A népnyelv kertiköményként vagy uborkafűként ismeri ezt az ókorban is előszeretettel használt növényt, amit a történészek szerint a római legionáriusok hoztak be Európába. Őshazáját a mai napig viták övezik, egy azonban biztos: ha a kapor nem lenne, sokkal szegényebb lenne a világ!
Kapor a kertünkben
A kapor egyéves növény. Számos helyi változatát ismerjük, köztük több tájfajtát is: igen kedvelt a Szentesi aroma, de kiváló minősített fajta a Budakalászi is. Kései, de bőtermő fajta az Aneto, de érdemes kipróbálnunk a Chrestensen vagy Mammuth 4553 fajtákat is.
Fotó: Pixabay / Patrick Gruterich
A kapor közepesen melegigényes növényünk, és fejlődése során sem egyenletes a hőigénye: kezdetben az alacsonyabb hőmérséklet kedvező számára, de bimbós állapotban már melegebbet kíván. Amikor a szárcsúcsokon az ernyők megjelennek, hőigénye 10 fokkal is megnő: csak 20 fok felett biztos a terméskötése és az érés lefutása. A hidegre azonban kevésbé érzékeny: korai vetéssel nem tesznek kárt benne a kései tavaszi fagyok sem. Kezdetben félárnyékban is szépen növekszik, de virágzásakor sok napfényt kíván, ezért inkább a kert napos felére ültessük!
Fotó: Pixabay / Artur Pawlak
A kaprot öntözés nélkül is termeszthetjük, de egy dologra figyeljünk oda: a magok csírázásához is elég szokott lenni a talaj nyirkossága, de az ernyők megjelenése előtt sok vízre van szüksége, egészen a virágzás végéig. Ha ebben az időszakban elegendő a természetes csapadék, nincs gond – ennek hiányában azonban érdemes kicsit megöntöznünk. Ha vetésforgóban másodnövényként vetjük, akkor csak öntözéssel termeszthetjük biztonságosan.
A kapor a szélsőséges talajtípusok kivételével mindenhol termeszthető, de a könnyen melegedő, jó vízgazdálkodású középkötött vályogtalaj az ideális számára.
Apró-morzsalékos, kissé tömörített magágyba érdemes vetni, március elejétől. A kapor cserépben, városi lakások balkonjain is megél, ezért senkinek sem kell lemondania a friss kapor nyújtotta élvezetekről.
Fotó: Pixabay / Dimitry
Ha másodnövényként vetjük, akkor most érdemes elszórnunk a magokat: július és augusztus hónap a legmegfelelőbb időszak erre. Nyári vetésekor azonban nagyon figyeljünk az öntözésre, ekkor ugyanis könnyen kiszáradhat. Vethetjük köztesként is: gyökérzöldségek, burgonya vagy babok közé.
Ha levelét szeretnénk fűszerként használni, akkor a 30–35 cm-es magasság elérésekor érdemes szednünk belőle: ilyenkor a hajtások zsengék, zöldek, dúsan levelesek.
A levágott leveles hajtásokat vékonyan kiterítve, száraz, fedett helyen megszáríthatjuk, így egész télen főzhetünk belőlük.
Kapor a konyhában
Az uborkafű a magyar konyha régi, kedvelt fűszernövénye. Levelét, fiatal virágát és beérett termését is felhasználhatjuk. Zöld virágos részét (Anethi folium) nyersen és szárazon morzsolva, magját (Anethi fructus) egészben és darálva is fogyasztjuk.
A mag íze erősebb, őrölve egyes vidékeken a zsemlés-véres hurkába is használták. Salátákhoz, savanyúságokhoz gyakorta adták megőrölt ernyővirágzatát. Bevált praktika a borecetes tartósítás: ehhez felforrósított borecetbe kell mártani a kaprokat, és mikor lankadásnak indulnak, lecsöpögtetve steril üvegekbe kell tölteni. Ezt mindaddig ismételjük, amíg meg nem töltik a kaprok az üveget, végül felöntjük borecettel. Felhasználáskor folyamatosan szedhetünk az ecetes kaporból – egy dologra kell figyelnünk: az ecet mindig lepje el az üvegben maradt kaprokat! Vannak vidékek, ahol ugyanezt mézzel készítik el, és a mézes kaprokat édes tésztákhoz használják fel.
