Írottkő Natúrpark, a „Határtalan természet és ezeréves kultúra” központja
Központja Kőszeg, amely 1328 óta királyi város. Kőszeg vára és történelmi belvárosa kihagyhatatlan, múzeumok és bemutatóhelyek (Koronaőrző bunker, Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpont, Aqua-alpannonia) gazdagítják a családi program állomásait.
A Natúrpark területe sétautakkal, tanösvényekkel és kilátókkal (Szulejmán-kilátó, Óház-kilátó) gazdagon „felszerelt”, az egyik kedvencünk az itt megtelepedett népek történetét elmesélő Kultúrák hegye tanösvény. Népszerű túraútvonalai a Hétforrás, Írottkő (882 m) – a Dunántúl legmagasabb pontja, kilátóval; valamint a Kalapos-kő, a Szent Vid-kápolna és a Kultúrák hegye tanösvény, de itt említhető még meg a Cáki pincesor vagy a Biotájház (Lukácsháza) is, amelyek mindegyike télen is egyedülálló élményt nyújt az arra járóknak.
Egy kellemes koratéli túrához az Öreg Bükk tanösvényt ajánljuk,
ahol a gyerekek nemcsak, hogy jól érezhetik magukat, de az erdőben elrejtett játékoknak köszönhetően számos hasznos ismeretet is szerezhetnek. Összesen 12 állomás vár a túrázókra, 2.4 km-es túrahosszal.
Fotó: 123RF
Hét Patak Gyöngye Natúrpark
A Mecsek északi lábánál, a Hegyhát és a Völgység kistájak területén található. A környék legnagyobb értéke a népi építészet elemeinek megőrzése: tornácos lakóházak, téglapajták, löszfalba vájt pincék, kútházak, templomok, út menti feszületek várják az ideérkezőket.
Egészen magával ragadó különlegessége a Natúrparknak Alsómocsolád községe. Az itt található Ökoturisztikai Központ felejthetetlen élményt nyújt a látogatóknak a hűvösebb hónapokban is: Planetárium, repülőgép-szimulátor, tanösvény-hálózat, valamint ökoturisztikai jellegű programok széles választéka várja az ideérkezőket. Kárászon a helytörténeté a főszerep: Fazekasműhely, Borbélymúzeum, Istállómúzeum, és Pajtaszínház közül válogathatunk, Szalatnakon pedig a Lámató szabadidőpark varázsolja el a család apraja-nagyját (állatsimogató, szakvezetéses túrák, helyi termékek kóstolója).
Fotó: 123RF
Körösök Völgye Natúrpark
Románia és Magyarország közös tengelyén, az Erdélyi-szigethegységtől a Tisza folyó vonaláig, mintegy 200 km hosszan nyújtózik a Kárpát-medence vízfolyásokkal gazdagon erezett vidéke: a Körösök völgye. A Körösök Völgye Natúrpark területének gerincét a Körös folyók alkotják. A mintegy 208 ezer hektáros térség hazánk tiszántúli részén található. Legszebb természeti- és tájismereti bemutatóhelyei az Anna-ligeti Tanösvény Szarvason, a Csabai Körtúra interaktív tanösvény és a Lischka Lipót Tanösvény Békéscsabán, az Erzsébet ligeti Lombkorona Sétány- és Kilátó, illetve a Bárka Látogatóközpont Gyomaendrődön, továbbá a Halászteleki Tanösvény Szarvason.
Mindenképpen érdemes meglátogatni a gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontot, a Körösvölgyi Látogatóközpont és Állatparkot Szarvason, a Körösök Völgye Látogatóközpontot Békéscsabán és a Madarak Háza Látogatóközpontot Mezőberényben.
A tél nem lehet kifogás: rengeteg látnivaló akad a didergősebb évszakban is!
Ha pedig egy kicsit átfagytunk, több melegvizes fürdő közül is választhatunk: a gyulai, békéscsabai, békési és gyomaendrődi gyógyfürdő is jó választás lehet.
Fotó: 123RF
Tápió Natúrpark
A Gödöllői-dombság és az Alföld találkozásánál fekszik, ezért meglehetősen sokszínű vidékről van szó. Területén számos különböző élőhely fordul elő a löszdombok erdein, vadvirágos gyepein keresztül a vizenyős réteken át egészen a kopár szikesekig. Legnagyobb kiterjedésű, egybefüggő védett területe Nagykáta és Farmos között húzódik, melyet vizenyős rétek, mocsarak, löszgyepek és szikes foltok mozaikja alkot.
A Natúrpark területén több, a 18-19. században épült nemesi kastély és kúria őrzi az egykori birtokosok emlékeit.
Legimpozánsabb megjelenésű a tóalmási Andrássy-kastély, melyet csodálatos angolpark vesz körül, idős faóriásokkal, tavakkal és sétányokkal tarkítva. Tápiószelén található az ország egyetlen, a berendezési tárgyait hiánytalanul és teljes épségében megőrző nemesi kúriája, a Blaskovich-kastély, melyet egykori lakói már életükben múzeumként használtak.
Fotó: 123RF
Érdemes bejárnunk a farmosi tanösvényeket (Sóvirág, Kékbegy), meglátogatnunk a Vízparti Élet Háza Természetvédelmi Oktatóközpontot és Madárvártát, valamint a Kincsem Lovasparkot Tápiószentmártonban. Sülysápon találjuk a Tápiómenti Bemutató Csillagvizsgálót, Nagykátán, Tápiógyörgyén, Tápiószentmártonban és Tóalmáson pedig élvezhetjük a termálfürdők gyógyító erejét.
Zselici Ezüsthárs Natúrpark
Két tájegység területén helyezkedik el: nagyobb része a névadó Zselichez, kisebb, északi része pedig Dél-Külső-Somogyhoz tartozik. A területen végzett természetvédelmi kutatások 46 védett növényfajt, 126 védett, 5 fokozottan védett gerinctelen és 162 védett, 20 fokozottan védett gerinces állatfajt mutattak ki. Ezek védelmére hozták létre 1976-ban a Zselici Tájvédelmi Körzetet.
A Natúrpark területére jellemző, hogy az aprófalvakban megőrizték a népi hagyományokat, a kézműves mesterségeket, és fennmaradt az extenzív jellegű tájhasználat is.
Az egyik legnagyobb sikertörténet az Európa Nostra-díjas Szennai Skanzen, a terület egyik húzóereje. A történelmi hagyományok ápolása kulcsfontosságú itt, turisták ezreit vonzza a Kassai-völgybe a Kassai Lajos által kidolgozott lovasíjász módszer bemutatását célzó központ.
Fotó: 123RF
Jól jelzett gyalogos és kerékpáros túraútvonal-hálózat várja az ide látogatókat: a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra útvonal és a „Négy Fa” zöldtúra-útvonal garantáltan kellemes kikapcsolódást nyújtanak. A térség gazdag élményközpontokban: a család minden tagja találhat kedvére valót a patcai Katica Tanyán, a Zselici Csillagparkban, a Szennai Skanzen Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, a Bőszénfai Szarvasfarmon vagy a kaposmérői lovasíjász központban és bölényfarmon.
A hazai natúrpark teljes listája ezen a linken érhető el, érdemes szemezgetni a lehetőségekből:
A hidegebb napok beköszöntével hajlamosak vagyunk bekuckózni, zárt térben a négy fal között tölteni szabadidőnk nagy részét, pedig a téli hónapok gyönyörű természeti környezettel, izgalmas felfedeznivalókkal várnak bennünket. Nincs rossz idő, csak rossz öltözet – ahogy mondani szokták –, öltözzünk fel melegen, és kerekedjünk fel egy igazi natúr-élményre! Magyarország natúrparkjai télen is várnak bennünket!
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még:
Pompa és válság: az ikonikus Andrássy út múltja és egy gyöngyszeme
Budapest egyik leggyönyörűbb, de alig ismert lépcsőháza elrejtve vár
Pompa és válság: az ikonikus Andrássy út múltja (és egy gyöngyszeme)
Így épült Budán székelykapu – a könyvkötő, a pszichiáter és a költő háza
Sashegy, keleti lejtő. Ez a hegy árnyékos oldala, de innen nyílik kilátás a Várra és a környező dombokra, a városra. Ez a domboldal épült be elsőnek, leginkább az 1930-as, ’40-es években. De találunk még néhány korábbi, mindent túlélt, mindent látott, XIX. századi mohikánt. Közülük való egy igazi mesebeli mézeskalácsház, legalábbis az én gyerekkoromban még az volt. Faragott kapujával és díszeivel titokzatos volt, nem evilági, repkénnyel befutott villa, amelyből alig látszott az utcáról valami, de az a kevés szép volt, faragott, regényes, éles ellentétben a szomszédos betonkocka társasházakkal. Ráadásul a Nagy Mesemondó, Benedek Elek unokája lakott itt, egy ősz hajú, bajszos bácsi, mindig elegáns, régi vágású úr, akinek a papája és nagypapája, továbbá ő maga is híres író volt. Erdélyből származott a család, ezt mindenki tudta, ezért a faragott kapu, mögötte az erdélyi hangulatú, fafaragott házikó a város közepén. És a ház története is megér egy mesét.