Ausztria java: csodahelyek elérhető távolságban
Olvasási idő: 5 perc

Ausztria java: csodahelyek elérhető távolságban

Képes utazásra invitálok mindenkit Ausztriába! Olyan kisvárosokba, mesebeli falvacskákba, amelyek őriznek valami varázslatot. Helyekre, ahol úgy érzed, egy mesevilágba érkeztél, szinte elhagyod a valóságot – és az autódat is, mert a legtöbb hely természetesen csak két lábon járható be. Köztük több az UNESCO Világörökség része is egyben.

Pürgg, a stájer betlehem

Stájerország szívében rejtőzik egy mesebeli hely, ami nekem nagyon kedves. Pürgg falucskát Peter Rossegger, a neves osztrák költő „Stájerország betlehemének” nevezte romantikus fekvése miatt. A kis mesebeli házak közt sétálva lélegzetelállító panoráma nyílik a környékre, az előttünk magasodó Grimming csúcsaira – ez volt nagymamám legszeretettebb hegye.  

 Prügg

A Szent György plébániatemplom a hegyi temetővel szintén érdekes látvány, és semmiképp sem szabad kihagyni az altemplomban az osszáriumot. A rácsos ablakokon át leshetünk be a házba, amely sok száz éves emberi csontokat őriz. A Johannes-kápolna román stílusú, 12. századi freskóival szintén említésre méltó.

  Prügg

Hallstatt, amit elloptak a kínaiak

A Világörökség részét képező várost a tópart és a meredek sziklafal közé ékelték, elragadó látványt nyújtanak az egymás fölé épített, több száz éves házak. Falakra futtatott növények, kordonos körtefák, múltról mesélő gerendák teszik utánozhatatlanná a hangulatot – bővebben itt írtunk erről.

   Hallstatt kisutcái

A városnézésen kívül megtekinthetjük Hallstatt felett a világ legrégibb, nagyjából 7000 éves sóbányáját. Ide felvonóval juthatunk fel néhány perc alatt. Aki a gyaloglást választja, a meredek úton pompás panorámában és egy lélegzetelállítóan szép vízesés látványában gyönyörködhet útközben.

 Hallstatt látképe

A településen a sóról szól minden. A sóbányát megfelelő védőöltözetben látogathatjuk meg, és a végén a sócsúszdán is lecsúszhatunk. Vonattal a tó túlsó partjára érkezik az utazó, ahogyan egykor Ferenc József is. Innen hajókázni Hallstattba a legszebb belépő!

Hallstatt mását 2012-re felépítették Kínában, luxus lakónegyedként és szórakoztatóközpontként funkcionál.

Sankt Gilgen am Wolfgangsee, a Mozart-városka

Sankt Gilgen Mozart édesanyjának szülővárosa, erre emlékezik a Mozart ház, amely előtt a hegedülő művész szobra áll. Ő állítólag sosem járt itt, de emlékét híven őrzik a Wolfgangsee parti kisvárosban.

 Wolfgangsee

A festett házacskák, girbegurba utcák mintha egy mesekönyvből léptek volna elő, háttérben a hegyek előtt csillogó víztükörrel. Hajóval vagy a tóparti zarándokösvényen eljuthatunk el Sankt Wolfgangba is, hogy a túlpartról is szemügyre vegyük a látványt. Kabinos felvonóval a közeli hegyekre kapaszkodhatunk fel, ahonnan pompás panoráma tárul szemünk elé, és szép túrákat tehetünk az erdőkben, virágos réteken. Arról, miért érdemes ide látogatni, itt olvashatnak bővebben.

Dürnstein, ékszerdoboz a Duna mellett

Dürnstein, a Wachau kapujának is nevezett városka templomának kék tornya a térség, Wachau jelképe is egyben. Ezt pillantja meg a turisták tengere, akik nap mint nap elárasztják a várost. Dürnstein felett magasodó várrom börtönében raboskodott egykor Oroszlánszívű Richárd. Jó kis kaptató vezet oda a városból, de megéri a fáradság a páratlan panorámáért! Odafentről térképként terül el szemünk előtt a Duna által a Cseh masszívum kőzetébe vájt kanyargós völgy.

 Dürnstein

A középkori városba autóval nem lehet behajtani, a szűk utcákban nem is férnének el. A tanácsháza épülete 1452-ben épült, falán olvashatjuk a városka történetét. Itt áll az is, hogy 1477-ben Mátyás király vette ostrom alá Dürnsteint.

Rust, a Magyar Királyság legkisebb szabad királyi városa

A Fertő nyugati partján ékeskedik Rust, a Magyar Királyság legkisebb szabad királyi városa. Ennek emlékeivel a városi múzeumban bőven találkozhatunk. Fertőrákosról nyári idényben akár át is hajózhatunk, rövid séta után a mesés kisvárosban találhatjuk magunkat.

 Rust felé

Gyönyörködhetünk a tengernyi gólyafészekben, szinte minden kéményen pihen egy-egy gólyacsalád. Ruszt parányi belvárosában – amely szintén a Világörökség része – majd’ az összes épület műemléki védelem alatt áll. A XVI-XVIII században reneszánsz, barokk stílusban vagy historizáló homlokzattal épült házak, szép ablakkeretekkel és kapuzatokkal, erkélyekkel, címeres és stukkódíszítésekkel igazi ékszerdobozzá teszik a várost. Ha felmerészkedünk a Szentháromság templom tornyába, felülről szemlélhetjük meg a gólyafészkeket, várost és a környéket, a nádasra néző szőlősorok garmadáját.

