Kik azok a lámák?
A lámák a buddhizmus legfontosabb vallási vezetői, maga a szó is azt jelenti tanító, mester. A különböző buddhista hagyományokban eltérő a lámák szerepe, de a tibeti buddhizmusban igen jelentős szerepkört töltenek be. Spirituális vezetők, akik nagymértékben befolyásolják a kultúrát – többek között azáltal, hogy kolostoraikban tanító munkát végeznek –, és a politikai életet is meghatározzák.
Ki a dalai láma?
A dalai láma a tibeti buddhizmus mindenkori legfőbb uralkodója. A tisztség története a 16. századig nyúlik vissza. Akkoriban Altan mongol nagykán szerette volna egyesíteni a mongolokat, és ebben partnerére talált a buddhisták körben. Ő adta először tibeti vezetőnek a dalai láma címet, Szönam Gyacónak, és az ő reinkarnációja tölti be a szerepkört mai napig.
Az eredeti tisztség az idők során alakult, a dalai lámák a tibeti világi trónt is megszerezték. Egészen addig gyakorolták részleges uralmukat az országban, amíg a Kínai Népköztársaság meg nem szállta a régiót 1949-ben, majd 1959-ben teljesen ellenőrzése alá nem vonta azt. A jelenlegi, 14. dalai láma ekkor menekült Indiába, ahol azóta is él.
Ki most a dalai láma?
A jelenlegi, 14. dalai láma 87 éves, születési neve Lhamo Donrup. Tizenhatgyerekes család ötödik gyermeke, kétéves kora óta tartják a 13. dalai láma újjászületésének. Tizenöt éves kora óta ő a tibeti régió legfontosabb vallási és politikai vezetője.
Már többször kijelentette, hogy soha nem fog újraszületni olyan területen, amely a Kínai Népköztársaság ellenőrzése alatt áll, és alkalmanként azt is sugallta, úgy dönthet, hogy ő lesz az utolsó dalai láma azáltal, hogy egyáltalán nem születik újra. Mint mondta: „Személy szerint úgy érzem, a dalai láma intézménye megszolgálta a célját”. Ugyanakkor olyan kijelentést is tett, miszerint az ismételt reinkarnációinak az a célja, hogy folytassa a befejezetlen munkát. Mivel Tibet politikai helyzete mai napig bizonytalan, nagyon valószínű, hogy újra fog születni.
Ki a mongol főláma?
A mongol buddhista hierarchián belül a bogdo gegen, azaz a mongol főláma a legfelsőbb vallási vezető. Mongóliában a szerepe hasonló, mint tibetben a dalai lámának. A tisztséget az ötödik dalai alapította 1650-ben, és Öndör Gegennek adományozta, aki a 17. századi mongol történelem meghatározó alakjává vált: a mongolok körében nagymértékben elterjesztette a buddhizmust, sokat tett a kultúráért és szerepvállalásával sokat tett azért, hogy Oroszország és Kína szorításában a mongol közösséget és egységet képviselte.
Az idő előrehaladtával (az újjászülető) mongol főláma egyre meghatározóbb politikai szerepet töltött be. Mivel a reinkarnáció tana lehetővé tette, hogy a főlámák a mongol nemesi családokban szülessenek újra, a (kínai) mandzsu kormányzat a második bogd gegeen halála után császári parancsban rögzítette, hogy a következő újjászületést csak a mongol területeken kívül lehet keresni. Ennek következtében a cím harmadik képviselőjétől kezdve a mongol buddhizmus főlámája mindig tibeti származású volt.
A cím mai napig jelentős, többek között azért, mert a buddhizmus Mongólia meghatározó vallása: napjainkban a mongol lakosság több mint fele vallja magát buddhistának (a másik fele zömében a sámán hagyományokat, az iszlám tanításait vagy a kereszténységet követi). A tisztség betöltője a tibeti buddhizmus harmadik legfontosabb embere.
Hogy lesz valaki főláma?
A buddhista újjászületéseket egy rangban felettük álló lámának kell beiktatnia. A mongol főláma reinkarnációjáról 2016-ban a 14. dalai láma adott hírt. Hét évvel később, idén hozták csak nyilvánosságra az új mongol főláma kilétét – a hivatalos indoklás szerint egyrészt azért csak most, mert a fiú eddig buddhista tanulmányaival készült a szerepére, másrészt mert a körülmények „nem voltak megfelelőek”. Világpolitikai szempontból egyébként igencsak érdekessé teszi a helyzetet, hogy
a most nyolcéves (egyes források szerint tízéves) fiú mongol-amerikai kettős állampolgár, és nem tibeti. Ilyesmire ugyebár a cím második viselője óta nem volt példa.
Hogy derül ki, ki a reinkarnáció?
A buddhizmust kevésbé ismerők számára meglehetősen szokatlan lehet, ahogyan kiválasztják a spirituális vezetőjüket. Például a mindenkori dalai láma környezete a reinkarnációra utaló magatartást vagy közlést már a dalai láma haldoklása közben megfigyeli. Keresik, hogy nincs-e valamilyen utalás az eljövendő utód születési helyére, a születendő személy közvetlen környezetére vagy ismertetőjelére. A dalai láma ugyanis maga választja meg, hová születik újra. Halálát követően a vezető lámák elindulnak és keresésbe kezdenek egy kisgyermek, a láma reinkarnációja után. A pontos hely megtalálásához jóslatokat és híres lámák látomásait is igénybe veszik. A reinkarnáció keresése általában több évet vesz igénybe. Megtalálása után éveken keresztül tanítják, hogy felkészítsék buddhista spirituális vezető szerepére.
Mit tudunk a mongol buddhizmus új főlámájáról?
Úgy tudni, hogy a nyolcéves fiú egyike az Aguidai és Achiltai Altannar nevű ikerpárnak, akik édesapja Altannar Chinchuluun egyetemi matematikaprofesszor, édesanyjuk pedig Monkhnasan Narmandakh vállalati igazgató.
An 8 yr-old Mongolian boy named as the reincarnation of the greatest Buddhist spiritual leader of Mongolia by DALAI LAMA☸️‼️
— Schrödinger (@thewittynoise) March 26, 2023
🟠 Boy is being touted as the reincarnation of Khalkha Jetsun Dhampa Rinpoche.
🔴 Announcement could antagonize #China ‼️
🧵@LevinaNeythiri @KangJing pic.twitter.com/VZ5lMAQCJy
Hogy miért olyan érdekes mindez?
Az Európa közepéről nézve földrajzilag és kulturálisan is igencsak távolinak tűnő történet a mongol buddhizmus jövője és egyéb, sokakat érintő geopolitikai szempontok miatt is fontos esemény. És hogy mindez egy nyolcéves kisfiúhoz kötődik? Nos, ez a lámák körében nem ritka: azzal, hogy fiatal vezetőt választanak, természetesen vállalják, hogy a közösségnek és a tanítóknak nagy szerepe lesz az események alakulásában, de esélyt adnak annak is, hogy egy-egy vezető hosszú évtizedeken át irányíthassa közösségüket.
A felhasznált források ITT, ITT, és ITT találhatók
Nyitókép: A dalai láma 2006-ban. Forrás: Wikimédia | Yancho Sabev
Ajánljuk még: