ZónánTúl

Öt szuper hely Budapest közelében, amit gyerekekkel is érdemes felkeresni

A rossz idő és hideg beköszöntével hajlamosak vagyunk bekuckózni, pedig a friss levegőn való sétánál keresve sem találhatunk jobb immunerősítőt. A természetben ráadásul nemcsak szabadnak érezhetjük magunkat a korlátozások ideje alatt is, hanem miközben kikapcsolódunk, élményeket is gyűjtünk. Úgyhogy öltözzünk fel melegen és kerekedjünk fel bátran, hogy új hazai helyeket megismerve gyarapodjon az a bizonyos bakancslistánk. Ha pedig mindezt gyerekekkel tennénk, íme öt olyan kirándulóhely, amelynek felkeresése garantált élményt nyújt az egész család számára.

Kő-hegy

A Szentendre és Pomáz felől egyaránt megközelíthető látványos sziklaszirt legfőbb vonzereje az innen megtekinthető kilátás. Tiszta időben a Petőfi-kilátóból fantasztikus panoráma nyílik a Budai-hegységre és a Duna vidékére, ám a hat kilométer hosszú körtúra sok más meglepetéssel is szolgál. Többek közt Napóleon kalapjával, amely a szemfülesek figyelmét biztosan nem kerüli el.

A gombára is hasonlító természeti képződmény egy vulkanikus tevékenység eredménye, amely évmilliók viharait átvészelve, ma is sziklaszilárdan áll a Kő-hegy oldalában. Ha már vulkán, érdemes felfedezőútra indulni a táblákkal jól kijelölt Kő-hegy tanösvényen, amelynek egyik állomása a titkos barlang.

Vasas-szakadék – Fotó: Szombati Orsolya @traveladdict  

A 15 millió évvel ezelőtt létrejött Vasas-szakadék egy vulkánkitörés maradványa, amelynek szűk kanyonját könnyűszerrel mi is bejárhatjuk. A kirándulás végeztével pedig a Czibula János turistaház padjain szusszanhatunk egyet, ahol elvitelre meleg étellel és itallal is várják hétvégente a kirándulókat.

Menedékház a Kő-hegyen – Fotó: Szombati Orsolya @traveladdict

Magyarkút

A Dunakanyar egyik kevésbé ismert települése inkább üdülő-, mint lakóövezet, ám érdemes ide kirándulást tervezni. Erdei játszótere nagyon látványos és a gyerekek számára „állati” kalandokat ígér, míg a felnőttek az Irma-forrásból télen is megtölthetik a kulacsaikat.

Magyarkúton járva ne hagyjuk ki az Aranyoskút névre hallgató kilátóhelyet sem, ahonnan egészen különleges perspektívából láthatjuk a Visegrádi Fellegvárat és a Nagy-Villám környékét. Ha pedig mindez nem volna elég, a településen Mátyás király 500 éves fáját is megtalálhatjuk.

Játszótér Magyarkúton – Fotó: Szombati Orsolya @traveladdict 

Nagy-Szénás

A festői szépségű helyre Nagykovácsi közelében bukkantam rá az országos kéktúrázásom során. A Nagy-Szénás egy alacsonyabb és egy magasabb kúpból álló együttes, amelynek tetejéről fantasztikus körpanoráma nyílik a környező hegyekre, úgy mint a Budai-hegységre, a Pilisre, Dobogókőre és a Kevélyekre. A hegy tetejét egy kereszt jelzi, ahol szinte mindig fúj a szél. Ennek köszönhetően fent egy füves, kopár fennsíkot találunk, amely nyáron piknikezésre kiválóan alkalmas, míg alacsonyabban fekvő részein alpesi jellegű fenyvesekkel találkozhatunk. 

A Nagy-Szénás felkeresését családosok és idősebbek számára is jó szívvel ajánlom már csak könnyű megközelíthetősége miatt is. A kiránduláson és természetjáráson túl érdemes végigmenni a 2 km hosszú tanösvényen is, amin betekintést nyerhetünk az értékes ritkaságokban bővelkedő terület életébe is.

Zsivány-sziklák

Ha gigászi köveket szeretnénk látni a Dunakanyarban, induljunk el Pilisszentkereszt vagy Dobogókő felől felfedezőútra. A hatalmas sziklaképződményeket az országos kék és piros jelzésű turistaúton mindkét település felől egyórás sétával könnyen elérjük. A Zsivány-sziklák 25-30 méteres magasságukkal garantáltan magukra vonják minden természetjáró figyelmét, nem lehet nem észrevenni őket. A sziklák közelében apróbb barlangokat, sőt még egy hatalmas fát is találunk, aminek a gyökerei között bújócskázni lehet. Ha pedig megéheznénk, Dobogókőn az Eötvös Lóránd Menedékház az év minden napján nyitva tart, elvitelre is.

Zsivány-szikla – Fotó: Szombati Orsolya @traveladdict  

Teve-szikla

Pilisiborosjenő népszerű kirándulóhelynek számít a fővároshoz való közelsége és nyári időszakban a levendulamezői miatt. Egyik legismertebb látványossága, a Teve-szikla, minden évszakban örömmel várja a látogatókat. A különleges természeti képződmény egy könnyed, másfél kilométeres sétával megközelíthető, és jó hír, hogy a vállalkozó kedvűek akár tevegelhetnek is rajta.

Teve-szikla – Fotó: Szombati Orsolya @traveladdict 

A különleges szikla közelében járva érdemes felkeresni az Egri vár másolatát, ahol Gárdonyi Géza, Egri csillagok könyvéből készült legendás magyar filmet forgatták.

Nyitókép: Szombati Orsolya @traveladdict

Ajánljuk még:

Az utazás pszichológiája: 10 dolog, amiért érdemes útra kelni

Ma a világ csak karnyújtásnyira van tőlünk. Elegendő felcsapni a laptopot vagy kézbe venni a telefont, és virtuálisan máris a világ túlsó felén találhatjuk magunkat. Ám mégis időről időre útra kelünk, és elhagyjuk az otthonunkat. Hogy ezt miért tesszük, és az egyes emberek számára mi az utazás mozgatórugója, arról utazó bloggerként összeszedtem 10 különböző nézőpontot és motivációs faktort.