Éltető kert

Magyarország madarai: a cigánycsuk

Két évszázaddal ezelőtt még cigány csaláncsúcs volt a hivatalos neve, és ez nagy port kavart a 19-20. századi ornitológusok körében. Hogy lett a csaláncsúcsból cigánycsuk, és miért érdemes megismerkednünk vele? Mutatjuk!

A megfigyelések szerint gyakran szeretett a környezetéből kimagasló növényeken üldögélni, ezért kapta a csaláncsúcs nevet, előneve pedig a madár jellegzetes, meghatározó fekete színére utalt. Az 1900-as évek elején Chernel István ornitológus volt az, aki szót emelt a csaláncsúcs név ellen, mert értelmetlennek tartotta. Az ő javaslatára lett cigánycsuk a neve, bár a legtöbben még mindig népi nevein ismerték: csaláncsattogó, cigánycsattogó, czigánygébics, feketebegy, fekete stiglincz – csak pár az ismert elnevezései közül.

Már március elején megérkeznek a cigánycsuk első példányai: először a hímek jönnek revírt foglalni, és csak őket követik a tojók. Párba álláskor nászrepülésükben is gyönyörködhetünk: a megfelelő megfigyelési ponthoz csak követnünk kell intenzív és hosszan tartó éneküket. „Ilyenkor a dalnok meredeken emelkedik néhány tízméternyit, a csúcson szárnyaival verdesve lebeg egy ideig, majd valamelyik kedvenc kiemelkedő pontjára ereszkedik vissza”. 

Juvenile European stonechat perching on a rose bush

Fotó: 123RF 

A cigánycsuk (Saxicola torquatus) első költése március-áprilisra tehető. Fészekhelyét a tojó választja ki, és a fészket egyedül építi, miközben a hím a közelben énekel.

Legtöbbször talajra, árokpartok oldalába, gaz és fűcsomók közé építi fészkét, ami felülről mindig fűszálakkal fedett.

Egy fészekaljban 5-6 tojást találhatunk, amelyeknek mintázata rendkívül változatos. Amikor a fiókák kikeltek, mindkét szülő részt vesz etetésükben, akik a táplálékot jellemzően a fészek körüli 50 méter sugarú körön belülről szerzik be.

European stonechat perching on a fern branch against colorful ba

Fotó: 123RF 

A fiókák kirepülésének idejét könnyen meg tudjuk jósolni, ilyenkor ugyanis a szülők izgatottá válnak, és sűrűn csettegni kezdenek egy, a fészek közelében található kórón ülve. A kirepülés után az utódokat még egy ideig etetni kell, azonban a tojó már gyakorta nekikezd a következő fészek építésének, így a fiatalokról történő gondoskodás a hímre marad- aki akár még további 10 napig is ellátja őket.

Kiváló segítőnk a növényvédelemben, ugyanis nagy számban fogyasztja a rovarokat, a sáskákat, a hangyákat és a hernyókat.

Megeszi az apróbb csigákat is, és artistához méltó ügyességgel, egyhelyben lebegve szedegeti le a leveleken élősködő rovarokat is. Csak ritkán eszik bogyókat, növényi táplálékot, azt is zömmel csak áttelelő példányai.

Fotó: 123RF  

A cigánycsuk nem áll nagy utazó hírében: nem vonul messzire, hozzánk közel, a Földközi-tenger mellékén telel. Őszi vonulása szeptemberben és októberben zajlik, ezekben a hónapokban nagy eséllyel alkalmunk nyílik megfigyelni. Többnyire csak a hímek telelnek át, ők is vízközeli területeken, ahol nagyobb eséllyel juthatnak hozzá állati táplálékhoz a téli hónapokban is.

Az intenzív mezőgazdaság sok terhet ró rájuk, főleg a nagy mennyiségben használt vegyszerekkel. Mivel a vegyszerezés miatt nagymértékben csökkent a hazai rovarállomány, fajok tucatjai küzdenek a táplálékhiány következményeivel. Sajnos a kaszálás és égetés még mindig hatalmas károkat okoz a fészekaljakban, ahogyan az élőhelyek szűkülése is.  Mindezek együttes hatására az elmúlt évtizedekben nagymértékben lecsökkent a hazai cigánycsuk állomány: az 1999-es adatokhoz mérten 2013-ra például 59%-os csökkenés tapasztalható. Bár 2023-ra ezt sikerült 26%-ra visszaszorítani, a cigánycsuk populációi továbbra is bizonytalan jövő elé néznek. 

A cigánycsuk 2021-ben az év madara volt, hazánkban 1901 óta védett, természetvédelmi értéke 25 000 forint. 

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Védett növényeink: a földbentermő here

Szikes puszták és legelők növénye, ami kétes híre ellenére 1988 óta szerepel hazánk védett fajainak listáján. Egyetlen egyedének természetvédelmi értéke 10 000 forint, amit adott esetben, egy rossz döntés következtében hamar százezres bírsággá lehet duzzasztani. Ismerjük meg a szerencsét hozó lóhere egy távoli rokonát, a földbentermő herét.