Egy az élet - ezt kell jól csinálni Egy.hu logó
Friss
Tamás-Zaka Dóra
Tamás-Zaka Dóra tanácsadó szakpszichológus

A szakmai életemben pszichológusként tevékenykedem, egyéni, illetve család-és párterápiás folyamatokban dolgozom. A közel hat éve űzött hivatásom mellett szívügyem a pszichoedukáció, annak támogatása, hogy az emberek tudatosabban éljék a mindennapjaikat. Ehhez viszont szemléletformálásra van szükség: ennek egy formáját találtam meg a publikálásban.

Végy egy jó adag szenvedélyt, fűszerezd meg tehetséggel, adj hozzá társadalmi hasznot és egy csipetnyi anyagi biztonságot. Ez az japán ikigai titka, amitől jól érezheted magad a mindennapjaidban. Érdemes tanulnunk más kultúráktól is!

Az olyan étkezési zavarok, mint az anorexia, bulimia vagy orthorexia talán már sokaknak ismerősek. De mi van akkor, ha diagnosztizálható zavarról nem beszélhetünk, mégis gondjaink vannak az étkezés területén? Mi a zugevés és miért csináljuk? Miért esszük túl magunkat? Mitől függ, hogy stresszevők vagyunk, vagy egy falat sem megy le a torkunkon olyankor? Ezekre a kérdésekre keressük a választ!

A kötődés témájáról egyre többet hallani. Jól is van ez, mert mai tudásunk szerint nagyjából 70 százalékban befolyásolja a kötődési mintázatunk azt, felnőttként hogyan viszonyulunk a kapcsolatokhoz. 

Amerikai számadatok szerint a gyereket nevelő családok húsz százaléka egygyermekes. Milyen lelki örökséget kap a felnövő népesség ötöde, miben lesznek ők erősek és kevésbé erősek? Nézzük, mit mondanak a kutatások!

Mindenkit érnek olyan élmények, amikkel nem akar, vagy éppen nem tud szembenézni. Lehet, túl fájdalmas lenne, túl sok félelemmel járna együtt, vagy épp rengeteg energia és időbefektetés szükségeltetne ahhoz, hogy elfogadjuk a következményeket. A nehézségeket elkerülendő – tudatosan vagy tudattalanul – tagadni kezdjük a valóságot. Ez pedig még nagyobb gondokhoz vezethet.

Mindenkivel megesik, hogy fáradtnak, tompának, motiválatlannak érzi magát. Ugyanakkor a senyvedés magas iskolája már nem érint mindenkit, akiket mégis, azok viszont az Amerikai Pszichológiai Társaság meghatározása szerint már a languishing tünetegyüttesével élnek, s lehet, hogy segítségre van szükségük.

Közeledik a karácsony. Ha te azok közé tartozol, akik már egész decemberben piros ruhákat hordanak, karácsonyi dalokat hallgatnak, az otthonuk fényárban úszik, és a munka egyre kevesebb idejüket tölti ki, akkor ez az írás nem biztos, hogy neked szól. Ha azonban inkább olyan vagy, aki éppen csak 24-én érkezik meg a karácsonyba, majd rohan is belőle tovább, akkor itt az idő megállni. Ne csak túléld, hanem éld át, élvezd ki a pillanatokat és szerezz valódi örömöt a szeretteidnek!

Az első szerelem élménye az újdonságából fakadóan olyan erős lehet, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni, az illetőből fakadt, és őt szerettük a legjobban életünkben. Utána ugyanezt keressük, de nem kapjuk meg. Valóban így van? S miben rejlik az ereje? Jöhet még utána nagy szerelem?

Az utóbbi három évben egyik – egész világot érintő – krízis követi a másikat. A Covid után a háború kihívásaival is meg kellett küzdenünk, és sokak mai napig nem élhetnek otthonukban, saját országukban a küzdelmek vagy éppen a besorozás félelme miatt. Többek között őket támogatja az önkéntes segítőkből összeállt Pszi Pont Alapítvány.

Egy szakítás szinte mindig fájdalommal jár. Vajon könnyít-e ezen, ha nem ér váratlanul minket? Ha pedig felismerjük a jeleket, azok utat mutathatnak ahhoz is, mit tehetünk az együttmaradásért!

A gyermekkor optimális esetben egy olyan időszak, amikor biztonságos környezetben nevelkedhetünk, gondtalanul élhetünk, védett környezetben követhetünk el hibákat. De sajnos nincs ez mindig így. A parentifikáció például azonnal elveszi ezt.

Érezted már úgy a nappali ébrenléted során, hogy álmodsz? És fordítva? Mi lenne, ha a helyükre kerülnének ezek az állapotok? Ha tudnád, mikor vagy ébren, és azzal is tisztában lennél, ha éppen álmodsz? Az lenne a tudatos álmodás! Közelebb kerülhetünk általa önmagunkhoz, de terápiában a fóbiáinkat is leküzdhetjük általa. 

Ugrás az oldal tetejére
Menü