Védett növényeink: a sápadt lednek
Olvasási idő: 3 perc

Védett növényeink: a sápadt lednek

A magyar flóra egyik legnagyobb ritkaságának számít: természetvédelmi értéke 250 000 forint. 1993 óta élvez védettséget hazánkban, és 2008-ban fokozott védettséget is kapott. Ismerjük meg a sápadt ledneket, a pillangósvirágúak családjának jeles képviselőjét!

sápadt lednek (Lathyrus pallescens) egy 20 és 50 centiméter közötti magasságot elérő évelő növényünk, amely szinte teljes egészében finoman pelyhes küllemmel rendelkezik. Levelei párosan szárnyaltak, a levélgerinc rövid szálkában végződik, levélkéi keskenyek, lándzsásak és hegyesedők. Fehéres-sárga virágai hosszú kocsányú, laza fürtökben nyílnak, és 1-2 centiméteresek. Virágzásában áprilistól gyönyörködhetünk, de még júniusban is nagy eséllyel csodálhatjuk meg virágzó egyedeit.

Mészkedvelő növény: a pusztafüves lejtők és karsztbokorerdők jellemző faja.

Idehaza a Mátra, a Bakony, a Budai-hegység és a Balaton-felvidék területeiről sikerült feljegyezni.

Küllemre nagyban hasonlít közeli rokonához, a magyar lednekhez (Lathyrus pannonicus), azonban a magyar lednek szára és levelei kopaszok, virágai élénkebb színűek, és a bibeszála egyenletesen vastag (ellentétben a sápadt lednek bibeszálával, ami kiszélesedő). 

Fotó: Wikipedia / Dmitriy Bochkov

2005-ben számos vizsgálatot végeztek a jelentős egyedszámú Széchenyi-hegyi (Budapest) állományában. Itt sok más mellett kiderült az is, hogy magvainak jelentős részét egy nem azonosított rovar lárvái pusztították el a hüvelytermés belsejében. De a kutatók azt is bebizonyították, hogy a korábbi szakirodalomban sok téves közlés látott napvilágot a faj biológiájáról és életmódjáról, ezért még sok megválaszolatlan kérdés van vele kapcsolatban.

De mi az, amit biztosan tudunk? A sápadt ledneket Orobus pallescens néven Marschall von Bieberstein (1808) írta le, majd Koch sorolta át 1841-ben a Lathyrus nemzetségbe. Kelet-szubmediterrán-pannóniai-pontusi flóraelem: hazánk nyugati, és a Kárpát-medencén belül egyben északi határát képezi. Ez a szakemberek szerint azt jelenti, hogy sem Ausztriában, sem Szlovákiában, Szlovéniában és Horvátországban sem fordul elő.

Fotó: Wikipedia / Aleksey Baushev
A leírások szerint Magyarország területén mindösszesen három tájegységből vannak biztos, herbáriumi példánnyal is igazolt feljegyzései: ezek a Keleti-Bakony, a Budai-hegység és a Mátra.

2005-ben a gyöngyösi Sár-hegyen Gulyás Gergely és Magos Gábor találták meg egyetlen élőhelyen, nem több, mint tízes nagyságrendű állományát.

A 2005-ben végzett megfigyelések szerint a sápadt lednek kiterjedt sarjtelepeket alkot. Hajtásai március végén, április elején indulnak növekedésnek, és már május első hetében is találkozhatunk virágzó egyedeivel. Magjai július elejére-közepére érnek be. A kutatást végzők szerint bimbóit és fiatal virágait nem azonosított rovarlárvák (valószínűleg lepkehernyók) fogyasztják, a 2005-ben észlelt magpusztítást pedig legnagyobb valószínűséggel zsizsikek végezték. Hajtásain a herefojtó aranka (Cuscuta epithymum) élősködését figyelték meg, emellett bizonyítást nyert alacsony megtermékenyülési aránya is, ami miatt a faj önmegporzása kizárható.

Fotó: termeszetor.eoldal.hu / Nagy Károly Menyhért
A megfigyelések szerint virágait elsősorban hártyásszárnyúak (Hymenoptera) látogatták, legjelentősebb megporzójaként a házi méhet (Apis mellifera) nevezték meg.

Ne feledjük: a sápadt lednek hazánk flórájának egyik legértékesebb faja – vigyázzunk rá!

Nyitókép: termeszetor.eoldal.hu / Nagy Károly Menyhért

Kapcsolódó tartalom
Buglyos tátorján: a fokozottan védett édes csemege
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. június 29

Buglyos tátorján: a fokozottan védett édes csemege

A nép mindig „kegyelettel viseltetett” e növény iránt, mert éhínségek idején sokukat mentette meg az éhhaláltól.