Védett növényeink: a fehér madársisak
Olvasási idő: 3 perc

Védett növényeink: a fehér madársisak

Mindössze 30–60 cm magas, hosszúkás-tojásdad levelű, fehéres-sárgás virágú növényünk. És bár első hallásra nem tűnhet a különleges fajnak, a fehér madársisak üdítő világossággal emelkedik ki a nyirkos, sziklás erdők és telepített nyárfások aljnövényzetéből. Májusban kezdődő virágzása még a botanikáért kevésbé rajongók számára is szemet gyönyörködtető, főleg akkor, ha egy-egy élőhelyén több példánya gazdagítja a tájat. 

fehér madársisak (Cephalanthera damasonium) nemzetségének típusfaja, a kosborfélék családjának méltó képviselője. Mészkedvelő faj: legnagyobb eséllyel a bükkösök, ligeterdők, karsztbokorerdők, cserjések, fenyvesek, illetve száraz és gyertyános-tölgyesek területein találkozhatunk vele. Európában és Nyugat-Ázsiában is honos: elterjedésének déli határa a Spanyolország-Kis- Ázsia-Kaukázus-Irán vonalon húzódik, északon pedig Dániáig, Gotland szigetéig és a Baltikumig tart.

Idehaza kedvelt élőhelyeit fedezhetjük fel az Északi-középhegységben, a Dunántúli-középhegységben és a Mecsekben is,

de feljegyezték már a Kőszegi-hegységben és a Szigetközben, továbbá elvétve még a Tiszántúlon és a Duna-Tisza-közén is találkozhatunk vele. 

Fotó: Wikipedia / Bernd Haynold

Viszonylag tág tűrésű faj: elviseli a teljes árnyékot és a napfényt is, de legjobban félárnyékban érzi jól magát. Érdekessége, hogy a csírázás után körülbelül nyolc évvel hozza felszíni hajtásait és további éveknek kell eltelnie ahhoz, hogy virágozzon. Általánosan jellemző ez a kosborfélékre – nem véletlen, hogy egy-egy tő mekkora értéket képvisel.

Kezdeti fejlődését mikorrhiza gombák segítik, és a szakemberek nagy része szerint egész élete alatt támaszkodik a vele együtt élő gombák támogatására: a megfigyelések szerint akár szénforgalmának egyharmada, nitrogénforgalmának pedig 77 százaléka is származhat ezektől a gombáktól.

Beporzását rovarok végzik, méghozzá az Andrena florea méhfaj nőstényei, de szükség esetén önbeporzásra is képes,

és nem ritka az úgynevezett kleisztogámia sem, azaz az automatikus önmegporzás.

Fotó: Wikipedia / Krzysztof Ziarnek

A madársisak megtermékenyülési aránya jó: a virágok akár 90 százalékából is fejlődhet termés, és az árnyékos élőhelyeken a vegetatív szaporodás is segíti fennmaradását: a rizóma járulékos hajtásával.

Ritkán, de előfordul az is, hogy kereszteződik közeli rokonával, a kardos madársisakkal. Az így kialakuló hibridet Cephalanthera x schultzei-nek hívják, és például Bogyiszló határában nagy eséllyel felfedezhetjük.

Az madársisak a többi kosborféléhez hasonlóan első áldozata volt az emberi világ terjeszkedésének.  A természetes élőhelyek növény- és állatvilágának felkavarása elsőként az Alföld területeit érintette, ahol a szűk ökológiai tűrésű orchideák elsőként estek áldozatul a változásoknak. Bács-Kiskun megye flórájából például eltűnt, de legalábbis nagymértékben visszaszorult a fehér madársisak is, és

ritka alföldi élőhelyeiken alig pár töves populációi maradtak fenn.

A nem is olyan lassú eltűnés folyamatát jól mutatja egy kétezres évek eleji adat: a győri laktanyától délre 2002- ben, majd 2004-ben jegyezték fel, és egy 2005-ös adat szerint 60 tövet számlált itteni állománya. A lelőhely egy része azonban azóta beépítésre került, és a területről 2020-ban már csak 11 tövet jegyeztek fel. 

Fotó: Wikipedia / Bernd Haynold

A legjobbat akkor tesszük vele, ha csak kellő távolságból csodáljuk meg, és meghagyjuk a faj számára a teljes biztonságot, hogy nyugodt körülmények között tarthassa fenn magát.

A fehér madársisak 1988 óta védett Magyarországon, természetvédelmi értéke 10 000 forint.

Nyitóképek: Wikipedia / Bernd Haynold és Geograph / Ian Capper

Kapcsolódó tartalom
Védett növényeink: a fürtös homokliliom
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. máj 21

Védett növényeink: a fürtös homokliliom

Az elmúlt évtizedek erdőtelepítései és területátalakításai olyan nagymértékben érintették állományait, hogy ma már kiemelten ritka és védett fajként kell óvnunk.