Szeretek mosni. Tudom, manapság ez a házimunka nem nagy kunszt: beteszem a szennyest a mosógépbe, bekapcsolom, és kész. Számomra azonban nem csak ennyit jelent a mosás. Szívesen válogatom a koszos ruhákat kupacokba. Kitalálom a sorrendet, hogy melyiket hány fokon, milyen programmal mossam. Kiválogatom a foltos darabokat, és azokat, amelyeket kíméletesen ajánlott tisztára varázsolni. Amelyiket kell, azt beáztatom, sőt, ha akad egy-két ruhadarab, amit kézzel kell mosni, hát szívesen megcsinálom azt is.
Szabálykövető vagyok, azt sem szeretem (nem is értem), ha valaki csal társasjátékozás közben. A ruhákba varrt címkék utasításait is betartom. Ha engedi az anyag (és szükséges), 60 fokon mosok, fehérítek vagy kímélő programra kapcsolok.
Szeretem a ruhákat kiteregetni, a szárító programot inkább csak amolyan vészhelyzetre tartogatom – de a címke „szava” olyankor is szent.
Kádjel: a mosás hőfoka
A ruhákba varrt címkéken az első jel jellemzően azt mutatja, hogy milyen hőfokon tanácsos azt kimosni. Ez a jel egy kádra vagy tál vízre emlékeztet.
- Ha egy pötty van benne, akkor azt javasolják, hogy hideg vízben mossunk, a két pötty a meleg, a három a forró vizet jelenti.
- A legtöbbször 30, 40 vagy 60 fokos javaslattal találkozhatunk.
- A legkényesebb anyagok esetében egy kézfej rajza jelzi a kézi mosást.
- Ha ez a kád vagy tál nincs aláhúzva, normál programmal moshatunk. Az egy aláhúzás a kímélő program jele, a két vonal még speciálisabb odafigyelésre utal. Ha át van húzva a vizes tál, akkor az a ruhadarab sajnos nem mosható…
Háromszög és kör: a fehérítés és vegyi tisztítás jelei
A sorban leggyakrabban a háromszög követi a hőfokra vonatkozó jelet.
- Ha egy üres háromszöget látunk, akkor akár fehéríthetjük is az adott ruhadarabot
- Ha ez a háromszög át van húzva, a fehérítés tilos.
- Olykor a háromszögben betűkkel jelölik, hogy milyen fehérítés ajánlott, illetve melyik kerülendő: ha például azt látjuk a háromszögben, hogy „cl”, és mindez át van húzva, az azt jelenti, hogy tilos a klóros fehérítő használata.
### ZONE-2 ###
A kör a vegyi tisztítás jele. Ezek ismerete főleg a ruhatisztító üzletekben dolgozók számára fontos, rám legalábbis nem jellemző, hogy száraz vagy vegyszeres tisztítást végeznék itthon (a mosószeren és az öblítőn kívül).
- Az áthúzott kör azt jelenti, hogy tilos a vegyi tisztítás.
- Különböző betűk lehetnek a körben, például az „A” azt jelenti, hogy bármilyen oldószer használható. A „P” már sokkal bonyolultabb jelentéssel bír (legalábbis számomra): eszerint a ruhadarab tisztítható száraz tisztítással, de csak perklór-etilénnel, szénhidrogénnel vagy fluor-triklórmetánnal (bármit is jelentsen ez).
Bevallom, ezt a jelet általában figyelmen kívül is hagyom (nesze neked, szabályok!) – a télikabátokat úgyis tisztítóba adom a szezon végén, a ruháimat pedig jellemzően lehet mosógépben mosni. Együtt azokkal a finom darabokkal, amikkel otthon szinte semmit sem lehet kezdeni.
Szárítás és vasalás: négyzet és a kis vasaló
A négyzet a szárítás jele.
- Ha nincs benne kör, akkor a kézi szárítás különböző formáira utal. Ha van benne kör, akkor a gépi szárításra vonatkozó ajánlásokat jelenti.
- Az áthúzott ábra azt jelenti, hogy nem szabad géppel szárítani a ruhadarabot.
- A körben a pöttyök ebben az esetben a szárítás hőfokát jelölik, illetve a beleírt számok is ezt jelzik.
- Az aláhúzások pedig arra figyelmeztetnek, hogy kímélő szárítás (centrifugálás) ajánlott.
- Ritkán lehet találkozni azzal a jellel, ami leginkább egy áthúzott szaloncukorra hasonlít – ez azt jelzi, hogy a ruhát nem szabad kicsavarni, vagyis úgy, csurom vizesen kell hagyni megszáradni.
A vasalási lehetőségeket egy stilizált vasaló jelzi:
- A pöttyök itt is a hőfokot mutatják: egy pötty az alacsony, kettő a normál, három a magas hőmérsékletre (maximum 200 fokra) utal.
- Az áthúzott vasaló természetesen a vasalás tilalmát jelenti.
- A vasaló talpa alatti vonalak a gőzölést jelzik, ha ez át van húzva, akkor nem szabad gőzölve vasalni.
Minőségmegőrző kezelés
A leggyakoribb jelek mellett persze olykor meglepő piktogramok is figyelmeztethetnek a ruha tisztításának mikéntjére, de ha az alapokat biztosan tudjuk, a kacifántosabb ábrák sem tűnnek megfejthetetlennek. Ráadásul több címkében a jelek alatt le is írják a fontosabb tudnivalókat. Ha minden kötél szakad, bármikor rákereshetünk arra, a gyártó ajánlását követve miképp mossuk ki ruháinkat. Reméljük, hogy így hosszabb távon élvezhetjük azok színét és minőségét, s nem nyúlnak vagy fakulnak ki idő előtt.
Ajánljuk még: