Utolsó tea alapanyagok a fagyok előtti kertből

Kert

Utolsó tea alapanyagok a fagyok előtti kertből

Bár nagy különbségek vannak az ország különböző régiói között, a legtöbb kertben még leszedhetjük az utolsó teának való gyógynövényeket, terméseket, fűszereket. Érdemes elindulnunk egy fagyok előtti begyűjtő körútra, mert egy séta alkalmával akár az egész téli teakészletünket beszerezhetjük.

Itt-ott még nyílik a cickafark, aminek teája emésztésserkentő hatással bír, de alkalmazhatjuk a nyálkahártya gyulladása esetén is, sőt: ázatát külsőleg bőrgyulladások kezelésében is bevethetjük.

Régen gyomorfekélyben és bélhurutban szenvedőknek adták, de nem volt ritka az sem, hogy étvágygerjesztőként alkalmazták.

Fotó: 123RF  

Bőven akad még menta és kakukkfű is a védettebb helyeken, amiket bátran keverhetünk gyömbérrel, kezeletlen citrom vagy narancs héjával: kiváló élénkítő teát készíthetünk belőle.

Egy-egy eldugottabb helyen a citromfű is próbálkozik még: az egyik legjobb nyugtató és elalvást segítő teát főzhetjük belőle.

Fotó: 123RF 

Gyönyörűen zöldell a rozmaring is a kertben, sőt: a legtöbb tő nálunk még virágaiban pompázik. A népgyógyászat nyugtatóként és fájdalomcsillapítóként alkalmazta, de híres idegerősítő, fejfájásellenes és kimerülést megszüntető hatásáról is.

A rozmaring fogyasztásával azonban érdemes mértéket tartanunk, mert nagyobb adag esetén emésztési zavarokat okozhat és akár a vesére is káros lehet.

A petrezselyem sem fagyott még el: közismert a menstruációs zavarok enyhítésében kifejtett jótékony hatásairól. Alkalmazható még láz és csalánkiütés esetén is: a kutatások szerint gátolja az allergiás tünetek kiváltására keletkező vegyület, a hisztamin elválasztását a szervezetünkben. 

Fotó: 123RF 

Természetesen nem maradhatnak ki a sorból az őszi erdő jellegzetes termései sem: a kökény, a csipkebogyó és a galagonya kiváló tea alapanyagok. És bár a galagonya jellemzően szeptember végén, október elején szüretelhető, az idén a legtöbb területen ez bő egy hónap csúszásban van: mi például a napokban gyűjtöttük be a kamrapolcra valót. A terméseket kiszárítva és zárt üvegben tárolva egész télen rendelkezésünkre állnak immunrendszerünk erősítői, amelyekből – izgalmas fűszerekkel keverve – még élvezeti teákat is készíthetünk.

Használjunk bátran fahéjat, szegfűszeget, vaníliát, de a narancs is kiváló kiegészítő lehet a teák ízesítéséhez.

Talán kevésbé ismert, hogy a naspolya magja kiváló tea alapanyag: vesekő elhajtására is alkalmazzák. Ugyancsak kísérletezhetünk a birssel, és ne felejtsünk el alma és körtedarabokat szárítani: kellemes ízt és harmóniát kölcsönöznek forró italainknak.

Fotó: 123RF  

A bevállalósabbak gyűjthetik még a mezei katáng föld alatti karógyökerét is: friss forrázata az epe működését stimulálja, gyomorerősítő és cukorbetegség kiegészítő kezeléseként is alkalmazzák. A lándzsás útifű teája felső légúti hurutos megbetegedések ellen hatásos, és

érdemes homoktövis termését is szárítanunk: nemcsak kellemes aromát ad a teáknak, hanem rengeteg vitamint is.

Gyönyörű csalánokat gyűjthetünk az erőszéleken: a csalánból készült tea kiváló tisztító hatású és epekőhajtó. A népi gyógyászatban reuma, cukorbaj, hólyag-, gyomor- és bélhurut és magas vérnyomás kezelésében alkalmazták: naponta két-három alkalommal egy kanálnyi csalánt kell leforrázni egy bögrényi vízben, majd tíz perc pihentetés után szűrjük és fogyasztjuk.

Fotó: 123RF  

Végül ne feledkezzünk meg a közönséges bojtorjánról sem: egészséges, nedvdús gyökereit gyűjtjük. Ezeket megtisztítjuk, darabokra vágjuk, végül megszárítjuk. Teájához három grammnyi apróra vágott gyökeret egy csésze vízzel kell leforráznunk, és szűrés után fogyaszthatjuk, naponta maximum háromszor.  A népi gyógyászat szerint anyagcserezavaroknál, vesefájdalmaknál, cukorbaj és étvágytalanság esetén alkalmazható- de megtalálhatjuk a híres „Diabetan" gyógyteában is.

Fotó: 123RF  

Nyitókép: 123RF 

 

Ajánljuk még:

A növények teleltetésének alapszabályai

Sajnos nagyon sok téves információ, féligazság és tévútra terelő tanács kering a világhálón azzal kapcsolatban, hogy hogyan is érdemes, miképp kell teleltetni az erre igényt tartó növényeinket. A nem megfelelő gyakorlat aztán szomorú csalódást hoz magával: beteg, legyengült növényeket, és legrosszabb esetben a tavaszt már meg nem élő kedvenceket. Itt az ideje tehát összefoglalni, hogy mit lehet, mit nem, mit kell és hogyan kell tennünk ahhoz, hogy hidegérzékeny növényeinknek is valóban nyugodt és kiegyensúlyozott telük lehessen.