Fotó: Pixabay / Yuliya Harbachova
Kiváló tartósítási mód a zsírban eltevés: ehhez az apróra vágott kaprokat zsírban megpirítjuk, tiszta üvegekbe töltjük, és a tetejére egy ujjnyi zsírt merünk. Amikor a felső zsírréteg megdermedt, kamrába tesszük. Szinte bármihez felhasználhatjuk: levesekhez, mártásokhoz, húsokhoz vagy főzelékekhez. Ha a kapron kívül más fűszernövényeket is adunk hozzá, akkor kész ételízesítőt is varázsolhatunk, így a gyors főzésekkor elég csak belekanalaznunk az ételbe párat ebből az egészséges fűszeralapból.
Ha a zöld kaprot kilónként 10 dkg sóval összekeverjük, majd leturmixoljuk, és kis üvegekbe töltjük, akkor egy sós kapros alaphoz juthatunk, ha ugyanezt a szárított kaporral tesszük, akkor pedig egy kapros fűszersó lehet a végeredmény. Ha igazán intenzív aromákat szeretnénk a téli hónapokban is, akkor szárítás helyett inkább fagyasszuk: ilyen formában jobban megőrzi aromáit.
Fotó: Unsplash / Jonathan Pielmayer
Kapor a házipatikában
Az ókorban fejfájás és gyomorpanaszok ellen használták. Teája vízhajtó, de emésztési zavarok, hányinger, álmatlanság vagy étvágytalanság esetén is felhasználható. A kapor antimikrobális hatása a fokhagymáéval vetekszik, és állítólag még tumort megelőző hatással is rendelkezik. A-, B- és E-vitaminokban gazdag és sok ásványi anyagot tartalmaz: kalciumot, vasat, rezet, magnéziumot, cinket, foszfort és folsavat. Rosttartalma magas, kalóriatartalma alacsony, emellett kiváló antioxidáns, erősíti a szervezetünket.
A kapor tágítja az ereket, ezáltal növeli a fogyasztója testi és szellemi teljesítőképességét is és segít küzdeni a fáradtság ellen.
A kapor csökkenti a fogínygyulladás tüneteit, és sebgyógyításra is használható. Főzete borogatásként gyógyír a szemgyulladásra. Arcvizeket és bőrgyulladás elleni lemosókat is készítenek belőle, sőt: összemorzsolt magjából körömerősítő folyadék keverhető. Virágos hajtásából és magjából féregűző teát is főzhetünk, a népi feljegyzések szerint enyhíti a csuklást, és régi feljegyzésekből az is kiderül, hogy afrodiziákumként is javasolták fogyasztását.
Fotó: Pixabay / Rita E.
A legújabb kutatások szerint a kapor alkalmas lehet a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében is. A szakemberek szerint a kapornak számos hasznos hatása van, beleértve a hipolipidémiás és hipoglikémiás hatásokat, és a kutatók úgy vélik, hogy csökkenti a diabéteszes szövődmények előfordulását is: befolyásolja az antioxidáns kapacitást és a glükóz- és lipidpályák egyes génjeinek változásait.
A kapor egészséges, finom, és igazi nyári aroma- ezért kár lenne kihagynunk a menütervezésből. Hogy segíthessünk feleleveníteni sokrétű felhasználási lehetőségeit, készültünk egy válogatással kedvenc receptjeinkből:
- Zúzapörkölt tökfőzelékkel
- Gombapaprikás kapros-túrós daragaluskával
- Kemencés, rakott kapros-túrós csusza
- Kapros ordás palacsinta
- Mangalica papszelet
- Sült uborka
- Juhtúrós lepény
- Salátaleves
- Cukkiniprósza
Ajánljuk még: