GolfÁramlat

Százezreket fizetünk kilójáért, pedig lehet, hogy állatkínzással készül – figyelmeztet a PETA

A kopi luwak egy csúcskategóriás kávé, amelyet részben megemésztett kávébabból állítanak elő: a kávészemeket az afrikai cibetmacska megeszi, majd a gyomrában megerjed kávészemeket az ürülékéből nyerik ki. Indonézia a világ legnagyobb kopi luwak-termelője, ahol turistakávézókban árulják ezt a különlegességet, és világszerte exportálják. A PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Emberek az Állatokkal való Etikus Bánásmódért) által közzétett helyszíni riportban figyelmeztet az indonéziai kopi luwak, azaz a  cibetmacska kávé farmokon tapasztalt, állatvédelmi szempontból rendkívül aggályos bánásmódra. 

 

 

„A kopi luwak nem csemege – ez szégyen!” – olvashatjuk a PETA által közzétett anyag felvezetőjében. Az indonéz cibetmacska kávé farmokon forgatott anyag elképesztő képsorokkal tanúsítja az állatok szenvedését: a PETA felvételein látszólag alultáplált cibetmacskák láthatók, többükön kopasz foltok, parazitás fertőzések vagy nyílt sebek, mindannyian kis ketrecekbe zárva. Néhány állatról felvétel készült, amint a ketrecben pörögnek, ami a civil szervezet szerint a zoochosis –egy mentális rendellenesség, amelyet az intenzív bezártság okozta rendkívüli stressz, félelem és frusztráció okoz – jele.

Asian Palm Civet, Paradoxurus hermaphroditus, living in a cage to produce expencive coffee, Kopi Luwak

Fotó: 123RF 

Az afrikai cibetmacska a cibetmacskafélék egy Malajziában őshonos fajtája. Mindenevő állat, és legfőképpen attól különleges, hogy szereti a kávét: a pirosra érett kávészemeket fogyasztja, de a szervezete csak a kávészemek külső héját képes lebontani, a többi ürülékével távozik.

A cibetmacska emésztőrendszerén áthaladva az erjedt kávébab elveszíti savasságát, és különleges aromákkal gazdagszik: ettől olyan drága a kopi luwek kávé.

Ízét földes, karamelles harmóniákkal jellemzik.

A cibetmacska kávé nem az egyetlen, amely hasonló „technikával” készül:

az elefántok emésztőrendszere is hasonlóan fermentálja a kávészemeket, ezért indonéz elefántmenhelyeken is állítanak elő drága kávékülönlegességet.

A Black Ivory kávé kilója vetekszik a kopi luwakével. 

Fotó: 123RF 

Úgy tűnik, az állatok közreműködésével készült élvezeti cikkeknek mégiscsak az állatok fizetik meg az árát.

Ráadásul – a PETA szerint –

a greenwashingnak köszönhetően nem lehet pontosan tudni, hogy melyik forgalmazó termékei származnak állatvédelmi szempontból kifogástalan körülményeket biztosító farmokról.

A PETA anyaga többek között arra is figyelmeztet, hogy a feltárt szélsőséges esetek és a nyilvánvalóan etikus bánásmóddal működtetett farmok gyakorlata között a fogyasztók sem tudnak különbséget tenni. 

Mit tehetünk fogyasztóként az állatkínzás visszaszorításáért?

Fogyasztói döntéseink jelentős hatással vannak az állatok jólétére. A tudatos vásárlás, a megfelelő tájékozódás és az aktív szerepvállalás mind hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkenjen az állatkínzás mértéke.

Fotó: 123RF 

Nem kell radikális változtatásokat végrehajtanunk – már kis lépésekkel is tehetünk az ügy érdekében:

  • Válasszunk olyan termékeket, amelyek rendelkeznek állatjóléti tanúsítvánnyal!
  • Tájékoztassuk környezetünket az állatkínzás problémájáról!
  • Támogassunk állatvédő szervezeteket és vegyünk részt állatvédelmi kampányokban!
  • Jelentsük a hatóságoknak az észlelt állatkínzási eseteket!
  • Támogassuk a helyi gazdaságokat, ahol az állatok természetesebb körülmények között élhetnek!
  • Mérjük fel, valóban szükségünk van-e olyan fogyasztási és használati cikkekre, amelyek előállítása nem lehetséges jelentős környezeti kártételek nélkül!
  • Legalább az élvezeti cikkek esetében mondjunk le az állati eredetű termékekről! Kopi luwak nélkül is vígan megleszünk, és a cibetmacska is jól jár!

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Igazságot a balkáni gerlének!

Gyakran keverik össze a galambbal, átkozzák szemtelensége vagy épp csapatos megjelenése miatt, és űzik, mert ürüléke zavaró, kellemetlenséget okoz. Az utóbbi években még mezőgazdasági kártétele miatt is feketelistára került, pedig a helyzet közel sem olyan borús, mint gondoljuk. Próbáljuk hát kicsit nyitottabban értelmezni a helyzetet, és tegyünk rendet a balkáni gerle megítélése körül!