Közel a városhoz, természetben
A főváros közelében, a Duna bal partján a festői Zebegény nemrég új túraútvonallal gazdagodott. A vasútállomástól indulva a 4,5 kilométeres távot végigjárva nemcsak szép tájakat és pazar kilátópontokat érintünk, de a település múltjáról és a Dél-Börzsöny természeti értékeiről is sok mindent megtudhatunk.
A fóti Somlyó tanösvény ősszel igazán gyönyörű, ezer színben pompázik a rét, ahol tengernyi cserjével, bogyós gyümölcsökkel ismerkedhetünk meg. Páratlan panoráma nyílik a környékre minden irányban.
A Szentendrei-sziget csúcsára, Kisoroszi felé szintén érdemes ősszel is ellátogatni. A kavicsos parton fűzfák kínálnak mászókát, de ha megunjuk, víz mosta köveket, kagylókat gyűjtögethetünk kreatív tevékenységekhez. Szigetmonostoron a Madárbarát park és a Vízkelő-tó tanösvény kínál hasznos szórakozást. Ha pénteken vagy szombaton járunk arra, felnőtteknek érdemes meglátogatni a Sajtszalont, ahol isteni kecskesajtok várják az ínyenceket.
A Duna jobb partján Visegrádon az Ördögmalom vízesés könnyen megközelíthető, kedves célpont. Aki szeretne elmélyedni az erdei fák fajgazdagságában, a Bertényi Miklós Füvészkertben tett séta során tengernyi ismeretre tehet szert. A termésgyűjtés itt sem maradhat el, sőt: itt lehet extra tobozokat, leveleket szedni, szigorúan a fák alól!
Túra, lépcsők, hegymászás
Az eldugott Péliföldszentkereszt nemcsak kegyhely, az Öreg-kő oldalában kis barlangok rejtőznek. A hegy tetejéről a vöröslő lombbal bókoló somok közül pazar kilátás nyílik a környező hegyekre, és elterül előttünk Almásfüzitőtől a Duna szalagján át Párkány, a Burda hegység, mögötte a Börzsöny, az esztergomi bazilika fölött Visegrád, aztán a Pilis vonulata a Zsámbéki medencéig – az ilyen látvány, illő megvilágításban szívmelengető élmény.
Ha szeretnénk a gyerkőcöket lefárasztani, ahhoz remek túra Tatabányán felmenni a Turulmadárhoz és a Szelim-barlanghoz – a városból a piros jelzésen elindulva a Turul-lépcső vezet fel a hegyre. Jót tesz a farizmoknak is a hosszú lépcsősor! Hasonló meredek-mászós túra a budaörsi Tűzkő-tanösvény, amelyen szintén fákkal-cserjékkel ismerkedhetünk meg, hála a kis névtáblácskáknak. Budaörsön a Rupp-hegyi tanösvény is kínálja gyönyörűségeit és ott vár a Törökugrató, ahová felmászni tényleg izgalmas kirándulás. Biatorbágy határában a Nyakas-kő az utóbbi időben felkapott hely lett, hétvégén sokszor a „megtelt” táblát is kitehetné a különleges sziklaképződmény, amelyre felmászni felemelő élmény. Lefelé a Százlépcső szintén tartogat meglepetéseket, és csipkebogyóval, galagonyával gazdagodhatunk. És akinek még hiányzik pár emelet, a biatorbágyi viadukt, mint izgalmas mementó, szintén ütős célpont.
Aki igazi vadregényes élményre vágyik, őserdőt idéző hangulatot talál a Rácalmási szigeten vagy Vácott, az Ártéri tanösvény védett vadvilágában. Itt beleszédülhetünk a buja növényzet változatosságába, és nagy az esély arra, hogy a sok vízimadár mellett apróvadak is meglepnek, ha elég halkan lépdelünk.
TT: Tanuljunk a Természetben!
Természetben sétálni kiváló alkalom a tanulásra is. A Budakeszi Arborétum vonalzóval kijelölt útjain tanulmányozhatjuk és leléphetjük a háromszögek és négyszögek átlóit, miközben zizegő őszi lombok varázsolnak körénk színkavalkádot. A Martonvásári kastélyparkban a mocsári ciprusok légzőgyökerei várnak, mint kis erdei manók, lelket simogat a kis tó, az Agroverzum élménylaborjában természettudományos játszóházban okosodhatnak a gyerkőcök. Dinnyésen, a Várparkban előkerül a történelem, a Gánton a Bauxitföldtani Parkban a geológia, a csákvári Haraszthegyi tanösvényen a földrajz… és a sort még hosszan folytathatnám. Ami közös bennük: minden túra egyben egy-egy élő természetrajzóra.
Sok év tapasztalata, hogy a természetben sokkal maradandóbb élményeket lehet szerezni, mint egy monitor előtt ülve. Ráadásul kellemes testmozgással egybekötve jó levegőn élvezhetjük a természet minden jóságát.
Ajánljuk még: