ZónánTúl

A jó lekvárnak lelke van, mert kicsit belekeverjük a sajátunkat

A lekvárfőzés az nem egy könnyed instasztori. Biztosan nem az, ha az ember olyan szilvalekvárt akar főzni, amiben megáll a kanál és aminek még öt év után sincs semmi baja, csak keménnyé érleli az idő.

Ettem már ötévesnél régebbi szilvalekvárt – aki tudja, milyen az, azt is tudja, hogy igazi kincs a konyhában. Szégyen, nem szégyen, tán még dugdossa is a háziasszony, mert nem való az maszatos gyerekkezekbe. Gombócba, buktába meg a karácsonyi hókiflibe kell inkább belevagdalni. Vagy ha beteg van a háznál, akkor kaparjuk ki neki a gazdag aromával teli, féltett lekváros csuprot. Azért figyeljük őt is, résen vagyunk, nehogy túlzásba essen, mert a kevés szilvalekvár jót tesz, de aki sokat nyalakodik, még elcsapja a hasát.

Amelyik szilvalekvárnak elegendő időt ad az, aki főzi, azt a lekvárt elkerüli a penész: kiváltképp ritkán indul csak romlásnak, vagy épp sosem. Penészes szilvalekvárt nem láttam se saját, se az ismerősök kamrájában. Olyat viszont már kóstoltam, amelyikbe cukrot raktak, és aztán a cukorral teli elegy odakozmált a süteményben – az ilyet áruló termelőt jobb elkerülni, ugyanis az igazi szilvalekvárban (legalábbis a megfelelő szilvából, például Beregben készült változatokban) nincs keresnivalója cukornak. Megfelelő szilva kell hozzá, és sok-sok befőzőidő, ami alatt a szeretetünket belekavarjuk. Úgy legyen édes, hogy abba ne kerüljön több cukor annál, mint amennyit a Jóisten beletett. Mert az épp elegendő. Ha saját cukrában főzzük be a szilvát, akkor az már nem is eleség, hanem a leghatékonyabb gyógyszerek egyike – nem csoda, hogy rejtegetni kell, hogy minél tovább kitartson. Mert kell az nehezebb, ínségesebb időkre, amikor a baracklekvár már elfogyott, és sorra felbontották a meggy- meg az eperlekvárt is az éhezők, de feni még a fogát a család valami igazán jóra.

Olyankor kell résen lenni nagyon, mert a gyerekek meg a férj képesek kenyérre kenni és elmajszolni egy hétköznap délután, aztán ettől a jó háziasszonynak megáll a szíve. Hiszen mi kerül majd a gombócba, meg a buktába, no meg a porcukros hókiflibe karácsonykor?

Szóval, ha szilvalekvárról van szó, nem lankadhat a kamrát leső figyelem – és erről egyetlen instasztoriba se esik szó. Innen is gyanítom, hogy akik instára főznek lekvárt, nem feltétlen végeznek alapos munkát, mert a kincset érő szilvalekvárt nem mutogatjuk országnak-világnak. Azt inkább alaposan elrejtjük egy titkos szegletbe, a kamrapolcok leghátsó sorába, minimum a hároméves barackbefőttek mögé. Az az aranytartalék.

Régen hatalmas üstökben főzték a szilvalekvárt a családok, és ugyan a befőzés alapvetően női munka volt, fura mód

a szilvalekvár készültekor ott keringtek a férfiak is.

Mert a jó szilvalekvár módja, mikéntje, a helyenként változó trükkök adták meg az étel igazi zamatát, sűrűjét és eltarthatóságát. Márpedig mindennek akkora becsülete volt egyes vidékeken, hogy az egész család szívügyének tekintette a befőzés feladatát. A legapróbbtól, a család legidősebb tagjáig kivette a részét mindenki a munkából. Egy volt a cél: minél több, ízletes, az életet megédesítő lekvárt eltenni télire és kicsit lepipálni a másik porta befőzését is. Hacsak nem főzték közös üstben a lekvárt, mert szilvában szegényesebb évben az is előfordult. Főzés után osztozkodtak aztán. Tette mindenki a maga kamrapolcára azt, ami neki jutott, és bár a szilvalekvár elrejtésében igazán kitanultak voltak a háziasszonyok, egészen biztosan osztoztak azon mégis, ha baj volt, ha kellett segítség. Adtak belőle egymásnak, ahogy az élet is magától felénk a gyümölcsöt, csak észre kell venni, meg kell becsülni; akár a hullott gyümölcsöt a fa alól is felszedni és főzni, felhasználni belőle azt, amit csak lehet.

Mert nem az a baj, ha féltjük az utolsó üveg szilvalekvárunkat, de az nagy baj, ha üres a kamra, mégis a fa alatt rothad el a gyümölcs. 

Ha az istenadta szilva se cefrének hordóba, se üstbe nem kerül. Legfeljebb instaoldalra.

Ajánljuk még:

Karos és katyó – egy délután meglepetései

A rácsodálkozástól szebb lesz a világ. Olyankor az ember egy pillanatra kívül kerül az időn. Kizökkent ugyanis a napi darálóból, elfelejteti a hétköznapiságot, és sokszor már egy-egy ilyen pillanat is könnyebbé teszi az életet. Szeretek bóklászni – gyalog és autóval egyaránt. A bóklászás az én világomban azt jelenti, hogy az ember hagyja magát eltévedni. Vagy éppen szándékosan bekanyarodik valahova, ami nem az úti célja, és menet közben mindent megnéz, ami felkelti az érdeklődését. Egy ilyen bóklászás alkalmával fedeztem fel a Karosi Honfoglalás-kori Emlékparkot, és ezzel még nem ért véget a délután – otthon várt rám egy számomra kedves feladat, melynek hazai neve: katyó.