Évek óta hallani mindenhonnan, hogy fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a szervezetünk működése és az egészségünk megőrzése miatt. Naponta másfél liter a minimum, de a szakértők három litert javasolnak. Ha valaki elhatározza, nem is olyan nehéz teljesíteni. Néhány nap alatt hozzászoktam én is, aztán ez vált a normálissá. Sőt, manapság akár két liternél több vizet is képes vagyok meginni egy nap alatt. Ha véletlenül kimarad, vagy nincs rá módom, érzem, hogy kiszárad a szám, szomjas és kissé enervált is vagyok.
A bőséges folyadékbevitelnek van egy olykor zavaró mellékhatása: egy kicsit sűrűbben járok a mosdóba. Jó hír viszont, hogy így dolgoznak a vesék, amik az egészségünk megőrzése szempontjából nagyon fontos szerepet töltenek be. Ez a páros szerv ugyanis kiválasztást végez, vagyis a testünk számára fölösleges, káros (salak)anyag kiszűrését, és annak eltávolítását a szervezetünkből. Emellett a vesék többek között fontos szerepet töltenek be a szervezet só- és vízháztartásának szabályozásában, valamint hormonok termeléséért is felelősek. Nem megfelelő működésük az egész szervezetünkre kihathat.
Fotó: 123RF
Megelőzésre persze ebben az esetben is van lehetőség, például néhány olyan étellel és itallal, amelyek segíthetnek kitisztítani a veséket:
serkenthetik a működésüket, segíthetnek a gyulladások, vagy a vesekő kialakulásának megelőzésében.
Alapszabály: a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel mellett a sófogyasztásra is érdemes odafigyelni. Ha pedig iszunk, van néhány igen kedvező ital.
Fotó: 123RF
Csalántea
A csalánt régóta használják a hagyományos növényi gyógyászatban, ugyanis a csalánlevél hasznos vegyületeket tartalmaz, amelyek hozzájárulhatnak a különböző gyulladások csökkentéséhez. Többek között vizelethajtó hatású és magas az antioxidáns tartalma.
Zsurlótea
A zsurló a csalánhoz hasonlóan igen népszerű gyógynövény a népi orvoslásban. Természetes vízhajtóként működik, olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek növelik a vizelet kiválasztását a szervezetből.
Nyírfalevél tea
A húgyúti megbetegedések, gyulladások és fertőzések egyik ismert ellenszere a nyírfalevél, illetve az abból készült tea. Ugyanakkor segíthet a vizesedések, ödémák kezelésében és a vesék tisztításában is, mert (meglepetés:) vízhajtó hatása van. A vese egészségének megőrzése mellett a májra is kedvező hatással lehet.
Fotó: 123RF
Gyermekláncfű tea
A szárított pitypangból vagy friss, a földből húzott pitypanggyökérből készült tea fogyasztása is megtisztíthatja a veséket. A gyermekláncfű ugyanakkor javíthatja az emésztéseteket és minimalizálhatja a vesékbe jutó salakanyag mennyiségét is. Jó hír, hogy teán kívül még ezer formában felhasználhatjátok a konyhában, ahogyan arról írtunk már.
Citromos víz
Természetes savassága miatt a citromlé, illetve a citromos víz is segíthet a vesék egészségének megőrzésében, megelőzhető lehet vele a vesekő kialakulása. Fokozza az anyagcserét, ezáltal gyorsítva a kiválasztást, segíthet a vesék működésében, azok gyorsabb tisztulásában.
Fotó: 123RF
Almaecet
Az almaecet igazi csodaszer lehet, ha az anyagcsere felgyorsításáról van szó. Magas antioxidáns-tartalma miatt hozzájárulhat a vesék oxidatív stressztől való védelméhez, illetve csökkenti a vérnyomást és segíthet a vércukorszint kiegyensúlyozásában. A citromléhez hasonlóan megelőzhető lehet vele a vesekő kialakulása, illetve vesetisztító hatású.
A szakemberek szerint azonban nemcsak italok, hanem különböző ételek is segíthetnek a vesék megtisztításában. Ilyen például a görögdinnye, a gránátalma, a bazsalikom, a datolya, a szőlő, a vörösáfonya, a cékla és az alma. Érdemes lehet tehát ezekből is többet fogyasztani a vesék egészségének érdekében, de még a májunk miatt is!
Fotó: 123RF
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: