Az olyan ruhaboltokat, ahol új ruhákat lehet vásárolni, régóta kerülöm, nem az én terepem a fast fashion. De a turkáló teljesen más kérdés. Használt ruhát vásárolni fantasztikus kincsvadászat, izgalmas örömforrás. Volt egy gyenge időszak az életemben, amikor szinte mindennap bementem a kedvenc turkálómba és füllentenék, ha azt állítanám, hogy általában üres kézzel távoztam onnan. Szinte mindennap találtam valamit, amivel gyarapíthattam egyre csak terebélyesedő, átláthatatlanná vált ruhagyűjteményemet. Hogy mit pótoltam ezzel a szenvedéllyel, milyen hiány miatt kapaszkodtam ebbe az örömforrásba, most nem taglalnám, de azt őszintén megosztom, hogy akármennyi ruha is vándorolt haza, az alapprobléma nem ennek a szenvedélynek a segítségével oldódott meg.
Mindezt csak azért mesélem el, hogy határozottan alátámasszam: nekem szükségem volt egy magam számára felállított szabályrendszerre, ami megakadályozta, hogy ne úgy menjek be egy turkálóba, mint a vadászeb, ami éppen szagot fogott: csillapíthatatlan izgalommal és éhséggel. Ezáltal pedig segített, hogy ne hatalmasodjon el rajtam a gyűjtés.
Nem biztos, hogy másnak ugyanezek a szabályok lesznek érvényesek és hatásosak, de nálam végső soron jól beváltak. Ma már nem járok ha kell, ha nem turkálni, és ha be is térek egy használtruha-boltba, töredék mennyiségű zsákmánnyal távozom, mint korábban.
Az én szabályaim a következők:
- Az aktuális fogyásom-hízásom okán nem vehetek új farmert és semmilyen nadrágot. Ahhoz túlságosan sokszor áll be ez a súlyváltozás az életembe, felesleges lekövetni azt új darabokkal, elő kell venni a „régebben is jó volt nadrágokat” a szekrény mélyéről.
- 1000 forint felett nem vásárolok ruhát, sőt, igazából ötszáz forint nálam a lélektani határ. Igen, én azokat a turkálókat látogatom, amelyek ennek a kívánalomnak meg tudnak felelni. Ha „drága” vállfás használtruha-bolt esik útba, inkább be se nézek. Egyszerűen nem lépek be, még akkor sem, ha jó a híre.
- Az akciós napok nem hozhatnak lázba, csak azért nem megyek, mert leértékelés van.
- Tilos megvennem az olya ruhát, ami egy csipetnyit is feszül rajtam, vagy a szabása nem passzol teljesen az alakomhoz. Soha nem fogok beleférni, vagy ha igen, addigra elfelejtem, hogy egykor megvettem ezt a ruhát.
- Nem veszem meg, aminek nem tetszik a színe, vagy most már sokkal inkább szempont az, hogy aminek a színe nem az én színem. Egyetlen esetben teszek kivételt ez alól a szabály alól: ha a ruha olyan anyagból van, hogy átfesthető, és olyan árnyalat, amit át lehet egy általam preferált színre festeni.
- Amit javítani kell, például kicserélni a cipzárt, vagy egy kisebb cérna felbomlást levarrni, esetleg jöhet, de a nagy átalakításokat igénylő ruhákat már igyekszem otthagyni, legalábbis nem feltétlenül veszem meg őket.
- Tilos bármilyen jellegű, színű vagy fazonú kabátot vennem, mert annyi van, hogy sose hordom el őket.
- Ugyanez igaz a blézerekre is. Nincs kivétel akkor se, ha a világ legszebb színű és mindenféle módon hozzám passzoló blézerről van szó. Mert ha az adott darab olyan is, egészen biztosan ott van már a testvére a szekrényemben, csak elfeledkeztem róla.
- Tilos hosszú, tilos mini és tilos midi szoknyát vennem. A lehető legritkábban hordok szoknyát, és amikor azt a 78 kiló ruhát kidobtam, amiről cikket is írtam, annak egy jókora része bizony sose viselt szoknya volt.
- Csak olyan kardigánt vehetek, aminek van zsebe és gombokkal záródik. Az öveket ugyanis elhagyom, a cipzáras fazonok meg nem simulnak úgy, ahogy azt az én alakom szereti. Lyukacsos, lazán kötött-horgolt kardigán nem opció, mert az bármennyire csinos, semmire se jó.
- Egy alkalommal maximum három ruha kerülhet a kosárba, és ha azt a hármat megvettem, másik háromtól meg is kell szabadulnom, tehát otthon mehet a dilemma, mi kerül ki a szekrényből, hogy az új darabok beférjenek.
- Hetente maximum egy alkalommal nézhetek be a turkálóba, és ha eltelik úgy egy hét, hogy egyáltalán nem tértem be, akkor beülhetek a cukrászdába egy sütire. Egyetlen darab sütire, mert természetesen ott is vannak rám szabott szabályok.
Ajánljuk még: