
Ma már alig pár vidéken találkozhatunk vele: populációit a Kisalföld, a Nagyalföld, a Duna-Tisza köze, a Dunántúli-középhegység és a Nyugat-Dunántúl élőhelyein érhetjük el. Sajnos az egykor üde és életben gazdag lápok ma már csak árnyékai önmaguknak, és ez hatással van a lápi életközösség minden egyes tagjára is, azonban a természetvédelem szakemberei sokat dolgoznak azon, hogy megőrizzék a túlélőket.
Ilyen túlélő az alacsony pozdor is, amely a laikusok számára nagyon hasonlíthat a sokkal gyakoribb réti bakszakállra – elsősorban fészkes virágzata miatt.

Az alacsony pozdor a jó vízgazdálkodású, mocsaras erdők növényeként vonult be a köztudatba, de fennmaradt az ezeket váltó lápréteken, és néha még kaszálóréteken is találkozni egyedeivel.
Mivel nagyon nehezen viseli a szárazságot, a műtrágyázott gyepekről és a felülvetett területekről kiszorult.
Pedig az alacsony pozdor kiváló indikátor fajunk: mivel csak a jó állapotban lévő lápokon él meg, jól jelzi egy adott terület állapotát. Egyik legszebb állománya a Bakonyalján érhető el- ahol akár egész rétrészek is sárgába borulhatnak virágaitól.

Nevéhez hűen alig 20-30 centiméter magas növénnyé fejlődik- lágyszárú évelőnk. A talajba erős, fekete karógyökerével kapaszkodik, egyenes szára pedig eleinte fehér szőrökkel borított: jellemzően levéltelen, de előfordul olyan is, hogy pár keskeny, ülő szárlevél található rajta. Az alacsony pozdor többi levele tőlevélrózsát alkot- alakjuk széles tojásdadon lándzsás. A laikusok szerint levelei hasonlítanak az útifű leveleire.
Fészkes virágzata a szár végén magányosan nyílik, átmérője 5 cm. A virágszirmok sárgák, végük ötfogú, de találkozhatunk olyan egyedekkel is, amelyek virága kissé lilás árnyalatban pompázik. Az alacsony pozdor termése egy centiméter körüli kaszattermés, amihez hosszú, pihés repítőszőrök csatlakoznak.

Érdekessége, hogy
a népgyógyászati leírások alapján karógyökere ehető, és inulint tartalmaz, ezért cukorbeteg számára előnyös táplálékként tartották számon.
És bár a természetben vadon nővő példányait védettsége miatt tilos kiszedni, az internetes fórumokon fellelhetőek kerti ültetésre kínált magjai, így akár odahaza is megtelepíthetjük (bár környezeti igényei miatt erősen kérdéses boldogulása kertünkben).

Mi azonban azt javasoljuk, hogy legyenek olyan fajok, amelyeket meghagyunk a természet vadságának szépségében, és csak a kerítésen kívül, eredeti élőhelyén csodáljuk meg. Az alacsony pozdor tipikusan egy ilyen növény, aminek megcsodálása sok különleges élményhez hozzásegíthet minket, hiszen a láprétek felfedezése még a tapasztalt kirándulók számára is tartogat érdekességeket.
Nyitókép: 123RF
