A konyha zöldítésével kapcsolatban adtam már néhány tippet, most elmondom, mit cserélhetsz le a fürdőben környezettudatosabb változatra, ha szeretnél hozzájárulni a mindent elárasztó szemét csökkentéséhez!
Hazai kézműves szappanok
A zero waste fürdőszoba kialakításának első lépéseként cseréld le a műanyag csomagolású tusfürdőket és samponokat a hazai kisvállalkozók környezettudatos szappanjaira.
Egy tömb újrahasznosított papírba csomagolt szappan bőven felér két flakon tusfürdővel, és a samponoknak is létezik szilárd verziója – én fél éve használok ilyet, és imádom.
Ha a környezettudatosság nem is motivál, gondolj arra, mennyivel dekoratívabb egy szép kerámiatálban tartott szappan, mint a sok flakon a kád szélén…
Mosható betét és intimkehely
A hulladékmentes életmód legmegosztóbb témái közé tartoznak a többszörhasználatos női higiéniai eszközök, mert a többség számára első hallásra – és általában másodikra is – undorítónak tűnnek a menstruációs vérrel kapcsolatos kellékek. Pedig ez a világ egyik legtermészetesebb dolga.
Szerencsére már nem azokat a korokat éljük, amikor a nőknek rongyokat kell a térdig érő bugyogójukba rejteni, azonban arról sem szabad megfeledkezni, hogy az
a több száz milliárdnyi elhasznált tampon és betét sosem fog lebomlani,
úgyhogy nem árt kicsit nyitottabbá válni az alternatív megoldásokra.
Textil arctisztító korongok
Kétlem, hogy létezik vattakorong nélküli háztartás, holott ezek a fehér kis törlőpamacsok tökéletes példái a felesleges flancnak. Ha elég puritán vagy, korongok helyett egy szimpla kis törölközővel is megtisztíthatod az arcod esténként a sminktől és szennyeződéstől, ha hiányolod a megszokott vattakorongozást, akkor viszont átválthatsz a mosható verzióra.
A legtöbb kézműves placcon már megtalálod a horgolt vagy varrott textilkorongokat, amelyeket aztán jó esetben életed végéig használhatsz.
Fa fogkefe és fémtégelyes fogkrém
Nem tudom, hány millió műanyag fogkefe és fogkrémes tubus kerül a kukába évente, de abszurdnak tűnik, hogy szép lassan tornyot építsünk belőlük a szeméttelepen.
A fogkeféknek is létezik már komposztálható változata,
és nem csak bambuszból – amit én félmegoldásnak tartok a hosszú út miatt, amit meg kell tennie idáig az alapanyagnak –, hanem fenntartható európai erdőgazdálkodások fáiból is.
Mindemellett megjelentek a piacon a magyar származású, üvegben vagy visszaküldhető fémtégelyben árusított fogkrémek is – igaz, ezek sajnos még kicsit drágák.
A felsorolásom nem ér véget a fenti holmikkal, ugyanis meglátásom szerint manapság jóformán mindennek megvan a zöld alternatívája, érthetőbben fogalmazva, amit meg tudunk venni műanyag verzióban, azt be tudjuk szerezni üveg, fa, fém változatban is. A WC-kefe készülhet bükkfából és kókuszsörtéből, a törölköző lehet 100%-os len, a fültisztító pálcikából is kapható lebomló változat. A kézmosó szappant veheted kimérősen, a bolti tisztítószerek helyett takaríthatod ecettel a fürdőt és senki nem kötelez rá, hogy teletömd felesleges kacatokkal a beépített WC-tartály feletti polcod.
Vajon hány dologra mondod azt a felsoroltak közül, hogy tudnád belőle a fenntarthatóbbat választani, és észre sem vennéd a különbséget?
Ajánljuk még:
AZ ELSŐ LÉPÉS AZ ÖNELLÁTÁSHOZ VEZETŐ ÚTON: TERMELJ TOJÁST OTTHON!
KOMPOSZTÁLÁS AKÁR PANELLAKÁSBAN IS? LEHETSÉGES, SŐT, A KÖRNYEZETNEK IS SEGÍTHETSZ VELE!
EZÉRT OLCSÓ KÖRNYEZETTUDATOSAN ÉLNI!