Invazív fajok a kertben: a keskenylevelű ezüstfa
Olvasási idő: 3 perc

Invazív fajok a kertben: a keskenylevelű ezüstfa

A keskenylevelű ezüstfa (Elaeagnus angustifolia L.) annak ellenére elérhető még a kertészetekben, hogy szerepel az invazív növények listáján. Tudomásul kell vennünk a benne rejlő veszélyeket, de hasznai ismeretében nagyon nehéz igazságosan megítélnünk. Járjunk hát utána a benne megbújó kettősségnek, hogy még jobban megérthessük az invazív növények világát!

Ázsia meleg, kontinentális területein őshonos faj, amit feltehetően a török uralom idején hoztak be Magyarországra a mezővédő erdősávok kialakítására és a szikesek fásítására. Fő tulajdonsága, hogy több szempontból is tág tűrőképességgel rendelkezik:

jól tűri a szárazságot, az áramló vizű, időszakos elöntést, tápanyagigénye alacsony, és a homoktól az agyagtalajokig szinte minden talajtípuson megél.
Keskenylevelű ezüstfa – Fotó: Wikipedia / Le.Loup.Gris 

És ha ez még nem lenne elég, a magas sótartalommal is boldogul, a szennyezett talaj és levegő sem gyengíti le, és a fagy sem okoz kárt benne. Így hát ez igazi túlélőről van szó: pont ezen tulajdonságainak köszönhetően vált veszélyessé a hazai növényfajokra.

Természetvédelmi szempontból a fátlan élőhelyeken okozza a legnagyobb problémákat a keskenylevelű ezüstfa, ahol a megjelenésével és elszaporodásával a fényigényes fajok lokálisan visszaszorulhatnak, a nitrogénkötő baktériumok hatására pedig a gyomnövények megjelenése fokozódhat. Negatív hatásai jól megmutatkoznak a Fertő-Hanság Nemzeti Park és a Kiskunsági Nemzeti Park szikes területein, és hiába a sok más előnyös tulajdonság, védekezni kell ellene.

Keskenylevelű ezüstfa virágba borulva – Fotó: Wikipedia / Walter Siegmund 

Fontos tudnunk azt is, hogy

a keskenylevelű ezüstfa értékes méhlegelő: az akácvirágzás végén nyíló virágai feljavítják az akácmézet, és megnövelik a gyűjtési időszak hosszát.

Termése ráadásul magas C-vitamin tartalmú, gyümölcsként is fogyasztható, és még alkoholos italt is készíthetnénk belőle, ha elkérnénk a török és görög recepteket – ezeken a vidékeken ugyanis már régóta szolgál alapanyagként a gasztronómia szerelmesei számára.

Keskenylevelű ezüstfa érett termése – Fotó: Wikipedia / Pellinger Attila

Levelét és virágját a népi gyógyászatban hasznosítják, de a talajerózió elleni védelemben és a rekultivációs területeken is nagy hasznát vehetjük. Mivel jelentős várostűrő faj, a vele kapcsolatos intézkedések és egyáltalában a gondolkodásmód, illetve az álláspont kialakítása nagyon nehéz feladat, amihez számtalan körülményt figyelembe kell venni.

Kevesen tudják, de voltak idők, amikor a keskenylevelű ezüstfa termését olajkészítéshez is megpróbálták felhasználni, de a próbálkozások kudarcba fulladtak, mert a beszámolók szerint a belőle kinyert olaj kifejezetten silány minőségű volt.

Olive harvest, newly picked olives of different colors and olive
Keskenylevelű ezüstfa még éretlen termése – Fotó: 123RF 

A hetvenes években a hófogó erdősávok ajánlott és előírt alkotója volt, és számos olyan megfigyelésről olvashatunk, ami kiemeli a kemény, fagyos telek idején nyújtott táplálékforrás-szolgáltatását: „Január 8-án 108 fenyőrigó táplálkozott ugyanazon a keskenylevelű ezüstfán. A lehulló terméseket 8 fekete rigó (Turdus merula) és 2 fácánkakas (Phasianus colchicus) fogyasztotta” – olvashatjuk a Pannonhalmi Arborétum 1985 telén feljegyzett megfigyeléseiben. 

Amikor egy fajt invazívvá nyilvánítanak, azt jelenti, hogy hazai megjelenése és elterjedése valamilyen okból kifolyólag nincs jó hatással a hazai ökoszisztémára: veszélyeztethet más fajokat, visszaszoríthat őshonos növényeket vagy éppen elősegíthet olyan környezeti változásokat, amelyek nincsenek jó hatással az adott élőhely életközösségére.

Branch with fresh ripe olives. Mediterranean olive trees garden
Keskenylevelű ezüstfa félérett termése – Fotó: 123RF  

Ez a helyzet a keskenylevelű ezüstfával is, amelynek kezelési tervei között már a 2000-es évek elejéből találhatunk olyan rendelkezéseket, amelyek teljes kiirtását írják elő. Az Apajpusztai élőhely-rekonstrukció során például végleges helyi felszámolása elengedhetetlen volt, mert záródásával veszélyeztette az őshonos pusztai gyepközösségek fennmaradását.

Amikor tehát döntést hozunk arról, betelepítsük-e kertünkbe: jól gondoljuk át! Nem feltétlenül éri meg sok kecsegtető tulajdonsága azt a hosszútávú negatív hatást, amivel számolnunk kell terjedése, túlszaporodása esetén.

Nyitókép: Keskenylevelű ezüstfa virágba borulva – Fotó: Wikipedia / Walter Siegmund 

 

Kapcsolódó tartalom
Loreius Tiburtinus pompeji házának kertje
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. április 27

Loreius Tiburtinus pompeji házának kertje

A szemfényvesztő vízjáték kertje még sok titkot tartogat az utókor számára.