ideje, és ez a buja vegetáción is jócskán meglátszik. Korábbi cikkekben írtunk már a május környékén gyűjthető legismertebb gyógynövényekről, azonban számos egyéb is akad, amire érdemes odafigyelnünk!

Itt van rögtön a sárga virágairól és hasonló színű tejnedvéről könnyen felismerhető vérehulló fecskefű. A fecskék érkezésével egyidőben nyíló növény tejnedvét külsőleg szemölcsök gyógyítására használhatjuk. Bár a népi gyógyászatban korábban belsőleg is alkalmazták, egyes erős hatású alkotói okán háziszerként való használata ma már nem javasolt.

Vérehulló fecskefű – Fotó: 123RF 

Jellegzetes terméseiről könnyen felismerhető a pásztortáska, melynek alkoholos kivonatát bőrproblémák kezelésére is használhatjuk. A mustárhoz hasonló ízű terméseiből kiváló fűszert is készíthetünk, míg jellegzetes ízű tőleveleivel akár a káposztát is helyettesíthetjük – és ezer jó hatással bír.

Dandelion
Gyermekláncfű levelének és gyökerének gyűjtése – Fotó: 123RF 

Az inkább pitypang néven közismert gyermekláncfű kesernyés leveleit salátákhoz, de akár spenóthoz hasonló főzelékként is fogyaszthatjuk! Keserűanyagainak köszönhetően serkenti az étvágyat, javítja az emésztést, de az epe- és májműködést is serkenti.

Zamatos turbolya – Fotó: 123RF 

A népies néven édespetrezselyemnek is nevezett zamatos turbolya igazi tavaszi ínyencség! Ánizsos-mentás ízű leveleiből önmagában is rendkívül különleges levest készíthetünk, de akár fűszerként is használhatjuk. A főleg üde akácosok aljnövényzetében élő növényt szinte az egész Kárpát-medencében megtalálhatjuk, illóolaja és szárított teája vese-, hólyag és emésztőszervi megbetegedések esetén hatásos.

A ragadós galaj névről talán kevésbé, de a kirándulásokon használt zoknikról annál inkább ismert lehet! Kampós végű szőröcskékkel gazdagon ellátott szára és termései erősen tapadnak ruházatunkhoz, ami a növény elterjedését segíti. A külsőleg bőrbetegségekre, pattanások kezelésére, belsőleg méregtelenítésre is alkalmazható gyógynövény magja pörkölve kiváló kávépótló, gyökeréből vörös festéket vonhatunk ki.

Útifű virágja – Fotó: Pixabay / Annette Meyer

A sort zárjuk most a különféle útifüvekkel, melyekkel – nevükhöz méltó módon – úton, útfélen találkozhatunk. Míg a lándzsás útifű leveleiből köhögéscsillapító szirupot is készíthetünk, a nagy útifű leveleit horzsolásos sérülések esetén bedörzsölve helyben-azonnal is alkalmazhatjuk!

És ha fel is dolgoznád a gyógynövényeket, készülhet mindenféle vajákos technikával tinktúra, macerátum vagy egyéb csodaszer.

Nyitókép: 123RF

Kapcsolódó tartalom
4 meglepő, de tökéletesen működő kávéfűszer
Pottyondy Ákos | 2025. máj 11

4 meglepő, de tökéletesen működő kávéfűszer

Különleges kávéfűszereket a kertben is találunk, csak szét kell néznünk kicsit.