Nem is gondolnánk, milyen sok növényünk vethető vagy ültethető szeptemberben: a választék bőven túlmutat a fokhagymán vagy a lóbabon.
Amikor tavaszra tervezzük a termést, ezért késő ősszel – novemberben ,december elején – vetjük el a magokat, tél alá vetésnek nevezzük a folyamatot,
melynek éppen az a lényege, hogy az elvetett magok vagy csak jövőre kelnek ki, vagy még az első fagyok előtt, de akkor sem lesz semmi bajuk a hidegebb hónapokban.
Fotó: 123RF
Tél alá vetéssel a lóbab mellett érdemes borsót is vetnünk, de esetében fontos, hogy télálló fajtákat válasszunk! A borsó kissé érzékenyebb, ezért érdemes talajtakarást alkalmaznunk, és
az sem árt, hogyha a takarás alatt már idejében gondoskodunk egy kevés plusz tápanyagról, például komposzt kijuttatásával.
Földbe kerülhetnek a sárgarépa magjai is – esetében csak arra kell vigyáznunk, hogy a levelek érzékenyek a hidegre, ezért érdemes majd takarnunk a lombot.
Fotó: 123RF
De nemcsak azért fontosak a szeptemberi másodvetések, hogy gondoljunk a jövőre:
több olyan rövidebb tenyészidejű faj is van, amiről még a fagyok beköszönte előtt szüretelhetünk.
Ilyen például a retek és a salátafélék is. Mivel az elmúlt években egyre csak tolódik a meleg, érdemes kihasználnunk, hogy még az ősz közepén-végén is friss saláta alapanyagokat gyűjthetünk a kertben.
Fotó: 123RF
Természetesen a hagymafélék másodvetését is érdemes beterveznünk, de itt az ideje gondoskodni a tarlórépáról is, ami jó esetben kiválóan kifejlődik az ünnepekre, így egészséges finomság készülhet belőle a karácsonyi asztalra.
Fotó: 123RF
Szeptemberben vethetők a kései karfiol, a kelkáposzta és a fehér káposzta fajták is, illetve a mustár vagy a téli sarjadékhagyma. Ha ezek mellé késői virágzású magkeveréket is vetünk, akkor plusz támogatást adunk növényeinknek, amelyek egészséges és tápláló terméssel fogják meghálálni a gondoskodást.
Egy-egy vadvirágos magkeverékben akár több tucat faj is helyet kaphat a szamárkenyértől kezdve a sarlós gamandoron át egészen az orbáncfűig.
Kevésbé ismert, de virágzó növényeinkről is idejekorán gondoskodhatunk: a szeptemberben elvetett körömvirág és búzavirág átvészeli a telet, és így tavasszal jóval korábban színesítheti kertünket.
Ugyancsak érdemes előre gondolkodnunk gyógynövények esetében is: a kapor, a lestyánt, az orvosi zsálya, a citromfű, a menta és a tárkony is a földbe kerülhet.
Fotó: 123RF
Megpróbálkozhatunk más évelő fűszernövényekkel is, és a rebarbara is felkerülhet a listára. Ha azonban még így is marad üres hely, akkor se hagyjuk fedetlenül: vessünk bele zöldtrágyának facéliát vagy mustárt.
Sok esetben szeptembert javasolják a bogyós gyümölcsök ültetését is, de az egyre melegebb időjárás miatt én ezt inkább egy hónappal később javasolnám. Ugyanez igaz a gyümölcsfákra és a dísznövényekre is:
szabadgyökeres állapotban bőven ráérünk az ősz végén elültetni őket, és tekintettel a csapadékszegény és meleg hetekre, még edényes növények ültetésében sem gondolkodnék. Nem fognak elszaladni, ráérünk még bőven, nem érdemes a türelmetlenségünk miatt kockáztatni begyökeresedésüket és életben maradásukat.
Fotó: 123RF
Magvetések esetében is amondó vagyok, hogy csak kiemelt figyelem mellett tevékenykedjünk: ez legalább egy tápanyagutánpótlást, gondos előkészítést, talajtakarást és rendszeres öntözést jelent. Az ország legnagyobb részét több hónapos aszály sújtja, így a termőföldek is kimerültek. A gondoskodás mellett érdemes a fajtaválasztásra is nagyobb figyelmet fordítanunk: nemcsak a télállóság szempontjából, hanem az extrém körülményeknek történő ellenállás oldaláról is.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: