Gesztenye
Régi klasszikus a termésdíszek között. Két fajtáját különböztetjük meg: a szelíd- és a vadgesztenyét. A vadgesztenye vastagabb, nagyobb kupaccsal rendelkezik, míg a szelíd gesztenye kupacsán több a vékony, hosszú tüske. A szelíd gesztenye kissé csúcsosabb, míg a vadgesztenye kerekebb és kicsivel nagyobb méretű.
Fotó: 123RF
Csipkebogyó és borostyán
Abszolút kedvencem. Terméseit egyenként és csokrosan is felhasználhatjuk, sőt: még szúrós ágai is jól mutathatnak a díszeken. Csodásan mutat a borostyán levelei között, de akár vázába is tehetjük, ha csokrot kötünk belőle.
Fenyőtoboz
Az erdei fenyő toboza 3-6 cm hosszú, gömbölyded, míg a fekete fenyő toboza nagyobb: 4-8 cm hosszú, világosbarna vagy okkersárga színű, fénylő, rövid kocsányú toboz. A lucfenyő könnyen megkülönböztethető: 10-18 cm hosszú és 2,5-4 cm vastag, csaknem hengeres, csupán a két végén elkeskenyedő toboza van.
Fotó: 123RF
Az egyik legszebb toboza a közönséges vörösfenyőnek van: 3-4 cm hosszú, világosbarna színű toboz, ami bár évekig a fán marad, ha szerencsénk van, az avarban találunk belőle pár darabot. A simafenyő toboza is szépen díszít: 2 cm-es kocsányon csüngő, 8-15 cm hosszú, puha tobozai vannak. Különleges és könnyen felismerhető a duglászfenyő toboza: 6-8 cm hosszú, hengeres, gyakran tojásdad alakú. Termőpikkelyei kerekítettek, hosszú fedőpikkelyei háromágúak, hegyes csúcsúak, kiállóak.
Fotó: 123RF
Éger, tölgy és bükk
Kocsányos és kocsánytalan tölgynek rücskös kupacsa van, a csertölgy makkjának kupacsa kehely alakú, felülete felfelé felpödört pikkelyektől bozontos. A vörös tölgy makkja rövid, tömzsi, 2-2,5 cm hosszú, kupacsa széles és lapos.
A bükk makkja hajtott tüskékkel borított tojásdad alakú, érésig zárt kupacsú. A kupacsban két darab három élű, sima héjú, barna makk található. A makk októberben hull le, a kupacs négy részre hasad.
Fotó: 123RF
Az egyik legjobban felhasználható erdei kincs a mézgás éger. Termése 1–1,5 cm hosszú kocsányon lógó éretten sötétbarna áltoboz. Nagyon hasonlít rá a hamvas éger rövid nyélen elhelyezkedő áltobozával.
Berkenye, kökény és galagonya
A madárberkenye termése éretten narancssárgás-vöröses színű almatermés, a berkenyefajok közül elsőként érik be (szeptemberben), ám csak a tél végén hullik le a fáról. A barkócaberkenye szintén szeptemberben érik, és októberben már le is hullik a fáról: a termése kerek, éretten rozsdabarna, fehéren pontozott. Mérete 2–3 cm, alakja hosszúkás körteforma.
Fotó: 123RF
Az egybibés galagonya termése tojásdad vagy gömbölyű, vérpiros színű, 6–10 milliméteres termés. A kökény az egyik legszebb díszítésre is felhasználható erdei bogyósunk: termése apró, kékesfekete, hamvas, szeptemberben érik.
Kerüljük a védett fajokat!
Bármerre is járunk, mindig tartsuk tiszteletben az erdőt! Elsősorban az avarban keresgéljünk a kincsek után, ott is bőven fogunk találni kedvünkre valót.
Csak azokat a terméseket szedjük le a fákról, bokrokról, amiknek gyűjtése nem tiltott!
Ismerjük meg, melyek a védett növények, és azokat messziről kerüljük el! Mert az esetleges bírságnál sokkal fontosabb az az, hogy egy adott faj okkal kapott védettséget!
Fotó: 123RF
Nemrég megütötte a fülemet egy élménybeszámoló, amiben azt mesélték el, mennyire szép díszt fognak készíteni a begyűjtött csodabogyókból.
Lehet, hogy csábító a szúrós csodabogyó elegáns, piros bogyókkal díszített formája, de idehaza védett faj, így nem kaphat helyet a lakásdekorok között!
Termése októberben érik, ezért nagy eséllyel találkozunk vele erdei túránk során, hagyjunk neki békét, kibírjuk, ha nem belőle készül a koszorú!
Fotó: 123RF
A vadon termő növények gyűjtésére szigorú előírások vonatkoznak. Gyűjtési engedélyre csak akkor van szükség, ha az egyéni szükségletet meghaladó mértékben kíván valaki erdei terményeket gyűjteni az állami erdőkben: a határ személyenként maximum 2 kilogramm.
Viszont a magánerdőkben más a helyzet: még saját szükségletre szedett mennyiség esetén is kell az erdőgazdálkodó írásos hozzájárulása. Hogy magán- vagy állami erdőbe tervezünk kirándulni, azt megtudhatjuk az erdoterkep.nebih.gov.hu oldalon közölt térkép segítségével, ahol az adott terület természetvédelmi besorolásáról is információt kaphatunk (védettség, NATURA 2000 besorolás).
Fotó: 123RF
A lehetőségek tárháza
A begyűjtött termések felhasználása gyakorlatilag határtalan: a koszorúktól kezdve a fatörzs-díszeken keresztül a karácsonyfadíszekig szinte bármit készíthetünk belőlük. A terméseket festhetjük, ha szükséges száríthatjuk. Érdemes időt szánnunk a természeti kincsek felfedezésére, mert hamar rájövünk: semmi szükség a sok műanyagra, nincs szebb a természetes kiegészítőknél!
Hogy mi is segítsünk ebben, készültünk egy válogatással kedvenc kreatív írásainkból:
Postaládától a befőttesüvegig – Így dobd fel a lakást természetes dekorációval
Amíg még néhány falevél is árválkodik az út szélén, csodás dekorációk születhetnek!
A pénz nem akadály! – Így dekorálj olcsón lakást
Egyszerűség, élet és elegancia van benne – Öt dekoráció a kert ajándékaiból
Nyár végén a kert kevés virágot kínál, a szárazságban szomjazunk a víz látványára is. Néhány olyan egyszerű asztaldíszt ajánlok, amelyek könnyen elkészíthetők otthon. A kertben vagy egy közeli mezőn biztosan találunk hozzá apró kis növényeket!
Színes őszi dekorációk a kert és a mező kincseiből
A szép, enyhe ősz most nemcsak színes faleveleket és gyönyörű terméseket kínál, az újraéledt kertben virágok is pompáznak! Gyűjts a természet kincseiből egy kosárra valót, és tedd színessé velük az asztalt, a szobát, az irodát, a folyosót, a lépcsőházat!
Könnyen készíthetsz házi illatosítókat az őszi kert kincseiből – öt variációt mutatunk
A hosszúra nyúlt ősz még kecsegtet illatos kincsekkel. Öt ötletet mutatunk, hogy a kert kincsei vezessék az orrodat!
3+1 tipp, ha feldobnád a sivár januári lakást
Nyitókép: 123RF