Tar-kő
A Bükk legmagasabb, természetes kilátópontját a Tar-kőt, 949 méter magasan találjuk. A triász kori mészkőszirt széléről elképesztő panoráma tárul elénk a környező hegyekre és völgyekre. A legendás kilátóhely kövein ülve az ember tényleg szabadnak érezheti magát, ugyanis ameddig a szem ellát, szinte csak erdők uralják a horizontot.
Ám nemcsak a kilátás miatt érdemes felvennünk a helyet a bakancslistánkra, hanem azért is, mert sziklagyepével és cserjéseivel a Bükk egyik különleges élőhelyének számít.
A 20. század elején itt fedeztek fel olyan ritka növényfajokat, mint például a pongyola harang, Jávorka-pikkelypáfrány vagy a háromszínű árvácska.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
Látó-kövek
Szentlélek közelében találjuk a különleges csengésű Látó-köveket, amelyet egy rövid sétával érhetünk el az aszfaltos utat elhagyva.
A 735 méteres kövek tetejéről Észak-Magyarország és a Felvidék hullámvidéke tárul fel a vállalkozó szellemű sziklamászók előtt,
ám ha szerencsénk van, és tiszta az idő, akkor a Magas-Tátra vonulatai is felsejlenek a távolban.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
A környéken járva érdemes felkeresni a pálos kolostor romjait is, amelyet az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend tagjai hagytak ránk az 1300-as évekből.
Csodás látványt nyújtanak a romok az erdő mélyén, csakúgy, mint a szerelmesek fája, amely a Látó-kövek felé vezető úton egymásba fonódó törzsével minden erdőjáró tekintetét garantáltan magára vonja.
Három-kő
Személyes kedvencem a Bükkben a Három-kő. A kilátópontot legegyszerűbben a Bánya-hegyi elágazás felől közelíthetjük meg egy 8 km hosszú túrával, de tehetünk egy nagyobb körtúrát Bánkút felől is a Zsidó-réten át. A Három-kő bérceiről nyílik a legteljesebb kilátás a Bükk déli részeire, sőt, ha szemfülesek vagyunk, még a távolban a Kékes csúcsát is felfedezhetjük. A Három-kőtől – amennyiben erőnlétünk és időnk engedi – érdemes kitérőt tenni a már előzőekben említett Tar-kő felé is, amely karsztos szikláival már messziről látogatásra invitál.
Magos-kő
635 m magasan található a Bükk északi sziklabérceinek egyik leglátványosabb sziklája, a Magos-kő. Kedvelt fotós helyszín, és mindössze egy kilométer sétával elérhető, így felkeresése gyerekekkel is ideális program lehet.
A Magos-kő tetejéről Miskolc panelrengetegétől kezdve egészen Bánkútig elláthatunk,
ráadásul a hely tavasszal lila leánykökörcsinek és sárga pimpók otthona. Ha folytatjuk utunkat tovább a hegy belseje felé, hamarosan a Három-kúti barlanglakáshoz érkezünk, ahol bár nomád körülmények között, de éjszakára akár meg is szállhatunk.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
Bél-kő
A Bél-kő nemcsak a Bükk, hanem az ország egyik legkülönlegesebb hegyi látványossága. Nevét a közeli településről, Bélapátfalváról kapta, amely cementgyártásáról volt híres, aminek a hely mai kinézetét is köszönheti. Innen bányászták ki ugyanis közel 100 éven keresztül a mészkövet, és bontottak le mintegy 100 métert a hegyből, amelyet akkor láthatunk igazán, ha felkapaszkodunk a 815 méter magas Bél-kő tetejére.
A tanösvény végig aszfaltos úton halad, és útközben hét ismertetőtábla segítségével betekintést nyerhetünk nemcsak az itt folyt bányászati tevékenységbe, hanem a sziklabércek különleges élővilágába is. A sziklaplatót és a tájsebet látva nem tudtam eldönteni, hogy szomorú legyek-e, hogy így megcsonkították a természetet, vagy örüljek annak, hogy végre visszaadták a hegyet jogos tulajdonosának. Mindenesetre, aki Bélapátfalva környékén jár, annak az apátság felkeresése mellett érdemes felvennie Bél-követ is a meghódítandó látnivalók sorába.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: