Az akác hazája Észak-Amerika, ahonnan a XVI. században került az öreg kontinensre. Mióta Tessedik Sámuel meghonosította hazánkban is e szívós fát, elválaszthatatlan lett a magyar földtől. Virágai 10-15 cm hosszú, lógó, fehér fürtöket alkotnak. Május közepétől, június közepéig virágzik, illata megédesíti a májusi éjszakákat, s talán nincs is senki, aki legalább gyermekkorában meg ne kóstolta volna ezeket az édes virágokat! A leginkább ismert belőle készült étel, amelyet hazánk minden részén régóta ismernek: a köntösben sült akácvirág.
Hozzávalók:
- 16 fürt akácvirág
- 2 tojás
- 2 evőkanál cukor
- 20 dkg liszt
- csipetnyi sütőpor
- 2,5 dl tej
- sütéshez: olaj
- a tálaláshoz: porcukor
Elkészítés:
A tojásokat a cukorral habosra keverjük. Folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a lisztet meg a tejet, egy csipetnyi sütőport. Az akácvirágfürtöket a sűrű masszába mártjuk, majd bő, forró olajban mindkét oldalát aranysárgára sütjük.
Az olajból kiemelve lecsepegtetjük, és porcukorral meghintve kínáljuk.
Mentes változatban:
Hozzávalók:
- 1 kiskanál útifűmaghéj
- 30 dkg gluténmentes lisztkeverék
- csipetnyi só
- 1 evőkanál datolyapép
- 1,5 dl kókuszital
Elkészítés:
Az útifűmaghéjat egy deci vízbe áztatjuk legalább 6 órára. Ha jól meghízott, a többi hozzávalókat alaposan összedolgozzuk és néhány órán át (de legjobb egy éjszakán át) pihenni hagyjuk. Átkeverjük, ha túl sűrű lenne, pici szódavízzel lazítjuk. Majd a fentiekhez hasonlóan járunk el.
Sós változatban is készülhet, a cukrot (datolyapépet) elhagyjuk belőle, és helyette 5 dkg forrázott, pépesített csalánt adunk hozzá. Az így elkészített, zöld bundás akácvirág szaftos pecsenyék, raguk mellé kitűnő köret lehet.
Kóstoltad már a vadvirágos palacsintát? Gluténmentes verzióban is megtalálod ebben a receptben!
Ajánljuk még: