iért fontos beszélnünk a növények egészségéről?
Mert az általunk elfogyasztott élelmiszerek 80%-át növények alkotják, mert tisztítják a levegőt, amelyet belélegzünk, és segítenek az éghajlatváltozás elleni küzdelemben azáltal, hogy csökkentik a légkörben lévő szén-dioxid mennyiségét. Ha a növények egészségesek, számos állatfaj számára biztosítanak élőhelyet és táplálékforrást, hozzájárulva a biológiai sokféleséghez és ökoszisztémánk általános stabilitásához.
A növények védelmével nemcsak a növényi fajokat, hanem saját életünket védjük.
„Őrizd meg a növények egészségét, védd az életet” – ez a #PlantHealth4Life kampány üzenete, és ennek megvalósításában mindannyiunkra nagy szükség van!
Fotó: Pixabay
A kampány egyik fő üzenete, hogy amennyiben az EU-n kívüli utazásról térünk vissza, ne hozzunk magunkkal növényeket, virágokat, magvakat, gyümölcsöket vagy zöldségeket, semmilyen formában.
Az élő növények, virágok, gyümölcsök, zöldségek, magok, dugványok, hagymák és bármely más növényi rész potenciálisan hordozhat olyan kártevőket vagy betegségeket, amelyek veszélyeztethetik az EU-ban lévő növényállomány egészségégét, beleértve a vadon élő fajokat és a mezőgazdasági kultúrákat is.
Vagyis a saját éléskamránkat is veszélyeztetjük a meggondolatlan „növényimporttal”, tehát a növényegészségügyi problémák mellett számos élelmiszerbiztonsági kérdést is felvetnek.
Fotó: Wikipedia / Noel Leindekar
Hogyan tájékozódjunk növényvédelmi kérdésekben?
Magyarországon a NÉBIH honlapján találunk információkat a növényvédelmi szempontok érvényesítéséről, nemzetközi szinten a #PlantHealth4Life kampány oldalát látogatva juthatunk értékes tudáshoz, amikor pedig nyaralni indulunk, érdemes utánanéznünk a célállomáson érvényes növényvédelmi követelményeknek és növényegészségügyi kockázatoknak is.
Érdemes tudni, hogy a növények távértékesítését végző vállalkozásoknak kötelező növényútlevelet is adniuk a növények EU-n belüli szállításához.
A 2019. december 14-től hatályban lévő EU rendelet XIII. és XIV. melléklete tartalmazza mindazon növények, növényi termékek és egyéb anyagok jegyzékét, amelyek unión belüli szállításához, forgalmazásához növényútlevél szükséges, valamint magába foglalja a növényútlevél-köteles áruk listáját is.
Fotó: Pixabay
Növényútlevél – a biztonságos szállításért
A növényútlevél olyan dokumentum, amely tartalmazza a vetőmagok, dugványok, növények és fák EU-n belüli kereskedelméhez szükséges alapvető információkat. A növényútlevelek kötelezőek a növények és növényi termékek eredetének azonosítására, a nyomon követhetőség és a növény-egészségügyi előírások betartásának biztosítására.
Növényútlevelet kell mellékelni minden ültetésre szánt növény utaztatásához, különösen:
- szaporítóanyagok: minden olyan anyag, amelyet növényi szaporításra használnak, például vetőmagok, dugványok, hagymák és alanyok;
- cserepes növények, ágyásnövények vagy dézsás növények, amelyeket díszítési céllal vagy fogyasztásra árusítanak, például virágok és dísznövények.
A növényútlevél olyan hatósági címke, amely azt igazolja, hogy a vele ellátott növények az EU összes növényegészségügyi követelményének megfelelnek.
Fotó: Wikipedia / Geoffrey Derrin
Milyen információkat tartalmaz a növényútlevél?
- Plant Passport / Növényútlevél felirat (angol nyelvű feltüntetése kötelező)
- A – botanikai név (+ fajta) A lehető legalacsonyabb rendszertani besorolás feltüntetése szükséges, amely nem lehet nagyobb a családnál
- B – kiállító ország kódja vagy regisztrációs szám
- C– nyomonkövetési kód (nincs kötött forma, lehet vonalkód vagy QR kód) A nyomonkövetési kód feltüntetése nem kötelező, attól el lehet tekinteni.
- D – származási EU tagállam kódja vagy származási harmadik ország neve vagy kódja.
Fontos megjegyezni, hogy növényútlevél csak olyan növényekre adható ki, amelyek károsító szervezetektől mentesek. A növényútlevél használata garantálja, hogy a megvásárolt növények kártevőktől és betegségektől mentesek. A növényútlevél nem közvetlenül a forgalmazáshoz, hanem a szállításhoz szükséges, ezért még a szállítást megelőzően kell elhelyezni az értékesítési vagy a csomagolási egységeken. A hatósági címkének az internetes oldalakon, közösségi platformokon történő árusítás során is kísérnie kell a növényeket.
Fontos követelmény, hogy ne legyen megváltoztatható, vagyis semmilyen módon ne lehessen rá utólag adatot felvinni, sem pedig törölni róla.
Az EU-n belül az ültetésre szánt növények növényútlevéllel utazhatnak. A növényútlevél fontos információkat közöl a termékről, biztosítja a növény-egészségügyi előírások betartását, és megkönnyíti az EU-n belüli zökkenőmentes kereskedelmet. A növényútlevelek használatával a hatóságok és a kereskedők nyomon követhetik a növények mozgását, és csökkenthetik a károsító szervezetek behurcolásának kockázatát.
Amint látjuk, némi odafigyelést és tájékozódást igényel a növényvédelmi szempontok szerint is helyes eljárás feltérképezése és alkalmazása, de érdemes gondot fordítani rá, mert ezzel saját életterünk növényvilágának egészségét védjük.
Nyitókép: Pixabay / Kurt Bouda
A cikk megjelenését az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) támogatta.
Ajánljuk még: