Jótanácsok, hogy ne nézz ki úgy, mintha a saját nagymamád lennél
Olvasási idő: 5 perc

Jótanácsok, hogy ne nézz ki úgy, mintha a saját nagymamád lennél

Az öregedés első jeleire talán még legyintünk. Nem is kell kétségbe esni, elég, ha odafigyelünk néhány hétköznapi apróságra, és lelassíthatjuk a folyamatot. Ám a megfelelő bőrápolás mellett létezik még egy-két trükk, amik segítségével fiatalabbnak nézhetünk ki a korunknál.

Az öregedés mindannyiunk életébe kéretlenül toppan be. Az első jeleivel talán még nem is foglalkozunk: nevetőráncok, egy-két ősz hajszál szegődik mellénk. Aztán ahogy telnek-múlnak az évek, remélhetőleg még időben észbe kapunk. Nem azért, hogy kétségbeesetten küzdjünk az öregedés ellen – hiszen az az élet velejárója –, inkább azért, hogy szépen öregedjünk. Mert egy-két, akár csak semmiségnek tűnő szépségápolási teendőre kell odafigyelnünk, és máris sokat tettünk fiatalságunk megőrzéséért.

Alapos alapkezelés

Nyáron a nap süti az arcunkat, télen a hideg csípi. Fújja a szél, izzadunk, a város pora lepi el arcunk, mire hazaérünk. Többek között ezek miatt is fontos, hogy mindennap alaposan letisztítsuk az arcbőrünket. Hidratáljuk, tápláljuk. Masszírozzuk. Használjunk olyan krémeket, amik a korunknak megfelelőek. Helyezzünk hangsúlyt a szemkörnyék ápolására. Az arcunk mindennapos kenegetése közben ne feledkezzünk meg a nyak és a dekoltázs hidratálásáról se, és ápoljuk rendszeresen az ajkainkat. Egy jó kézkrém is legyen mindig kéznél: a kézfejünk ugyanis olyan sokféle feladatnak és külső környezeti hatásnak van kitéve, hogy mindenképpen megérdemli a gondoskodást.

A szépségszakértő szerint a mindennapi bőrápolás alapvetően így kellene, hogy kinézzen esténként:

  1. ha erős sminket viselünk, mossuk le (ha csak szolid a smink, ez a lépés kihagyható, az arctisztító elvégzi majd a munkát)
  2. Arctisztítás következhet a bőrnek megfelelő lemosóval: nagy pórusokhoz habzó, kis pórusokhoz tejalapú termékekkel. A tisztítót víz nélkül, az ujjunkkal kenjük fel. Öt percig hagyjuk állni, így a hatóanyagok valóban képesek kifejteni hatásukat. Ha letelt az idő, vizezzük fel a krémet, habosítsuk, majd további fél-egy percig dörzsöljük át az arcot. Eredményként bababőr-simaság várható.
  3. Este (és csak este!) ezután következhet a 3-5 perces peeling, a bőrünkhöz illő hámlasztóval. Ugyanúgy vizes kézzel dolgozzuk el ezt a bőrön, majd öblítsük le. Ne ijedjünk meg, ha az első néhány használatkor kipirosodik az arc – ez jót jelent: arra utal, hogy megindult az erekben a keringés. A pirosság az éjszaka folyamán teljesen elmúlik.
    Kémiai és fizikai hámlasztók, sőt ezek kombinációi is léteznek. Míg előbbiek különböző hatóanyagok segítségével távolítják el a szükségtelen, megvastagodott bőrréteget, utóbbiak mechanikai alapon működnek.
  4. Ezután következhet a bőrnek megfelelő tonik, ami a bőr pH-értékét állítja helyre – bármilyen típusú – akár a savakkal dolgozó hámlasztás után is. A tonik nem azonos a tisztítóval, nem távolítja el a szennyeződéseket, tehát ezt csak tiszta bőrre vigyük fel, vattakorong segítségével!
  5. Ha a tonik is felszívódott, következhet a hidratálás. Amennyiben újonnan alakítjuk ki bőrápolási rutinunkat, elég egy tápláló, vagy hidratáló krémet beszereznünk, a maszkot, szérumot, szemránckrémet – tehát a mélyebb rétegekben dolgozó készítményeket – hagyjuk meg egy következő lépésnek.

Mindig legyen magas fényvédelemmel rendelkező krém a táskánkban, és ne kezdjük a napot úgy, hogy nem kenünk fel fényvédőt! A reggeli minimálrutin ugyanis így néz ki:

  1. lemosás (vízzel vagy lemosóval), 
  2. (szérumok – kihagyható)
  3. hidratálás 
  4. fényvédelem.

Bőrápoláson túl

Figyeljünk oda az étkezéseinkre. Amennyire lehet, kerüljük a cukrot és az egészségtelen ételeket. Együnk helyettük sok zöldséget (például brokkolit, spenótot, kelkáposztát, uborkát, sárgarépát, paradicsomot és édesburgonyát) és gyümölcsöt (például ananászt, görögdinnyét, narancsot, banánt és gránátalmát).

A görög joghurt, a zabpehely és a (mértékkel fogyasztott) diófélék is segítségünkre lehetnek

abban, hogy belülről fiatalítsuk a külsőnket. A C-vitamin mellett az A-, B-, E-, D- és K-vitamin segíthet abban, hogy a bőrünk sokáig ragyogó maradjon.

Kerüljük a stresszt, az alkoholt és a dohányzást. Igyunk sok-sok vizet, zöld teát és cukormentes gyümölcsleveket. A sport kiváló a méreganyagok eltüntetésében, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás pedig reggelre mindig szebbé varázsolja az embert.

Hajcihő, mert nem csak a bőröd öregedhet, öregíthet

A fiatal megjelenéshez nem elegendő, ha csak a bőrápolásra fordítunk gondot. A hajunkra is szánnunk kell időt és energiát. Ha a fodrász havonta egyszer megigazítja, az már egy jó dolog, de azért ne elégedjünk meg ennyivel. Kezdjük először azzal, hogy olyan hajszínt és frizurát választunk, ami megfelel a korunknak. Hiába ilyen, vagy olyan a hajunk húsz és harminc évesen, az nem biztos, hogy jó lesz negyven-, ötven- vagy hatvanéves kor felett. Nem kell nagy változtatásokra gondolni, de érdemes a fodrásszal egyeztetve olyan hajkoronát kialakítani, ami a személyiségünk mellett az éveink számának is megfelel. Egy rosszul megválasztott frizura éveket öregíthet a megjelenésünkön.

Ha hullik, töredezik, ritkul, száraz vagy bármi rendellenességet tapasztalunk, keressünk fel egy szakorvost, mert könnyen előfordulhat, hogy valamilyen szervi megbetegedés áll a háttérben, esetleg valamilyen vitaminhiány, amit a megfelelő étrenddel ellensúlyozhatunk. Ami jó a bőrnek, azért a hajunk is hálás lesz, de főleg olyan esszenciális tápanyagokra van szüksége, mint például a vas, a cink és a szelén, valamint az A-, D- és E-vitamin, a folsav, a biotin, egyes aminosavak és antioxidánsok. Ugyanakkor azt is érdemes észben tartani (és megtenni a megfelelő lépéseket), hogy a

menopauza után a hajunk minőség, sűrűsége romolhat, és lassabban is nőhet.

Mérsékeljük az agresszívebb vegyszerek használatát fejtetőnkön is, törekedjünk a minél természetesebb megjelenésre. A rendszeres otthoni hajápolás mellett olykor bevethetünk egy hidratáló, vitalizáló pakolást – nemcsak gyorssegélynek, de otthoni, rendszeres öngondoskodásnak is felfoghatjuk ezt!

Fogas kérdés

Még ha nem is fűlik hozzá a fogunk, évente legalább egyszer (de jobb kétszer) keressük fel a fogorvosunkat akkor is, ha nincs különösebb panaszunk. A fogak egészségének megőrzése minden korosztály esetében létfontosságú.

Minél idősebbek vagyunk, annál gyakrabban fordulhat elő, hogy egy-egy fogat be kell tömni, ki kell húzni, pótlásra van szükség, talán nem is egyre. A rendezett, ápolt fogsor éveket fiatalíthat. Főleg, hogy

így bátran merünk nagyokat nevetni

és nem rejtegetjük a fogainkat, mert sárgás a színük, be kellene tömetni, hiányzik, pótlásra vár, és a többi. 

Nem olcsó mulatság a fogsor rendbetétele, de kérhetünk árajánlatot és részletfizetési lehetőséget. Ha egyszer belevágunk és a lehetőségeinkhez képest megtesszük a szükséges lépéseket, egy szép és ápolt fogsorral a szánkban garantáltan jobban érezzük majd magunkat.

A lélek tükre

A szemünk egészségére is fontos odafigyelni. A hunyorgás nem menő, a szemüveg annál inkább. Persze csak ha szükségünk van rá, bár idővel a legtöbbünk táskájában ott lapul egy olvasószemüveg. Törekedjünk arra, hogy valóban jól álljon az a szemüveg – és megfeleljen a korunknak, ne legyen se túl fiatalos, se túl vénasszonyos, vénemberes. 

Próbálgassuk a kereteket, ameddig csak jólesik, ha bizonytalanok vagyunk, menjünk vissza két nap múlva. Egy jó szemüveg öltöztet, és fiatalíthat is a megjelenésünkön. Olyan modellekkel is megnézhetjük az arcunkat, amiket túl soknak vagy túl merésznek gondolunk. Játsszunk a formákkal és a színekkel, sosem lehet tudni, hogy melyik lesz az igazi. Én például nem szerettem volna vastag fekete keretet, de az eladó javaslatára felpróbáltam egyet. Azonnal beleszerettem.

Kapcsolódó tartalom
Ezekkel az illóolajokkal űzd el a baktériumokat és a stresszt!
Emmer Szabina | 2025. máj 06

Ezekkel az illóolajokkal űzd el a baktériumokat és a stresszt!

Nem csak finom illatot hoznak otthonunkba, de a baktériumoktól is megszabadítják a légutakat!