Almás rebarbarás torta százszorszéppel

Gasztro

Almás rebarbarás torta százszorszéppel

Lélekvidámító finomság

A százszorszép tavasszal egész virágszőnyeget alkot, az ekkor nyíló százszorszépek érnek a legtöbbet, noha aztán egész nyáron át virágzik. Messze földön legendás arról, hogy a nappali fényben kinyílik, aztán szürkületkor ismét becsukódik. A százszorszép a nap, a fény jelképe, minden kultúrában legendák fűződnek hozzá. Salátát, főzeléket készíthetünk belőle, tölteléket gazdagíthatunk vele, vagy főzhetünk belőle teát. Teakeverékek alkotórészeként is találkozhatunk vele – például palástfűvel keverve az egyik legjobb női problémákra.

Vannak vidékek, ahol főzeléket készítettek belőle, néhol medvehagymával, máshol mezei sóskával vegyítették a százszorszépet. Felénk a tyúkhúr volt a szokásos, és nagyanyám mindig bőven szórt rá apró virágocskákat – így lett belőle virágfőzelék. Ausztriában az óvodákban százszorszépes palacsintát sütnek a gyerekekkel együtt.

Most egy üde tortácskát ajánlok: egyszerű az elkészítése, egyszerűek az ízei. Az almát egészen más oldaláról ismerjük meg benne!

Hozzávalók:

  • 15 dkg liszt
  • 10 dkg vaj
  • 5 dkg porcukor
  • 1 tojássárgája
  • kevés reszelt citromhéj
  • csipetnyi só

a töltelékhez:

  • 2 közepes alma
  • 2-3 rebarbaraszár
  • 5 dkg cukor
  • 8 dkg őrölt sós mogyoró
  • 2 marék friss százszorszép

Elkészítés:

A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a porcukrot, a tojássárgáját, kevés reszelt citromhéjjal és csipetnyi sóval ízesítjük. Összegyúrjuk, és fóliába csomagolva behűtjük.

A töltelékhez a rebarbara héját lehúzzuk, a húsát 1 cm-es darabokra vágjuk, és annyi, enyhén cukros vízben megfőzzük, amennyi éppen ellepi. Leszűrjük – a levét üdítőitalként elfogyaszthatjuk.

A rebarbarához hozzáadjuk a reszelt almát, picit megédesítjük, és a 10-15 százszorszép szirmával ízesítjük.

A tésztát lisztezett deszkán 2-3 mm vastagra nyújtjuk, és kibélelünk vele 4 db, kb. 10 cm átmérőjű kis tortaformát. A tésztára egy réteg őrölt, sós mogyorót terítünk, erre elegyengetjük a tölteléket. A leeső tésztadarabokról mintát készíthetünk a tetejére, majd előmelegített sütőbe tesszük.

180 fokon 20-25 perc alatt megsütjük. Ha kihűlt, százszorszépekkel kirakosgatjuk a tetejét.

Mert ezer okunk van százszorszépet enni!

Ajánljuk még:

A töltött káposztát többféleképpen is készítheted! 6 receptet hoztunk

A töltött káposzta olyan klasszikus, amelyet sokféle recept szerint tudunk elkészíteni. Mutatjuk a recepteket, így mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt: van exkluzív, hagyományos, diétás, és olyan is, ami földhöz vág, pedig vegetáriánus. A savanyú káposztát régen a „magyarok címere” névvel illették, hiszen rengeteg olyan receptünk volt, amelynek ez a fő alapanyaga. Mindenütt közkedvelt, még sincs belőle két egyforma.