Dr. Jászberényi József
A demencia bárkit elérhet: híres emberek, akik ebben a betegségben szenvednek
Akit demenciával diagnosztizálnak, sokszor nagyon szégyelli magát, még a családjában is csak kevés embernek mondja el az igazságot. A titkolózás abban az értelemben természetes, hogy senki nem akarja semmilyen betegségét nagydobra verni, nem is tartozik ez senki másra, csak a legközelebbi hozzátartozókra. De nem is szégyellnivaló helyzet, ráadásul a kialakulása nem függ az ember addigi intellektusától és műveltségétől – ez a borzasztó kór voltaképpen bárkit elérhet ötvenéves kora után. Mostani cikkünkben ezt bizonyítandó sorolunk fel számos hírességet, aki ezzel a betegséggel élt vagy él ma is.
Hogyan (nem) érdemes tanulni idősebb korban?
A „mindent tudni akarok”- jelenség időskorban sem kerül el senkit. Bár tanulni fontos, a mérhetetlen tudásvágy nemcsak szociális kapcsolatainkat, de egészségünket is roncsolhatja. De hogyan is kellene jól tanulni?
A csodálatos kapszulás endoszkópia – mire jó?
Ötven év felett már gyakoriak a különböző gyomor- és bélrendszeri betegségek, a reflux, a rekeszizomsérv, a nyelőcsőproblémák, a polipok. Ilyenkor a szakorvosok a tükrözést ajánlják (gasztroszkópia a gyomor esetében, kolonoszkópia az alsó bélszakasz esetében), amely ébren rendkívül kellemetlen, nem egyszer erősen fájdalmas trauma. Altatást viszont nem mindenki szeretne: kinek a szíve nem bírja, ki pedig fél a lehetséges, kisebb vagy nagyobb agyi traumáktól. Az ő esetüket könnyíti meg az endokapszula vagy kapszulás endoszkópia, amely már Magyarországon is elérhető és igénybe vehető.
Nesztór vagy Kharón útját járnád? A kétféle idősödésről
Mióta világ a világ vannak mogorva, savanyú és örömteli, magukkal és másokkal kedves idős asszonyok, urak. És azt nem a genetika dönti el, mi kire fogunk hasonlítani.
Időskori gyámság: épülhetne rá egy visszaéléseken alapuló biznisz?
Mire figyeljünk időskori gondnokság/gyámság esetén, ha egyszer szükségét érezzük, és mi az, ami csak a filmekben történhet meg?