Család

Játék a gyerekszobában – mennyi a túl sok, mennyi az elég?

Az ünnepek alatt valószínűleg megteltek a gyerekszobák új játékokkal, plüssállatok, műanyag apróságok, fejlesztő kockák halmozódtak a fa alatt. Nemsokára azért megint venni kellene valamit a kicsiknek – vagy mégsem?

A klasszikus mesékből és szépirodalmi regényekből még fel-felsejlik előttem az a kor, amikor a tehetős fiúk örültek néhány ólomkatonának, a gazdag kislányok egy szép babának, a szegény gyerekek meg annak, ha kaptak pár darab almát, amikkel ellabdázhattak, mielőtt megették azokat. Természetesen jómagam is sanyarú sorsnak tartom, ha egy darab gyümölcsben kell látni a csodát, de azzal sem tudok azonosulni, amikor

a rokonok hetekig gondolkodnak, mit vegyenek egy hároméves szülinapjára, és nincs ötletük, hiszen a gyereknek már mindene megvan. Valamit mégis venni kell.

Furcsa számomra, ha egy gyereknek több tucatnyi játéka van, és néha azt sem tudom eldönteni, vajon egy gyerekszobában járok-e, vagy egy játékboltban. Persze anyukaként tisztában vagyok azzal, hogy az ember legszívesebben mindennap örömet okozna a csemetéjének: meglepné, megajándékozná, hozna neki valamit, aminek láttán felcsillan a gyerek szeme. Hisz olyan jólesik látni, ahogy a szőnyegen ülve kalimpálja a xilofont! Ugyanakkor szerintem rosszat teszünk a mértéktelenséggel.

Ez mellesleg nem csak az én véleményem. Kísérletek során is megfigyelték már, hogy a gyerekek tartalmasabban és kreatívabban játszanak a kevés játékkal, mint a sokkal.

A túl sok – és koruknak nem való – játékkal attól fosztjuk meg őket, hogy a képzelőerejüket használva alkossanak maguknak saját világot.

Mindössze két-három játékkal a kezükben jobban összpontosul a figyelmük, türelmesebbek, és többet kell használniuk a fantáziájukat.

Emlékszem még, hogy gyerekkoromban nem voltak külön kiegészítői a babáimnak. Egy hosszú kenyértartó kosárból csináltam nekik ágyat, régi textilből ruhát és dobozokból házat. A reklámokat látva talán vágytam néha-néha egy babaházra, de nem hagyott bennem mély nyomokat, hogy nem kaptam meg – feltaláltam magam, mert muszáj volt.

Megvallom, az egyszerűbb gyermekkor híveként a nyolchónapos fiamnak egészen idáig csak két darab játékot vettünk. No, ez nem azt jelenti, hogy nincsenek mütyürjei: mivel a családtól és barátoktól kapott már jó néhányat, én szándékosan nem bővítettem a készletét. Úgyis a fakanállal vagy a mosogatógéppel játszik mostanság a legszívesebben.

Egyelőre feleslegesnek találom körbepakolni húszféle csörgős figurával, mert nem hiszem, hogy többet játszana velük, mint azzal a kettővel, ami van.

Nem tervezek neki mostanában venni babakonyhát, elektromos kisautót és semmi olyat, amit úgysem tud rendeltetésszerűen használni – mire odajutna, hogy érti, mik ezek, unalmassá válnának. Ma még a gyönyörű fa formabedobó is rejtély számára. Azt hiszem, fontos lenne, hogy mind odafigyeljünk a mértékletességre a gyerekszobában, a túlzsúfolt játékospolcok ugyanis nemcsak a képzelőerőt nyirbálják meg, de túl is ingerlik a kicsiket.

Nem tudok mit csinálni, mert a rokonok mindig hoznak valami vackot a gyereknek, állítja sok szülő, és elismerem, ez is egy létező probléma. Ugyanakkor azt gondolom, hogy a gyereknevelés határainak meghúzása a szülők dolga, és nem kötelező beletörődni abba, ha valaki figyelmen kívül hagyja az elképzeléseinket.

Kedvesen, de határozottan meg lehet kérni a családtagokat, hogy vegyenek vissza a játékhalmozásból. Hozzanak inkább kevesebb, de minőségibb játékot. Vagy ne hozzanak semmit, csak játsszanak ők maguk a gyerekkel.

Ha semmiképp nem akarnak üres kézzel jönni, akkor pedig kérdezzék meg a szülőket, mit vigyenek.

Most elképzelem magam előtt azokat a régi fiúkat és lányokat, akik olyan borzasztóan tudtak örülni a generációkon át öröklődő játékoknak, és nem látom, hogy az én gyerekem más lenne, mint ők. Csak a lehetőségei mások. De azért örülnék, ha pár esztendő múltán a gyermekkor varázsában még tudná értékelni azokat a fránya ólomkatonákat.

Ajánljuk még:

„Anyám megspórolt szeretetét akartam a férfiakon behajtani”

A szeretet nem puszta szó, leginkább cselekvés. Ám nem is olyan könnyű szeretni, pláne jól szeretni emberi kapcsolatainkban. Még az anyák szeretete is lehet tompa, alig érezhető, szinte láthatatlan. Mónika családban, anya, apa mellett nőtt fel, mégse érezhette meg soha igazán, milyen az odaadó szülői szeretet. Olvasói levél következik.