
Ehi, Maria, dove vai?
Közkívánatra: Marcsi útvonala Valsuganában és a Garda-tó feléUgyanakkor sokan kifogásolták, hogy legutóbb feltöltött videónk Marcsi bringás kiruccanásáról a Garda-tóhoz nem tartalmazott világos információkat az útvonalról. Jogos a bírálat – itt igyekszünk pótolni a mulasztást.
Marcsi a bácskai tanyavilágban kezdett bringázni gyerekként, és jobbára maga tanult meg kerekezni.
„A tanyasi kutyák hamar sprintert faragtak belőlem – emlékszik vissza – kénytelen voltam kifejleszteni egy technikát, hogy védjem magam tőlük: egy-egy tanya határához érve felgyorsítottam, ahogy csak bírtam, hogy aztán felkaphassam a lábam az utána kapó kutya elől, és elég lendületem legyen, hogy átsuhanjak a vérmes blöki felségterületén. Talán titokban ez az oka annak, hogy most egy versenybringám van, egészen pontosan egy gravel bike. Azzal nem csak az aszfalton, hanem a földutakon is tempósan haladhat az ember. Jól jött volna gyerekkoromban egy ilyen…”

Marcsi kipróbálta a túrakerékpárt, az e-bike-ot, és a mountain bike-ot is mielőtt választása mostani kétkerekűjére esett. „Még női szemmel, félig avatott bringásként is jól látható, hogy micsoda fejlődés megy végbe a bringák világában az utóbbi években. Amikor megtanultam, hogy mi az a vázgeometria, és megtapasztaltam, hogy mekkora előnyt jelent légellenállásban az országúti-kerékpáré, szinte azonnal rabul ejtett ez a műfaj.
Természetesen minden bringást a barátomnak tekintek, bármilyen biciklin is üljön.
Nincs jó és rossz bringa, csak neked való, és nem neked való. Nekem most a fürgeség, a könnyed suhanás és a sokoldalúság imponál egy kerékpárban. Az országúti vagy gravel bringák hívogatnak az intenzívebb testedzésre is, és ahogy szállnak az évek a fejem felett, úgy válik az egészség megőrzése egyre fontosabb kérdéssé. Ki tudja, lehet, hogy hamarosan a VO2max értékemmel fogok válaszolni, ha a koromat kérdezik…”
A testedzés fontosabb, mint a túrázás? „Számomra a kerékpározás mindenek előtt a túrázást jelenti: a távolság leküzdését, harmóniát a Természettel és az embertársainkkal, a környezetünk megismerését” – vallja Marcsi. „De mielőtt összecsapnak a szenvedélyek a felett, hogy mit is jelent a kerékpáros túrázás, szeretném leszögezni, hogy szerintem tucatnyi módja van ennek is. Ki-ki kialakíthatja a neki leginkább megfelelőt. Minden tiszteletem azoké, akik többnapos vagy -hetes útvonal mentén, jókora málhákkal a bringájukon róják a tájat, és másszák meg a hegyek hágóit. Le a kalappal a teljesítményük előtt!”

Bevallom, én szeretek szabadon tekerni, kihasználni a bringám elevenségét, és szeretek elidőzni egy-egy régióban, tüzetesen feltérképezni minden zugot. Ezért az egy pontból kiinduló, a napi szakasz végén oda vissza-visszatérő csillagtúrák híve vagyok. Akár úgy is, hogy a nap elején rövid autózással érjük el kiindulópontunkat, ha onnan valami különleges célpont kerül a horizontunkra.
Ilyen volt a legutóbbi utam is Olaszországban, Trentino tartomány déli részén. Igazi felfedező körút!”
Következzenek Marcsi útvonalának részletei:
Trentino Alto-Adige tartomány Olaszország Ausztriával határos legészakibb részét foglalja el – Dél-Tirolként is emlegetik. A tartomány a téli sportok, és a hegyi túrázás mellett méltán híres pazar kerékpárútjairól is. Rendkívül sokan kerekeznek errefelé, de nincs tumultus, hála a szerteágazó úthálózatnak.
A tartomány déli részén húzódik Valsugana, vagy németül a Suganertal, azaz a Sugana-völgy. A völgyet a Brenta-folyó szeli át – a videó első részében ennek mentén halad Marcsi. A folyó a Caldonazzo-tóból ered, és Velencénél ömlik a tengerbe. A völgyében futó kerékpárút pedig nyolcvan kilométer hosszan fut a Caldonazzótól egészen Bassano del Grappáig, a grappa-vidék centrumáig. Az interneten vagy az útvonal-tervező alkalmazásokban Ciclabile della Valsugana vagy Valsugana cycleway néven érdemes rákeresni.

Marcsi útvonala:

A Komoot alkalmazáson itt érhető el az útvonal.
Igazán könnyen teljesíthető, és számtalan látnivalót kínál. A videóban szereplő folyó menti kisváros Borgo Valsugana, a környék egyik gyöngyszeme.
A videó másik felében Marcsi a Sarca-folyó mentén húzódó kerékpárutat mutatja be. Ez az út a Trentótól nyugatra fekvő Sarche városából fut ki, és egészen a Garda-tó partján fekvő Torboléig visz. A neve Ciclabile dei Laghi, azaz a Tavak kerékpárútja.

Az út nagy része sík terepen fut, kivéve a Dro felől Pietramuratába vezető szakaszt (tehát Marcsi útvonalán a visszaúton a Garda-tótól Sarchéba). Itt egy közel négy kilométeres emelkedő vár a kerekezőkre, amelynek az első két-háromszáz métere jelzett 20%-os szakasz. Ráadásul a kerékpárút aszfaltja is erősen bordázott ezen a részen, így kiállva a nyeregből könnyen elpattog a hátsó kerék. Az emelkedő további szakaszai közepesen megeröltetőek.
A tóparti Torbolét elérve több lehetőség is kínálkozik a Garda-kerülésre. A keleti part lankásabb, a nyugati oldalon komoly mászásokkal kell számolni. A videóban bemutatott sziklába vájt kerékpárútat és folytatását folyamatosan építik, de még nem lehet körbetekerni a tavat rajta.
Marcsi útvonala a Sarca-folyó mentén a Garda-tóhoz:

A Komoot alkalmazáson itt érhető el az útvonal.
Érdekes kitérőt tehetünk Riva del Gardából fel Varonéba, ahol egy gyönyörű szurdok és vízesés kápráztatja a túrázókat, cserébe egy közel kétkilométeres emelkedő leküzdéséért.
A magyar turisták közkedvelt célpontja a Garda-tó. Ne felejtsük otthon a kerékpárunkat, mert a környéken vezető bicikliutak a legszebbek között vannak Európában. Felejthetetlen élménnyel lennénk szegényebbek. Ha nem akarunk bajlódni a bringa szállításával, szinte bárhol bérelhetünk egyet a környéken.

Aki teheti, kövesse a Criterium du Dauphiné francia körversenyt a hétvégén, és benne Valter Attila fantasztikus szereplését. A szakaszok legtöbbjén ő vezeti fel a kétszeres Tour de France győztes Jonas Vingegaard-ral felálló Visma Lease-a-bike csapatot. Az összecsapás Pogaćar csapatával a szombati és vasárnapi szakaszon várható. Apropó, boldog születésnapot, Attila!
Minden szombaton új cikkel jelentkezünk a kerékpározásról.
Ne felejtsétek: amikor a pedált tapossátok, a Földet hatjátok körbe!
