A rózsaszirmokban van valami édeni, ami arra sarkall, hogy megkóstoljuk, hogy testünket belülről is kényeztessük vele és újabb érzékszervünket vonjuk be a rózsa élvezetébe. Sok ezer éve rájött már arra az ember, hogy a rózsa ízében ünnepi és felemelő aromák rejtőznek, és kihasználták szerelemre gerjesztő, afrodiziákus hatását is. Amikor a kertben a rózsák ontják virágaikat, itt az idő, hogy ha eddig nem tettük, most megkóstoljuk. Hogy mi minden készülhet rózsából, ahhoz adtunk már tippeket, sőt: a bársonyosan krémes rózsás finomságok megalkotásához is.
De hogyan tegyük el télire? A legegyszerűbb módja a szárítás.
A napsütésben szedett rózsaszirmokat terítsük szét meleg, szellős, árnyékos helyen. Ha teljesen megszáradtak, tároljuk fénytől és rovaroktól védve. Legpraktikusabb fertőtlenített, száraz befőttes üvegekben, sötét szekrényben.
Készíthetünk rózsalekvárt, rózsaszörpöt, ehhez ajánlom a bevált receptjeimet.
Rózsaszörp
Hozzávalók
- 2 marék illatos rózsaszirom vagy vadrózsavirág
- 1 kg cukor
- 1 citrom, egy evőkanál citromsav
Rózsaszörp – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Elkészítés
A virágokról az esetleges szennyeződéseket, elszáradt részeket eltávolítjuk és egy ötliteres uborkás üvegbe tesszük. Hozzáadjuk a cukrot, a citromsavat, a felkarikázott citromot és felöntjük 4 liter vízzel. Lefedve két napig állni hagyjuk, közben meg-megkeverjük, hogy a cukor teljesen elolvadjon. Két nap után alaposan felkeverjük, leszűrjük, a visszamaradt növényeket kinyomkodjuk. Az így kapott szörpöt kisebb üvegekbe töltjük, gondosan lezárjuk és a forrástól számított 20 percig gőzöljük. Sötét, hűvös helyen tároljuk.
Készíthetjük úgy is, hogy a vizet a cukorral felforraljuk. Ha a cukor feloldódott, beletesszük a szirmokat és kevergetve 10 percig főzzük. Hozzáadjuk a citromsavat, még egyszer átforraljuk és lefedve egy napig állni hagyjuk. Másnap gondosan leszűrjük, újból felforraljuk, kis üvegekbe töltjük. Az üvegeket lezárjuk, és 20 percig gőzöljük.
Rózsalekvár
Hozzávalók
- 10 maréknyi rózsaszirom
- 50 dkg cukor
- 2 citrom leve
Rózsaszirom dzsem – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Elkészítés
3 dl vizet felforralunk, beletesszük a rózsaszirmokat és 5 percig forraljuk. Ekkor hozzáadjuk a cukrot, a citromlevet és lassú tűzön 25-30 perc alatt sűrűre főzzük. A tűzről levéve azon forrón kisebb üvegekbe töltjük és lezárjuk. Ha van kéznél rózsalikőrünk, egy-egy evőkanálnyit öntsünk minden üvegbe! Száraz gőzben hagyjuk kihűlni, felbontás után hűtőszekrényben tároljuk.
Készíthetjük úgy is, hogy nyári, hullott almából almapürét készítünk, és ehhez adjuk a rózsaszirmokat. Így finom, gyümölcsös-pikáns lekvárt fogunk kapni, amelyben a rózsa zamata dominál. Hasonlóan jól társítható őszibarackkal, körtével.
Rózsazselé rózsaborssal
(nyitóképünkön)
Hozzávalók
- 10 marék rózsaszirom
- befőzőcukor
- 2 citrom leve
- 1 evőkanál rózsabors
Friss rózsa – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Elkészítés
A rózsaszirmokat leöblítjük, kiválogatunk belőle egy kisebb maréknyit az apróbb szirmokból és félretesszük. Egy liter vizet felforralunk, beletesszük a szirmokat, a citromlevet, és húsz-huszonöt percig forraljuk, majd lefedve hagyjuk egy éjszakán át. Másnap leszűrjük, a szirmokat kinyomkodjuk. Az így kapott rózsakivonatot megmérjük, hozzáadunk megfelelő mennyiségű befőzőcukrot, a félretett szirmokat és a rózsaborsot, majd a cukor tasakján található utasítás szerint járunk el. Azon forrón kisebb üvegekbe töltjük és lezárjuk. Ha van kéznél rózsalikőrünk, egy-egy evőkanálnyit öntsünk minden üvegbe! Ez egy pajkos csemege: a rózsabors pikánssá teszi a rózsa izgalmas ízét. Próbáljuk ki érett, aromás sajtok mellé, vagy sült almához, diós süteményekhez.