A Föld második legjelentősebb olajnövényét magad is megtermelheted

Kert

A Föld második legjelentősebb olajnövényét magad is megtermelheted

Földimogyorót termeszthetünk otthon is, és igencsak meg is éri ezt tenni! Mutatjuk, mire figyelj, ha belevágnál!

A Mikulás nálunk nagyjából minden évben ugyanazokat a dolgokat hozta, amihez – így utólag egyre inkább sejtem – lehetett némi köze a hiánygazdaságnak. Gyerekként mindenesetre eszünkben sem volt ezen agyalni, hatalmas örömmel álltunk neki a csomagok kibontásának. A legnagyobb kincs természetesen a csokoládéfigura volt (akkor még szigorúan masszából öntve), aminek bűvöletében szinte alig vettünk tudomást a csomagban rejlő egyéb apróságokról, melyek azonban az idő előrehaladtával egyre inkább felértékelődtek.

Mert hol volt már a csokoládé, hol az alma és a narancs, és már a virgácsot is rég eltörtük testvéreink hátán, mikor a csomag alja még mindig tele volt földimogyoróval!

A Mikulás és a földimogyoró összetartozására az tette a végső pontot, mikor Nagyapám megmutatta, hogy ha a kéregben megbúvó magot ügyesen szétpattintjuk, az egyik fél tetejében mindig ott ücsörög a nagyszakállú püspök!

Fotó: Pixabay / forwimuwi73

Mit tudunk a földimogyoróról?

Fura egy növény ez valóban, mert bár mogyorónak hívjuk, a valódi mogyorókkal való kapcsolata meglehetősen távoli, sokkal inkább a borsóval és a babbal áll rokonságban, melyek magjai hozzá hasonlóan hüvelyben fejlődnek. De hogy kerül akkor mégis a föld alá a termés?! Itt a következő furcsaság! A virágzás időszakáig a földimogyoró teljesen „normálisan” viselkedik, azonban

a virágok megporzását követően a virágszárak meghosszabbodnak, lehajlanak, majd végükön a magkezdeményekkel 8-10 centiméter mélyen a talajba fúródnak.

Mivel fotoszintézisre ezen a szinten már nincsen szükség, ezért a kifejlődő hüvelytermés színe sem zöld, hanem sárgásbarna, valamint a föld alatti biztonság érdekében bordás és vastag falú. Újabb érdekesség, hogy a héjat akár papír készítésére is fel lehet használni!

Fotó: Pixabay / Couleur

A földimogyorót azonban elsősorban mégis magjáért termesztik, amely a vitaminok mellett nagy mennyiségben tartalmaz olajat is: az olajpálma után ez a növény a Föld második legjelentősebb olajnövénye! Bár eredeti hazája ennek a növénynek is Dél-Amerika, az inkagumóhoz hasonlóan hazánkban is találkozhatunk vele.

Meglepőnek tűnhet, de hazánk déli részein már az 1920-as évektől kezdve foglalkoznak a rövid tenyészidejű változatok szántóföldi termesztésével, amire inkább a lazább, homokos talajú vidékek alkalmasak.

Kifejezetten igényli a meleget, ezért vetésének is csak akkor álljunk neki, ha a talaj hőmérséklete eléri vagy meghaladja a 15 Celsius-fokot.

Fotó: Pixabay / Rosie Wang

Borbás Marcsi ebben a videóban még több trükköt elárult arról, mit tegyél, ha azt szeretnéd, sikeres legyen a földimogyoró ültetése:

A földimogyoró esetében az öntözést se a megszokott módon végezzük: míg a növény a fejlődésének első időszakában kifejezetten meghálálja a vizet, termésérés előtt nagyjából két hónappal mindenképpen abba kell hagyni a locsolást, nehogy az érés előtt álló termések bepenészedjenek!

A növényt otthoni körülmények között, akár cserépbe ültetve is termeszthetjük, azonban utóbbi esetben ültetésre mindenképpen kifejezetten mély edényt válasszunk, hogy időnként újabb réteg földet tudjunk majd rátölteni!

A mogyoró felszedését október környékén tervezhetjük, a kiszedett termést ezt követően mindenképpen szárítani kell, csak utána állhatunk neki a feldolgozásnak, vagy a fogyasztásnak!

Fotó: Pexels / Roman Odintsov

Nyitókép: Pexels / Pixabay

Ajánljuk még:

A növények teleltetésének alapszabályai

Sajnos nagyon sok téves információ, féligazság és tévútra terelő tanács kering a világhálón azzal kapcsolatban, hogy hogyan is érdemes, miképp kell teleltetni az erre igényt tartó növényeinket. A nem megfelelő gyakorlat aztán szomorú csalódást hoz magával: beteg, legyengült növényeket, és legrosszabb esetben a tavaszt már meg nem élő kedvenceket. Itt az ideje tehát összefoglalni, hogy mit lehet, mit nem, mit kell és hogyan kell tennünk ahhoz, hogy hidegérzékeny növényeinknek is valóban nyugodt és kiegyensúlyozott telük lehessen.