Dr. Jászberényi József
Alma Alzheimer-kór ellen, avagy a nagy flavonoid-mese
Terjedő népbetegség a demencia, ezért egyre több információ, és téves információ kering róla a közbeszédben. Az egyik legújabb az, hogy ha rendszeresen almát fogyasztunk, nem leszünk Alzheimer-kórosok, s ha demens eszik rendszeresen almát, akkor lassabb a betegség lefolyása az almában található flavonoid nevű anyag miatt. Ez az elgondolás ebben a formában semmiképpen sem igaz, de abban van igazság, hogy a táplálkozás reformja lassíthatja a dementálódási folyamatot.
Hogyan vigyázzunk a lábfejünkre ötven év felett?
Sokan azt hiszik, hogy a lábfejünknek az a legjobb, ha egész nap olyan cipőt viselünk, ami stabilan tartja. Ez téves feltételezés, cserébe sokat árthatunk vele magunknak! Mutatjuk, mi a jobb megoldás.
Stephen Hawking és Sandra Bullock férje is ebbe halt bele: az amiotrófiás laterálszklerózisról
A tavalyi esztendőben Sandra Bullock bejelentette, hogy egy rövid időre visszavonul a színészi hivatástól, mivel több időt szeretne a közvetlen hozzátartozóival tölteni. Bullocknak két gyermeke van, a tizenkét éves Louis és a tízéves Leila, akiket 2010-ben és 2015-ben fogadott örökbe, és társával, Bryan Randallal nagy szeretetben nevelték őket. Ma már tudjuk, hogy a szünet valójában a férfinak szólt: Randall akkor már két éve küzdött az amiotrófiás laterálszklerózissal (ALS). Randall 2023. augusztus 5-én, 57 évesen meghalt. A gyors lefolyáshoz sajnos a kései diagnosztizálás is hozzájárult. De mi is ez a betegség? Mi az ALS?
Kurtizán volt, vagy feleség, mindegy is: Donatello Mária Magdolna-szobra örökké tanít
Firenze nem csak a csodálatos dóm, a keresztelőkápolna vagy a nagyon finom ételek és toszkán borok városa, s nem is csak a Dávid-szobor miatt érdemes felkeresni. Múzeumaiban az ókortól napjainkig terjedően csodálatos műalkotások várják az érdeklődőket, sokszor a mindennapi életünkre vonatkozó üzenetekkel – ha van fülünk a hallásra…
Van-e csodadiéta a demencia ellen?
Nincs olyan esztendő, hogy ne kapna szárnyra egy-egy új csodadiéta, amely akár a demencia minden változatára, akár csak valamelyikre – leginkább az Alzheimer-kórra – javulást ne ígérne, és ígéri természetesen a betegség megelőzését is. Sajnos, a diéta önmagában nem segít.
Fogyhatsz és szépülhetsz vele: hét érv az uborkafogyasztás mellett (és hét tipp hozzá)
A nyári időszakban olcsón és nagy mennyiségben juthatunk hozzá az uborkához. Ne szalasszuk el a lehetőséget – ideje feltankolni a vitaminraktárainkat!
A Barbie mögött valójában egy nagyon erős nő állt: Ruth Handler küzdelme a mellrákkal
Az első Barbie-babát Ruth Handler, amerikai üzletasszony találta ki, és dobta piacra egy játékkiállításon, 1959-ben. A vitatott babánál azonban sokkal többet is köszönhetünk neki, igazi példa lehet minden mellrákkal küzdő nő számára.
Csodaszer vagy kóklerség? – A lóbalzsamok használatáról
A lóbalzsam megnevezés nem egy konkrét terméket jelöl, hanem gyógykenőcsök azon csoportját, amelyeket a sportolók és az idősebbek igen gyakran használnak, külsődleges módon, elsősorban izom- és ízületi fájdalmak enyhítésére. Azért hívják így, mert először a lovaknál alkalmaztak ilyen krémeket: Dr. Ulf Jacoby német állatorvos véletlenül jött rá arra 1982-ben, hogy ezeknek az ember számára is fájdalomcsillapító, vérbőség-okozó és izommerevség-oldó hatásuk lehet. Az embereknek szóló változatot 1984-ben dobták piacra, azóta milliók használják. Ez pedig nem feltétlenül jó.
Időskori kockázat: számos gyógyszer növelheti a napfényérzékenységet
Bizonyos gyógyszerek mellékhatásként növelhetik idősebb korban a bőr fényérzékenységét. Ez azt jelenti, hogy a bőr sérülékenyebb, kevésbé tud ellenállni a napfény okozta káros hatásoknak, ami növeli a bőrrák és más bőrproblémák kialakulásának kockázatát.
A kutyasétáltatás veszélyei – mire figyeljünk idősebb korunkban?
Ebben a cikkünkben senkit nem akarunk lebeszélni a rendszeres kutyasétáltatásról, sőt: idősebb korban ez az egyik legjobb mozgásforma! Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy mire vigyázzunk ilyenkor…
A demencia 9 korai jele: ismerd fel időben, hogy tehess ellene!
Bár a demencia kialakulásában nagyon nagy jelentősége van a genetikának, mégis sokat tehetünk a minél későbbi megjelenésért, és még inkább a felerősödése, a fokozódása ellen. Ha a demenciát időben észrevesszük, az azt jelenti, hogy akár évtizedekig maradhatunk önellátók, és viszonylag tiszta tudattal élhetünk. De mik a legkorábbi jelek? Ezeket szedtem most csokorba.