
Fót egy kedves település Budapest tőszomszédságában, élvezi ennek minden előnyét és hátrányát. Mi egy ideig rendszeresen kirándultunk ide, mert nem volt messze, barátaink kis házat birtokoltak a tó partján, és a gyerekekkel remek sétákat, túrákat, kerékpáros köröket tehettünk. Ma már ritkábban kanyarodunk erre, de a szívem mindig visszahúz.
Bárhonnan is közelítünk Fót felé, messziről látszik a nevezetes fóti templom két tornya. A Szeplőtelen fogantatás templomát sokak szerint a párizsi Notre Dame székesegyházról mintázták. Valójában Ybl Miklós egyik legszebb alkotása, a magyar romantikus építészet remeke. Az altemplom sírkápolnájában nyugszik a Károlyi család, a fekete márványberakásos oltár a templom ékköve.

A Károlyi kastély parkjában kellemes sétát tehetünk, magába a kastélyba azonban csak ritka alkalmakkor lehet belépni. A park egykor szépséges angolkert volt, még a gyűjteményes kertek divatja előtt alakították ki az alcsúti kastélypark mintájára. A kerten keresztülfolyik a Mogyoródi patak, amely a tájképi kertek fontos eleme. Élvezhetjük a víz látványát, a vizes élőhelyek gazdagságát, a nyáron is kellemes(ebb) klímát.
A terület egy részét visszafoglalta a természet,
megcsodálhatunk itt néhány famatuzsálemeket, vadgesztenyét, lepényfát, kaukázusi szárnyas diót, fehér nyárt.

A kastély kalandos története a Károlyi családhoz fűződik. A második világháború után először hadikórház, majd gyermekotthon lett belőle. A Fóti Gyermekváros 1957 és 2020 között több ezer gyermeknek adott otthont. A saját mosodával, egészségügyi intézménnyel, mozival, postával felszerelt intézményt néhány éve teljesen felszámolták, helyette kisebb, családiasabb intézményekbe kerültek a gyermekek. A kastély egy része üresen áll. Évente néhányszor kinyitják, vezetett sétán is részt vehetünk itt, sőt a Károlyi család egy-egy tagjával is találkozhatunk.

Aki nem a Gyermekvárosról, az a filmstúdióról ismeri Fótot. Nekünk sikerült néhány éve bebocsátást nyerni a filmgyárba, bekukkantani a szó szoros értelmében a kulisszák mögé. Van itt középkori várudvar, amely az 1983-as Hamlet filmdrámához készült, de a több mint 10000 négyzetméternyi terület népszerű helyszíne volt több híres filmnek, például A holló, A katedrális vagy a Dracula bizonyos részei is itt forogtak. Vannak itt emellett börtöncellák, westernfalu, piactér, vízimalom és párizsi utcarészlet, és jelen pillanatban Európa legnagyobb virtuális filmstúdióját építik fel a filmgyár közelében.
Fót határában a Somlyó-hegy igazi hegynek tűnik, pedig csak a Gödöllői-dombság egy kicsiny része. A Fáy présháztól kék lepkékkel jelzett úton körbejárhatjuk az egészet.
A környék több mint 1500 pillangófaj élőhelye,
ezért esett e jelre a választás. A Fóti-Somlyó tanösvényen haladva rátekinthetünk a dombság többi részére, útközben megismerkedhetünk az élővilággal.

Sajnos, ma már nem mondhatjuk el, hogy „háborítatlan”, mert a gyalogos kirándulókon kívül nem csak kerékpárosok veszik erre az irányt. Sokan különféle „offroad” járgányokkal szelik át a rengeteget, letarolva, letaposva a rétek védett növényvilágát. Kicsit sem idilli a látvány ahhoz képest, hogy néhány éve még tényleg érintetlennek tűnő rétekben gyönyörködhettünk, csuda madárdalt hallgathattunk, nem motorbrummogást.
A legenda szerint a közeli Fáy-kunyhóban írta néhány versét Vörösmarty Mihály. Itt született a fáma szerint a Fóti dal is, amelyben az itt termő bort éltette a költő lelkesen és hosszasan.
A horgászatot kedvelőket kedves kis horgásztó várja, ahol strandolhatunk is, a parti sétány mellett pedig játszótér és Kresz-park várja az aprónépet.

Levendularajongók június-júliusban kedvére fotózkodhatnak és szüretelhetnek errefelé is – ha máskor nem, hát akkor feltétlenül érdemes ide ruccanni!
Nyitókép: Wikipedia/ Kovács Ádám és Wikipedia / Rozsnyai József
