Egészség

Négy ital a kávén túl, ami beindítja az emésztést

Minden emberi test másképp fest és mindegyik másképp is működik. Az viszont biztos, hogy vannak folyamatok, amik mindenkit érintenek; ilyen például az éhség, a szomjúság, a szex utáni vágy, az izzadás, a vizelési inger vagy éppen az emésztés. 

A beleinkben rengeteg baktérium él, ezek alkotják a bélflórát, más néven a mikrobiomot. Meg kell különböztetnünk a belekben található hasznos és a káros baktériumokat: a hasznos baktériumok felelnek a tápanyagok, ásványi anyagok, vitaminok megfelelő felszívódásáért, emellett részt vesznek a salakanyagok eltávolításában is. A kártékony baktériumok elszaporodása azonban komoly betegségekhez vezethet.

Az, hogy mennyire egészséges a mikrobiom, számos módon megmutatkozhat: a hasi komfortérzetünkön kívül az idegrendszerünkre, az immunrendszerünkre, a hormonrendszerünkre, a szellemi és fizikai teljesítményünkre, a szexuális egészségünkre és összességében a hangulatunkra, közérzetünkre is hatással lehet, ha gondunk van vele. Ha a felesleges salakanyag rendszerint távozik a szervezetünkből, megakadályozhatjuk vele a baktériumok elszaporodását, és lehetővé tehetjük, hogy megfelelő módon kifejtsék hatásukat a jó baktériumok.

Molnár Cintia személyi edző és táplálkozási tanácsadó szerint éppen ezért nagyon fontos, hogy az ember naponta egy-két alkalommal ürítsen. Persze az ennél ritkább illetve gyakoribb is normálisnak számíthat, ha az illető nem érez közben semmilyen kellemetlenséget. A szakértő a téma kapcsán kitért arra is, hogy a rendszeresség mellett ügyelnünk kell a székletünk állagára is, mert az is sok mindent elárul arról, hogy milyen az egészségi állapotunk.

Véleménye szerint a legfontosabb elsősorban az, hogy sok vizet igyunk, étkezésünk legyen rostokban gazdag, kerüljük azokat az élelmiszereket, amelyekre allergiásak vagy intoleránsak vagyunk és persze tápláljuk a mikrobiomot a megfelelő minőségben és mennyiségben, vagyis fogyasszunk friss zöldségeket, teljes értékű gabonákat, hűtött rizst, fermentált savanyúságot, hagymaféléket, almát, csicsókát, zöld banánt, dióféléket, étcsokoládét, útifűmaghéjat vagy lenmagot. 

A bélrendszer megfelelő működését elősegíthetjük már azzal is, ha a napot ébredés után egy-két pohár vízzel és kávéval kezdjük. Ha viszont pont az a célunk, hogy a kávét kiiktassuk az életünkből, vagy nem szeretnénk azt éhgyomorra fogyasztani, válasszunk az alábbi alternatívák közül:

  1. Matcha tea: gyorsítja az anyagcserét, égeti a zsírt, méregtelenít, tartós energiát biztosít, antioxidánsokban gazdag, nyugtató és lazító hatású. Szebbé teszi a bőrt és még az öregedést is gátolja.
  2. Zöld tea: rendszeres fogyasztása segít megakadályozni az elhízást, emellett csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek, a magas vérnyomás kialakulását és a koleszterinszintet is csökkentheti.
  3. Algakészítmények: ellátják szervezetünket a létfontosságú vitaminokkal, méregtelenítenek, lúgosítanak, táplálják és védik is a sejtjeinket egyszerre.
  4. Citromos víz pár csepp Steviával ízesítve: segíti az emésztést, hidratál és puhává teszi a bőrt, emellett káliumban gazdag és segíti a májműködést is. (Még több májtisztító ételről és italról itt olvashattok)

 Nyitókép: Sarah Gualtieri/Unsplash.com

Ajánljuk még:

Elmerülnél a gyógylikőrkészítés boszorkánykamrájában? Megértem: én is ezt tettem!

A kolostorok kertjeiben jószagú füvek, gyógyító növények és konyhakerti alapanyagok teremnek, ezekből válogatták össze egykor a hozzáértők nagy gondossággal a megfelelő példányokat likőrjeikhez. A gyógynövények egy része keserű anyagokat tartalmaz, amelyek segítik az emésztést. Tehát két legyet üthetünk velük egy csapásra: a gyógynövényes likőrök gyógyszerek és élvezeti cikkek egyben – természetesen mértékkel fogyasztva.