Zaka Dóra
Randitrendek 2022: melyik szó mit jelent a randevúzás szótárában?
Vannak randijelenségek, amelyek már korábban is felkapottak voltak, és vannak kifejezetten újszerűek. Utóbbiak közül a legtöbbnek még magyar megfelelője sincs, inkább csak jelenség-szinten foghatók meg. Nézzük meg, mi is az, ha „breadcrumbing”, „ghosting” vagy éppen „cushioning” történik veled!
Lelazít, mélyre visz és felemel – Ez az autogén tréning
Az, hogy a testedzés fontos, mára szinte mindenki számára alapvető információ. De mi van az elmével? A mentális egészség védelme sem elhanyagolható ahhoz, hogy egészségesek legyünk. Ebben segíthet az autogén tréning!
AllergiaszezON: milyen lelki tényezők állhatnak a háttérben?
A különböző típusú allergiák egyre több embert érintenek. Van, aki szezonálisan küzd vele, mások, mint például az ételallergiások egész évben gyötrődnek, vagy éppen gyógyszerrel kezelik tüneteiket. Vajon pusztán biológiai reakciókról beszélhetünk az allergiáknál, vagy a lelki oldal is jelentős befolyással bír? Utánajártunk!
Együttalvás: ki, kivel, mikor és meddig?
Az együttalvás egy kifejezetten megosztó téma, ha a csecsemő-gyerek-szülők vonatkozásában gondolkodunk róla. Ezzel szemben, ha a párkapcsolatot nézzük, legtöbbek szerint nem is kérdés, hogy együtt kell aludni. Bármelyikről is van szó, érdemes megfontolni néhány szempontot.
Aszexualitás: zavar vagy sem?
A szexualitás témájával kapcsolatban sok szempontból lehetünk különbözők: sokat vagy éppen egyáltalán nem beszélünk róla, a másik nemet szeretjük, vagy a saját nemünkhöz vonzódunk. De mi van azokkal, akik senkihez sem vonzódnak fizikailag? Ők az aszexuálisok.
Nem vagy egyedül a rákkal! A család és a segítő csoportok szerepe
Daganatos betegséggel szembesülni, együtt élni vele vagy éppen küzdeni ellene nemcsak a beteg számára nehéz. A család is sok nehézségen, változáson megy keresztül, sőt a rákkal való küzdelemben a sorstársaknak, különböző segítő csoportoknak is nagy jelentősége lehet.
Antiszociális vagy aszociális? Nem mindegy!
Ezek is tipikusan olyan kifejezések, amiket a köznyelvben rendre rosszul használunk. Tisztázzuk kicsit, melyik mit is jelent!
Élet távkapcsolatban: közelség lehet a távolságban, és sok buktató
A távkapcsolatokról sokan nagyon szélsőségesen negatívan gondolkodnak. De biztos, hogy annyira ördögtől valók? Vagy lehet ezt is jól csinálni?
Hogyan kell „jól gyászolni”, és jó-e, hogy az elhúzódó gyász már pszichiátriai zavarnak számít? – Egy pszichológus véleménye
A kérdés paradoxnak tűnhet, mégis úgy látszik, vannak bizonyos határok, amelyeken belül „jól, normálisan” gyászolunk, és van, ami már azon túlmutat. Ugyanis az elhúzódó gyász – hosszas szakmai diskurzus után – idén bekerült a mentális zavarokat listázó kézikönyvbe.