Retusálatlan életképekben mutatja be a hagyományos magyar konyhát Borbás Marcsi új sorozata, a Nyári konyha

Kult

Retusálatlan életképekben mutatja be a hagyományos magyar konyhát Borbás Marcsi új sorozata, a Nyári konyha

Első adásával jelentkezik ma Borbás Marcsi új sorozata, a Nyári konyha, melyben receptek, történetek, emlékek, emberek és találkozások együtteséből bomlik ki magyar gasztronómiai örökségünk legjava. Ez a mozi a jelenben játszódik, élő anyagot mutat be – néprajzi terepmunka keretében. Az egyes részekben egy-egy receptet láthatunk autentikus környezetben, az adatközlők saját konyhájában elkészítve. Nem látványkonyha, hanem a valódi élet szövete jelenik meg a képsorokon, gyermekkorunk élményeit idézve. Nagymamáink nyári konyhájának hangulatát eleveníti fel, isteni receptekkel, hiteles emberekkel. Fogadjátok szeretettel!

„Az igazat mondd, ne csak a valódit” – mondja József Attila a Thomas Mann üdvözlése című költeményében, ami annyit jelent, hogy ne csak a felszínre figyelj, hanem lásd meg a dolgok igazi lényegét is! Légy jelen, légy te is igazi! A magyar líra egyik legfontosabb mondatában minden benne van, amit a hiteles, dokumentarista igényű műsorkészítéstől elvárhatunk – ennek szellemében született meg Borbás Marcsi Nyári konyha című új, az egy.hu online magazinban debütáló sorozata is.

A klasszikus televíziós műsorkészítés gyakorlatától eltérően a Nyári konyha egy folyamatos gyűjtőmunkába enged betekintést: Marcsi és stábja a magyar nyelvterület különböző vidékeit járva keresik fel a hagyományos receptek tudóit, őrzőit, hogy dokumentálják még élő gasztronómiai örökségünk legjavát.

Az első adás tartalmából: Margitka néninél, az Őrségben  

A magyar népi konyha adatszerű feltérképezésének utolsó pillanatában vagyunk – a néprajz már a múlt század második felében a hagyományos kultúra 24. óráját félve kongatta a vészharangot –, éppen ezért felbecsülhetetlen érték Borbás Marcsi kezdeményezése, hogy a saját konyhájában elkészített ételekről szóló műsorai mellett terepmunkára is vállalkozik.

Az egyes epizódok így egy-egy tájegység jellegzetes, ma is élő hagyományához tartozó receptjeit dolgozzák fel, eredeti helyszíneken.

A nyári konyha intézmény: itt történik minden fontos esemény a hétköznapok során, innen kerülnek a legjobb falatok a család asztalára, ez a színtere sok előkészítő- és feldolgozó munkának, és itt zajlanak a fontos beszélgetések is. Kovász és kenyér egyszerre: eredője és érlelője minden folyamatnak, mely értelmet ad a mindennapoknak.

Készül az őrségi rétes

A nagymama nyári konyhája éppúgy kedves színtere gyermekkorunk vakációinak, ahogy főztje is utánozhatatlan élményként él emlékezetünkben. Receptjei, gömbölyű mozdulatai, a dagasztásban gyöngyöző homloka, a sparhelten gőzölgő fazekak, a serpenyőben sistergő zsír hangja és a lerben vagy a kemencében sülő rétes illata ugyanúgy identitásunk része, mint a saját nevünk.

A Nyári konyha identitásunk egy szeletét jelképezi: a nagymama nyári konyhája egyetlen és nélkülözhetetlen, nemcsak valós, hanem igaz is, hiszen kendőzetlen tükre a család életének és a közösség élő hagyományainak.

A műsor forgatókönyvét tehát az élet írta, nem íróasztal mellett született koreográfiára főznek a magyar falvak asszonyai. Receptjeik emlékekkel, történetekkel fűszerezve készülnek, és – ahogy az lenni szokott – a sütés-főzés lényege a találkozás, a közös étkezés, a beszélgetés, a közösség.

A java még hátravan...

Az étel ízét nemcsak az összetevők, hanem a közös étkezés és a kapcsolatok minősége határozza meg, és ez fordítva is igaz: a közösségi élmény képes felértékelni az ízeket – ez a főzés tudományának egyik alapja, melyet nagyanyáink kimondatlanul is ismertek, ösztönösen tudtak. Ezért is olyan fontos megélni és továbbadni hagyományainkat, szokásainkat és gasztronómiai örökségünket.

Retusálatlan életképekben elevenednek meg a hagyományos magyar gasztronómia táji jellegzetességei – dokumentumértékű felvételeken.

Az első epizódban az Őrségben, a szalafői Csörgőszeren élő Margitka néni konyhájában sül a jellegzetes őrségi rétes. Miközben készül, nemcsak a rétes titkai derülnek ki, de új szálak is kibomlanak az élet titokzatos fonalaiból, és még Marcsi őrségi házának története is kikerekedik.

Az ízek végül összeérnek, a sorsok örökre egybeforrnak 

Fogadjátok olyan szeretettel a Nyári konyhát, amilyen szeretettel az itt készülő finomságokat főzik és sütik a magyar vidék asszonyai, és amilyen örömmel és kíváncsisággal kutatja és járja a magyar nyelvterület különböző tájait Borbás Marcsi és stábja, hogy élő gasztronómiai örökségünk legjavát felgyűjtse, dokumentálja és bemutassa!

Ajánljuk még:

Emlékezzünk évszázadok nagy mestereire az Építészet Világnapján!

Van kedvenc épületed? Tudod-e, milyen színű a szomszédod háza? Szoktál-e gyönyörködni, szép homlokzatokban, hívogató kapualjakban? Van olyan középület, amit kívül-belül ismersz? Van-e olyan épület, ahová szívesen bekukkantanál, amit örömmel végigjárnál? Októberben, az Építészet Hónapjában, az Építészet Világnapja környékén sok helyen nyílik lehetőség épületbejárásokra, városi sétákra. De mi lenne, ha ettől függetlenül, idén másként néznénk a közvetlen környezetünkre, felemelnénk tekintetüket és a felfedezők kíváncsiságával szemlélnénk az ismerős épületeket?