Otthon

5 konyhai kisgép, amiket fontos tisztán tartani

Ti melyik konyhai kisgépet használjátok a legtöbbször? És milyen gyakran tisztítjátok? Íme néhány hasznos ötlet, amivel könnyen és gyorsan végezhettek ezeknek a készülékeknek a rendben tartásával!

Ha választanom kellene, hogy melyik az a kisgép, amit képtelen vagyok nélkülözni a konyhából, akkor gondolkodás nélkül a kávéfőzőt mondanám. Igaz, a kotyogósra esküszöm, de vésztartaléknak bármikor jól jöhet egy filteres, vagy a még gyorsabb kapszulás készülék. Alighanem a kenyérpirító és a melegszendvicssütő kerülne a képzeletbeli második és harmadik helyre, majd szép sorban a kézimixer, a turmixgép, a mikrosütő és a többi.

A legtöbbeknek ezek közül fix helye van a konyhapulton. Hiába határozom el, hogy majd mindig elteszem és előveszem azokat, a pulton maradnak. Pedig ha szekrényben tartanám mindegyiket, az sokkal rendezettebb hatást keltene a helyiségben... de nem lennének kéznél. Viszont akárhol is tároljuk a konyhai kisgépeket, az mindenképp igaz, hogy rendszeresen tisztítani kell mindegyiket. Azon túl, hogy a látható helyeken kívül-belül áttöröljük, fertőtlenítjük a készüléket, érdemes olykor alaposabb tisztítást is beiktatni, mert a felgyülemlett kosz akár a kisgép „életébe” is kerülhet – nem beszélve az egészségügyi kockázatról, amit az ilyen láthatatlan, vagy „ráhagyott” szennyeződések jelenthetnek. (Fontos: minden tisztítással és karbantartással kapcsolatos teendő előtt húzzátok ki a készüléket a konnektorból!)

Kávéfőző

Tökéletes táptalajt szolgáltathat a kávéfőző a különböző baktériumoknak és penészgombáknak, adott hozzá ugyani a nedvesség és a meleg. A zacc eltávolítása, valamint a víztartály és a csepegtető tálca kiürítése, megszárítása persze pillanatok alatt elvégezhető, a készüléket sem tart semeddig áttörölni. És bár nem valami életszerű, hogy minden használat után alaposan tisztítsunk át minden eltávolítható részt a kisgépen (én legalább is képtelen lennék erre), mégis ezt kellene tenni a szakemberek szerint. Ezeket az alkatrészeket meleg, szappanos/mosószeres vízben kell elmosni, vagy ha a gyártó engedi a mosogatógépben való tisztítást, oda is tehetitek, a felső tálcára.

A víztartály fedelét két használat között hagyjátok nyitva, hogy az alaposan kiszáradhasson. Havonta egyszer nem árt átmosni ecetes desztilláltvízzel: töltsétek fel a tartályt, majd hagyjátok állni legalább 30 percet, végül futtassatok le egy főzőprogramot. Ezt követően már csak desztillált vízzel futtassatok le egy programot, hogy átmossátok a készüléket.

Kenyérpirító

A készülékben felgyülemlett, száraz morzsa és zsíros szennyeződés könnyen lángra kaphat használat közben, ezért érdemes fokozottan odafigyelni a kenyérpirítók tisztántartására is. Minden használat után érdemes a gépet kihúzni a konnektorból, majd a szemetes fölött kirázni belőle a beleszóródott morzsát.

Ha van kivehető/kihúzható tálcája, azt forró mosószeres vízben megtisztíthatjuk, öblítsük le, és mindenképp várjuk meg, hogy tökéletesen megszáradjon, mielőtt újra használjuk! Magát a készüléket hetente alaposan áttörölhetjük egy forró, mosószeres/szappanos vízbe mártott, puha ruhával – de figyeljetek, hogy a fűtőelemekhez ne érjetek!

Melegszendvics- és/vagy gofrisütő

Ezeknek a készülékeknek a varázsereje a sütőfelületben rejlik, amihez nem ragad semmi, még az olvadt sajt vagy a két egymással összesütött gofri közül kicseppenő lekvár sem ég rá. És ilyen marad még nagyon sokáig, ha vigyázunk rá. Vagyis ebben az esetben a megfelelő tisztítás nemcsak higiéniai, hanem egyéb praktikus okok miatt is ajánlott.

Húzzátok ki a készüléket a konnektorból, majd egy fogóval ragadjatok meg egy nedves papírtörlőt és azzal töröljétek át a még forró felületet. Várjátok meg, amíg teljesen kihűl a sütő, addig keverjetek össze egy pohár meleg vizet néhány csepp mosogatószerrel – ebben nedvesítsetek meg egy tiszta, puha ruhát, és töröljétek át belül és kívül is a szendvicssütőt. Fontos, hogy soha ne 
sikáljátok vagy súroljátok a tapadásmentes felületet, nehogy megsérüljön! A kisebb résekből egy puha fogkefe segítségével kipiszkálhatjátok a szennyeződéseket. Végül töröljétek át tiszta vízbe mártott ruhával, majd hagyjátok megszáradni. Ha a gyártó engedi, az eltávolítható részeket mosogatógépben is tisztára varázsolhatjátok.

Turmixgép vagy gyümölcscentrifuga

Az egyik legegyszerűbb dolog a turmixgép tisztítása: használat után öblítsétek el, majd töltsétek meg félig mosogatószeres, langyos vízzel és 5-10 másodpercig forgassátok meg a folyadékot benne. Öntsétek ki belőle a mosószeres vizet, majd öblítsétek el a fedelével együtt. A lapátokat is alaposan takarítsátok meg, jellemzően azok alatt képes megbújni az ételmaradék. Húzzátok ki a konnektorból, és az alsó részét is töröljétek át egy melegvizes, mosószeres ruha, vagy egy puha fogkefe segítségével. Töröljétek tisztára. Végül várjátok meg, hogy teljesen megszáradjon a felső és az alsó rész, mielőtt újra összeszerelitek.

Mikrohullámú sütő

Na itt aztán (nálam) minden fröcskölődik, meg kiborul! Szerencsére a tisztítás meglehetősen könnyű: egy tálba tegyetek vizet, amit forraljatok fel a mikrosütővel. Hagyjátok az ajtót bezárva körülbelül 15 percig. A gőz így helyettetek dolgozik: fellazítja a szennyeződéseket, amiket aztán könnyen letörölhettek, súrolás nélkül. Tegyetek egy kevés ecetet néhány deci desztillált vízbe, mártsatok bele egy tiszta, puha ruhát, majd töröljétek át vele a sütő belsejét. A forgó tányér kivehető, azt mossátok el. Töröljétek le alaposan a belső lapátokat, és kívülről is töröljétek át mindenhol a mikrosütőtöket, ez utóbbihoz nyugodtan használhattok fertőtlenítőkendőt is. Miután meggyőződtetek, hogy kihúztátok a konnektorból, a készülék hátulját is áttörölhetitek, de várjátok meg, míg teljesen száraz, s csak ezután helyezzétek újból áram alá!

Mindezt persze kipróbálhatjátok vegyszerek nélkül is, megfelelő házi tisztítókkal, úgy sem csalódtok majd!

Ajánljuk még:

Ha jól hűtöd, nem kell kidobnod – így is csökkentheted az élelmiszerpazarlást

Akármennyire is marginális kérdésnek tűnik, az élelmiszereink hűtőben való tárolásának egész tudománya van! Nem véletlenül, hiszen egészségesebb és kevésbé élelemiszerpazarló életet élhetünk, ha tovább tartjuk fogyasztható állapotban a hűtőnk tartalmát. Sok élelmiszer ugyanis azért végzi a kukában, mert elfelejtettük megenni vagy mert szokatlanul gyorsan romlott meg. Vajon mi az utóbbi oka?