Védett növények: a turbánliliom
Olvasási idő: 2 perc

Védett növények: a turbánliliom

A turbánliliom (Lilium martagon) egy impozáns, néha egy méter magasra is megnövő virág hazánk sokszínű flórájában, amelynek hagymáját távoli vidékeken étkezési célra is felhasználják. Idehaza azonban nem gyűjthető, mert 1988 óta védettséget élvez: természetvédelmi értéke tízezer forint.

„Ha mi, rozsnyóiak júniusban vagy júliusban a legrövidebb időn belül és a legkevesebb fáradsággal szép, érdekes és mutatós, vadontermő virágot akarunk látni, akkor kisétálunk a Nyerges- vagy Rákos-erdőbe, és ott gyönyörködünk a török turbánhoz hasonló virágú turbánliliom pompás példányaiban” – olvashatjuk az 1971. évi Új Szó hasábjain. 

Ez a megállapítás még ma is megállja a helyét, mert a turbánliliom egy cseppet sem veszített szépségéből és értékéből. Termete igen tág határok között mozoghat: az 50 centimétertől egészen a több mint egy méteres példányokig is találhatunk belőle.

Fotó: 123RF

Levelei hosszúkásak, lándzsás alakúak, ép szélűek, és párhuzamos erezetűek. A felső levelek szórtan, az alsók örvösen állnak, a párta bíbor- vagy rózsaszín alapon sötéten pettyezett, a lepellevelek pedig visszahajlók. Portokjai vörösek, virágzata 5-10 virágú, lecsengő fürtvirágzat.

Júniusban és júliusban mutatja meg legszebb arcát, a virágzásának egyedülálló esztétikumát:

szirmai kezdetben kiterülnek, majd később visszahajlanak és széleik begöngyölődnek, turbánra emlékeztető alakot öltve.
beautiful purple forest flower with Latin name Lilium martagon,
Fotó: 123RF 

Csaknem egész Európában és Ázsia északi vidékein is előfordul: karsztbokorerdők, cserjések, ligetek és bükkös-gyertyános elegyes erdők jellemző faja.

Magyarországon legnagyobb eséllyel a középhegységi erdőkben és a Dunántúlon találkozhatunk vele – főleg a csapadékosabb években.

„Legtöbb Buda felől való részen terem, amint a Szent János hegye alatt a hajdani disznó-ollaktól (Sauwinkel) az ember a völgyön lejön” – írja róla Veszelszki Antal, magyar botanikus. 

martagon lily or Turk's cap lily, pink purple lilium
Fotó: 123RF 

Közeli rokonait és kertészeti hibridjeit előszeretettel ültetik díszkertekbe is, hiszen virágzása tartós, és vágott virágnak is alkalmas. Sok fajtája és hibridje van forgalomban, amelyek a virág színében és méretében különböznek egymástól – köztük a kínai turbánliliom, amely az egyik legigénytelenebb liliomok egyikeként került be a köztudatba. Napos helyen, átlagos gondozás mellett rendszeresen és gazdagon virágzik: gyakorta fedezhetjük fel magánkertekben is.

Etnobotanikai érdekessége, hogy sárga hagymáját Európában már a 15. században is ismerték aranygyökér vagy aranyhagyma néven. Gyógyításra, daganatok és aranyér kezelésére alkalmazták, azonban Európában nem volt annyira népszerű a házi patikában. Nem úgy, mint Szibériában, ahol az ínséges idők túlélését biztosító élelem volt. Él itt ugyanis egy egérfaj, amely az aranyhagymát tömegesen halmozza fel télire. Amikor a területen élő törzsek éheztek, ezeket a raktárakat ásták ki, és az aranyhagymák nagy részét elvették, azonban nem felejtettek el gondoskodni az állatokról: a kivett táplálék helyett cirbolyamagvakat tettek be nekik. 

beautiful purple forest flower with Latin name Lilium martagon,
Fotó: 123RF 

Nem késő még élőben is megcsodálni turbánszerűen nyíló tarka virágait: országszerte számos területen felkereshetjük. Ne felejtsük azonban, hogy védett, így „mindent a szemnek, semmit a kéznek”!

Nyitókép: 123RF

Kapcsolódó tartalom
Így védd kerted növényeit a napégés ellen
Gáspár Kinga | 2025. július 22

Így védd kerted növényeit a napégés ellen

Összetett védekezésre, értő gondoskodásra van szükség kertünk növényeinek napégés elleni védelmében.