7 feladat, amit ne mulassz el az őszi kertben

Kert

7 feladat, amit ne mulassz el az őszi kertben

A nagy nyári munkálatokat és szüretet követően a kert valahogy olyannak tűnik, mint az esküvős ház lakodalom után; még ott érződik az ünnep öröme, a poharak az asztalokon, az imént még a zenekar is játszott, azonban most sehol egy lélek, a nyitva hagyott ablakok függönyei tompán szólva lobognak a hajnali szélben. Most a pihenés ideje jön, előtte azonban rendet kell tenni, hogy a következő menyasszonyt is méltó mód fogadhassuk majd a tavaszon.

Az őszi rendrakást sokan a kert télire való felkészítéseként szokták említeni, tapasztalatom szerint valójában inkább a tavaszi munkálatokat könnyítjük meg vele, nem is kis mértékben! Télen valahogyan lelassul az idő, a vége felé már fájdalmasan húzódik-halasztódik a hidegség, hogy aztán egy reggel váratlanul teljes erejével robbanjon majd be a kikelet. Olyankor aztán az ember kapkodhat, ha utol akarja érni a teljes erejével életet hirdető kertjét! Nagy segítség, ha rend van akkor!

Basket full with home grown quince from my garden.

Fotó: 123RF 

A betakarítási munkálatok, a begyűjtött termények, gyümölcsök feldolgozása vagy éppen gondos és szakszerű betárolása igen gyakran kemény és emberpróbáló napokat, heteket jelentenek a gazdák számára. Nem csoda, ha az embernek nem sok kedve van utána azonnal visszatérni a parcellákba, hogy ami a nagy dandárban úgy maradt, azt rendbe simítsa.

Az esetlegesen fákon vagy alattuk maradt gyümölcsöket például mégis érdemes később összegyűjteni, mert múmiává száradva a tél során akár különféle kártevőknek is kiváló áttelelő helyet jelenthetnek. A gondos gazda azonban a kert egyéb lakóit is számon tartja: pár szem gyümölcsöt a madarak kedvéért talán mégis érdemes a fákon megtartani…

Fotó: 123RF

A gyógynövényes parcellákban sok esetben másod- vagy akár harmadnövedékekkel is számolni kell. Ez azt jelenti, hogy az adott növény a levágását követően újból és újból kihajt, így a nyár során többször is be tudjuk takarítani ugyanazt a parcellát. Gyógyhatását, illat- és ízintenzitását tekintve minden esetben az első tavaszi növedék a kiemelkedő, azonban ilyen-olyan módon a későbbieket is fel tudjuk használni. Ősszel azonban minden esetben javasolt a parcellákat megtisztítani, hogy a következő tavaszi növedéket ne az idei kórók közül kelljen majd kiválogatni.

Az évelő lágyszárú növényeket általában mélyen visszavághatjuk, de a fásodó szárúakat is érdemes lehet a kórósodó részek aljáig visszavágni. A levágott növényi részeket saját gazdaságunkban szinte minden esetben visszaterítjük a parcellákba, ezáltal is természet-szerű borítást biztosítva a talajnak, ami a fagyvédelem mellett a csapadék megtartását is segíti.

Slective focus on the mint flower

Fotó: 123RF

A nyáron használt szerszámokat ugyan könnyű lenne egyetlen mozdulattal a polcra hajítani, hosszútávú használhatóságuk megőrzése érdekében azonban érdemes őket is inkább gondosan téliesíteni! Amit lehet, érdemes először elmosni, majd szárazra törlést követően esetleg szalonnabőrkével vékonyan bezsírozni, miáltal a fém szerszámokat a rozsdásodástól is védeni tudjuk.

A csak nyáron használt motoros gépekből járassuk ki az üzemanyagot, hogy az ne álljon benne hónapokon keresztül. A kopó alkatrészeket gondosan nézzük át, tisztítsuk meg, vagy cseréljük ki őket. A tavaszi hirtelen időszakokban sokkal nagyobb feladat lesz az esetleges szerelés, mintha azt a lazább téli időszakban végezzük el.

Fotó: 123RF

Ha még nem tettük, tegyünk rendet az év során gyűjtött szaporítóanyagok, magok között is! Ne bízzuk a véletlenre: ha most még emlékszünk is, melyik ibrikbe melyik zöldség magját gyűjtöttük, feliratozás nélkül tavasszal könnyen bajba kerülhetünk!

 

Ajánljuk még:

Tervezzünk színt a kopár kertbe! – Képeken kedvenc növényeink, amik lombhullás után is díszítenek

Borongós égbolt, csupasz fák, elhervadt virágok – ilyesmi képet társítanak sokan az őszi kerthez. Értem ezt, de mégsem. Mert mégis miért lenne kopár vagy barna az őszi és téli kert, miért ne díszíthetne az elkövetkezendő hónapokban is milliónyi fényével? Nemcsak lombhullatókból áll a világ, és nemcsak a virágszirmok boríthatják pompába az ágyásokat. De még mennyire, hogy nem!