 Rust főtere

A városban lépten-nyomon kis borozókba botlunk. Fenyőág vagy fenyőkoszorú az ajtó felett: ez jelzi, hogy nyitva, várják a borozni vágyókat. A pincékben ott sorakoznak a hordók, rajtuk nagy koronás R jelzéssel. 1524-ben Mária királyné engedélyezte e mai napig is élő jelzés használatát. A városra történelmének érdekessége, hogy szabad városi jogát is borral vásárolta meg, mégpedig kétszer is. 1991-ben stílszerűen itt nyílt meg Ausztria borakadémiája.

Mariazell

Ismert zarándokhely, kedvelt síterep, adventi vásárára különvonatot is indítanak minden évben Budapestről – minden évszakban, mindenkinek kínál felejthetetlen élményt Mariazell. A Bürgeralpe lábainál fekvő város Közép-Európa egyik legjelentősebb Mária-kegyhelye, évszázadok óta keresik fel a zarándokok a csodatévő Szűzanya segítségében bízva. 

 Mariazell főutcája

A bájos kisváros barokk és gótikus épületei, apró boltocskái, a hegyek karéjába ereszkedő köd misztikus hangulatú sétákra csábít. A háromtornyú bazilika a település jelképe.

 Bazilika Mariazellben

Van itt múzeumvillamos gőzössel, bányász múzeum, a gyereknek élménypark, amely a favágók életét mutatja be. Mindszenty József holttestét 1975-ben Mariazellben helyezték el, majd 1991-ben örök nyugalomra Esztergomban talált.

Reichenau an der Rax

A Rax hegység lábánál fekvő kis település klimatikus gyógyhely, a monarchia idején a bécsi arisztokrácia kedvelt üdülője volt. A parkokban zenepavilon, kellemes sétányok, gyönyörű virágok, szökőkutat kínálnak ma is felüdülést testnek és léleknek.

 

Rudolf trónörökös egykori villáját és a Reichenau kastélyt kívülről csodálhatjuk meg. A közeli Wartholz villában született Habsburg Ottó, emlékét tábla őrzi, ahogy Franz Schubert munkásságára egy méretes emlékkő utal. Utazhatunk a múzeumvasúttal, vagy felvonóval bevehetjük a körben magasodó hegyeket, ha a kis fürdőváros kellemes atmoszférája szűknek bizonyulna.

Bad Ischl, a monarchia emlékezete

Bad Ischl egy csodás kis városka az Alpok hegyei közé bújva. A legenda szerint itt szeretett egymásba Sisi és Ferenc József. Nászajándékként kapta azután a császári pár a villát, ittlétük arisztokraták sokaságát vonzotta a városkába, akik kisebb-nagyobb palotákkal, nyári lakokkal gazdagították a települést. Ekkoriban művészek is érkeztek, szívesen töltötték itt a kor neves zeneszerzői az időt – Bruckner, Brahms, Lehár Ferenc, Johann Strauss – meghatározva ezzel Bad Ischl életét.

 Császárvilla

Akik kedvelik a K.u.K. idők békebeli hangulatát, azok számára elengedhetetlen program a Császárvilla meglátogatása. A parkjában végigsétálhatunk a Gödöllő-sétányon is – a két település élénk testvérvárosi kapcsolatot ápol.  A Zauner cukrászdában megkóstolhatjuk a legendás islert, megcsodálhatjuk a Lehár-villát, bejárhatjuk a környékbeli hegyeket, a pompás vízesést.

Kirchberg in Tirol

Tirol tartomány kis hegyi települései őrzik a paraszti élet mindennapjainak romantikáját. Kirchberg parányi központjában jellegzetesen festett házak közt, kanyargós patak mentén sétálhatunk. A hegyoldalban szétszórt házak, a fenyőerőd, és a lombhullató fák színorgiája minden évszakban rabul ejtő. Nem lehet betelni a több száz éves faházak, pajták, muskátliktól roskadozó erkélyek látványával sem, a háttérben pedig csilingelő hegyi legelők, amelyek télidőn sípályává lényegülnek. Ha felnézünk, megszemlélhetjük a távolban magasodó Wilder Kaiser jellegzetes csúcsait, amelyeket A hegyi doktor című sorozatból jól ismerhetünk.

 

Kapcsolódó tartalom
A világ legnagyobb templomában fa nő, az emberek szívében szeretet – hátizsákkal Kambodzsában
Szabó Cecília | 2025. április 22

A világ legnagyobb templomában fa nő, az emberek szívében szeretet – hátizsákkal Kambodzsában

Biztos megfordult már mindenki fejében, milyen lenne az élet, ha máshova születünk, ha valahol messze élük, ahol minden más. Például egy olyan helyen, ahol az értékeket nem számokban mérik, és a boldogság nem a vagyont, a szép házat és drága autót jelenti. Mondjuk Kambodzsában.