Mediterrán fajok, amelyek egyre jobban érzik magukat idehaza
Olvasási idő: 3 perc

Mediterrán fajok, amelyek egyre jobban érzik magukat idehaza

A leander, a füge, a gránátalma és a rozmaring már szinte olyanok, mintha mindig is itt éltek volna velünk, azonban a legkorábban hozzánk érkező mediterrán fajokat egyre-másra követik olyan növények is, amelyek csak az elmúlt pár évben kerültek a hazai kertészeti szakemberek látóterébe. A klímaváltozással az idehaza nevelhető növények listája is erőteljes átalakuláson megy keresztül: egymás után ismerjük meg azokat a fajokat, amelyek ezidáig csak a melegebb vidékeken éltek.

Népszerű dísznövénnyé vált a kefevirág (Callistemon laevis) is, egy igazi mediterrán hangulatot árasztó faj, egyenesen Ausztráliából. Nem véletlenül lett kefevirág a neve: érdekes formájú piros virágai kefére emlékeztetnek.

Red bottlebrush flower
Fotó: 123RF

Maximum kétméteres magasságot elérő örökzöld cserje nőhet belőle, és öt fokig biztosan télálló. Enyhébb teleken és védett fekvésben még teleltetni sem kell, azonban a nyári hőségben igényli a plusz gondoskodást, az öntözést.

A citrusfélék választéka is nagymértékben bővült: a narancs, a citrom, a lime és a kumquat különböző változatai mellett olyan fajok is bekerültek a kínálatba, mint például a Buddha kezeként emlegetett citromfa, a Citrus medica ‘Mano di Buddha’. E kultikus növény messze földön híres különleges termésformájáról – nem mellesleg nagyon illatos és aromás is.

Yellow Organic Buddhas Hand Citrus
Buddha keze – Fotó: 123RF 

Egyre több sztárséf használja salátákhoz vagy ételek köreteként, díszítéseként, azonban őshazájában lekvárt és likőrt is főznek belőle. Napos helyet és teleltetést kíván, de érzékenysége ellenére egyre több helyen találkozhatunk vele.

Mellettük a kínai selyemmirtusz (Lagerstroemia indica) már szinte általános fajnak tekinthető: az elmúlt pár évben tömegesen lepték el a kertészetek kínálatait piros, fehér és rózsaszín virágú változatai. Lombhullató cserje, amely júniustól borul virágba, és hosszan tartó virágzása miatt kedveljük.

Kínai selyemmirtusz – Fotó: 123RF

Napfény- és melegkedvelő faj, ami a virágzás időszakában plusz gondoskodást igényel, és gyakoribb öntözésre is szüksége van. Télen takarni kell a tövét a fagyvédelem érdekében, ám ha egy erősebb fagy esetén elfagynak a hajtásai, azok tavasszal tőről kihajtanak.  

Sokan észrevehették már, hogy egyre több kertben és előkertben tűnik fel a télálló banán is, a
Musa basjoo nevű faj. Bár személy szerint komoly fenntartásaim vannak ilyen mértékű terjedésével kapcsolatban, tény, hogy egyre népszerűbb dísznövény a kínálatban. A hivatalos növényleírások szerint 3-4m magas lágyszárú, évelő növény fejlődhet majd belőle, egészen hatalmas, két méteres levelekkel. Gyors növekedésű, ám termései kicsik és fogyasztásra alkalmatlanok. Napos, védett helyet igényel, és földjét érdemes mindig nedvesen tartani.  

Japanese banana, fibre banana or hardy banana (Musa basjoo Siebo
Télálló banán virágja – Fotó: 123RF 

Talán idén robbant be igazán a köztudatba a kínai datolya, a Ziziphus jujuba ‘Giuggiolo’. Egy akár 8 méteres magasságot is elérő különleges fajta, amelynek virágai zöldessárga színűek, termései pedig ehetőek.

Az édeskés, C-vitamin és antioxidáns tartalma miatt megbecsült termések októberben szüretelhetők.

A fiatal példányok télen még fagyvédelmet igényelnek, azonban az idősebb, erős példányok már nem igénylik a plusz gondoskodást. A kínai datolya öntermékeny fajta.

Jujube
Virágzó kínai datolya – Fotó: 123RF

Végül egy pálmafaj, a törpe lószőrpálma (Chamaerops humilis), amely 2-3 méter magasra nőhet, de növekedése lassú. Legyezőpálmaként is emlegetik, és többek között annak köszönheti hazai népszerűségét, hogy -10 fokig bírja a fagyos napokat.

Xeriscaping with Dwarf along Edges of Parking Lot
Törpe lószőrpálma – Fotó: 123RF

Szárazságtűrő faj, de a forró nyári napokon érdemes gyakrabban öntözni, és csak védett helyen kockáztassuk meg szabadföldi tartását! Nem sokkal ezelőttig csak mint tavasztól őszig díszítő terasznövény volt ismert, mára azonban egyre több helyen bírja az egész éves szabadföldi tartást is.

Nyitókép: Kumquat cserje – Fotó: 123RF

 

Kapcsolódó tartalom
Így védd kerted növényeit a napégés ellen
Gáspár Kinga | 2025. július 22

Így védd kerted növényeit a napégés ellen

Összetett védekezésre, értő gondoskodásra van szükség kertünk növényeinek napégés elleni védelmében.