7 feladat, amit ne mulassz el az őszi kertben

Kert

7 feladat, amit ne mulassz el az őszi kertben

A nagy nyári munkálatokat és szüretet követően a kert valahogy olyannak tűnik, mint az esküvős ház lakodalom után; még ott érződik az ünnep öröme, a poharak az asztalokon, az imént még a zenekar is játszott, azonban most sehol egy lélek, a nyitva hagyott ablakok függönyei tompán szólva lobognak a hajnali szélben. Most a pihenés ideje jön, előtte azonban rendet kell tenni, hogy a következő menyasszonyt is méltó mód fogadhassuk majd a tavaszon.

Az őszi rendrakást sokan a kert télire való felkészítéseként szokták említeni, tapasztalatom szerint valójában inkább a tavaszi munkálatokat könnyítjük meg vele, nem is kis mértékben! Télen valahogyan lelassul az idő, a vége felé már fájdalmasan húzódik-halasztódik a hidegség, hogy aztán egy reggel váratlanul teljes erejével robbanjon majd be a kikelet. Olyankor aztán az ember kapkodhat, ha utol akarja érni a teljes erejével életet hirdető kertjét! Nagy segítség, ha rend van akkor!

Basket full with home grown quince from my garden.

Fotó: 123RF 

A betakarítási munkálatok, a begyűjtött termények, gyümölcsök feldolgozása vagy éppen gondos és szakszerű betárolása igen gyakran kemény és emberpróbáló napokat, heteket jelentenek a gazdák számára. Nem csoda, ha az embernek nem sok kedve van utána azonnal visszatérni a parcellákba, hogy ami a nagy dandárban úgy maradt, azt rendbe simítsa.

Az esetlegesen fákon vagy alattuk maradt gyümölcsöket például mégis érdemes később összegyűjteni, mert múmiává száradva a tél során akár különféle kártevőknek is kiváló áttelelő helyet jelenthetnek. A gondos gazda azonban a kert egyéb lakóit is számon tartja: pár szem gyümölcsöt a madarak kedvéért talán mégis érdemes a fákon megtartani…

Fotó: 123RF

A gyógynövényes parcellákban sok esetben másod- vagy akár harmadnövedékekkel is számolni kell. Ez azt jelenti, hogy az adott növény a levágását követően újból és újból kihajt, így a nyár során többször is be tudjuk takarítani ugyanazt a parcellát. Gyógyhatását, illat- és ízintenzitását tekintve minden esetben az első tavaszi növedék a kiemelkedő, azonban ilyen-olyan módon a későbbieket is fel tudjuk használni. Ősszel azonban minden esetben javasolt a parcellákat megtisztítani, hogy a következő tavaszi növedéket ne az idei kórók közül kelljen majd kiválogatni.

Az évelő lágyszárú növényeket általában mélyen visszavághatjuk, de a fásodó szárúakat is érdemes lehet a kórósodó részek aljáig visszavágni. A levágott növényi részeket saját gazdaságunkban szinte minden esetben visszaterítjük a parcellákba, ezáltal is természet-szerű borítást biztosítva a talajnak, ami a fagyvédelem mellett a csapadék megtartását is segíti.

Slective focus on the mint flower

Fotó: 123RF

Az őszi időszakban a kiváló minőségű kézi kerti szerszámok megfelelő karbantartása elengedhetetlen. A használat után alaposan tisztítsd meg a szerszámokat, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket és megelőzd a rozsdásodást. A fémrészeket vékony olajréteggel kell kezelni, hogy meghosszabbítsd élettartamukat, míg a fa nyeleket ápoló olajjal érdemes védeni. Élezd meg a vágóeszközöket, például a metszőollót, hogy tavasszal készen álljanak a használatra. Tárold a szerszámokat száraz, fedett helyen, hogy elkerüld az időjárás okozta károsodásokat.

A nyáron használt szerszámokat ugyan könnyű lenne egyetlen mozdulattal a polcra hajítani, hosszútávú használhatóságuk megőrzése érdekében azonban érdemes őket is inkább gondosan téliesíteni! Amit lehet, érdemes először elmosni, majd szárazra törlést követően esetleg szalonnabőrkével vékonyan bezsírozni, miáltal a fém szerszámokat a rozsdásodástól is védeni tudjuk.

A csak nyáron használt motoros gépekből járassuk ki az üzemanyagot, hogy az ne álljon benne hónapokon keresztül. A kopó alkatrészeket gondosan nézzük át, tisztítsuk meg, vagy cseréljük ki őket. A tavaszi hirtelen időszakokban sokkal nagyobb feladat lesz az esetleges szerelés, mintha azt a lazább téli időszakban végezzük el.

Fotó: 123RF

Ha még nem tettük, tegyünk rendet az év során gyűjtött szaporítóanyagok, magok között is! Ne bízzuk a véletlenre: ha most még emlékszünk is, melyik ibrikbe melyik zöldség magját gyűjtöttük, feliratozás nélkül tavasszal könnyen bajba kerülhetünk!

 

Ajánljuk még:

Honnan tudhatjuk egy illóolajról vagy gyógyteáról, hogy valóban azt tudja, amit ígér? A szakember elárulja!

A gyógynövényekről először valószínűleg a gyógyteák, gyógyhatású készítmények, illóolajok jutnak eszünkbe és nem a tudomány. Pedig a gyógynövényekkel kapcsolatos vizsgálatokra, felmérésekre, kísérletekre alapozott fejlesztések komoly tudományos alappal bírnak. A Magyar Tudomány Napja alkalmából arról beszélgettünk dr. Horváth Györgyivel, a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának docensével, az egyetem Farmakognóziai Intézetének igazgatójával, hogy hogyan készülnek azok a gyógynövény alapú készítmények, teák, olajok, étrendkiegészítők, amelyeket bátran fogyaszthatunk, hogyan tudjuk eldönteni, milyen készítményt vásároljunk, aminek a hatásában valóban megbízhatunk.