Életmód

Őszi játéktippek – légy kreatív a gyerekkel! (És hat ötlet, hogy ez könnyedén sikerüljön)

Az októberi indiánnyár az egyik legjobb időszak az évben: elmúlt már a fullasztó nyári kánikula, mikor bent kellett ülni egész nap a házban, de messze még a didergős tél. Irány az udvar és a park, játsszunk sokat együtt! Mutatjuk, mit!

Egy két-három esztendőst talán jobban lefoglal a homokozó és a hinta, mint az anyja nagy nehezen kitalált kreatív alkotóprogramja, de vannak olyan gyerekek, akik már egészen kicsi korukban fogékonyak a természetben történő játékra. Adunk néhány ötletet, ha házon kívül szeretnétek tölteni a hétvégét.

1. Kincsgyűjtéssel egybekötött piknik az erdőben: október vége felé a legtöbb fa bordó-arany ruhába öltözik, ezért már egy szimpla séta is igazi élmény a szemeknek, nemhogy egy természetben elfogyasztott könnyű ebéd vagy estebéd. Ha legközelebb tóparti sétára, könnyű erdei túrára indultok, vigyetek magatokkal némi ennivalót meg egy takarót. Piknik után gyűjtsetek őszi „kincseket” a gyerekkel: tobozt, különleges faleveleket, gesztenyét. Ez felnőttként talán nem túl izgalmas program, de egy apróságnak igazi kaland.

2. Kézműveskedés: a begyűjtött kincsekkel kezdeni kell valamit, és nincs is jobb lehetőség, mint ha alkotunk belőlük valamit. A falevelekből készülhet koszorú, a gesztenyéből pár fogpiszkáló segítségével állatka, a tobozokat fehérre festhetitek az adventi dekorálásra készülve, a régi befőttesüvegekből pedig kreálhattok néhány bogyókkal díszített mécsestartót.

3. Tökfaragás/festés: tudom, nem mindenki szereti a halloween beszivárgó ünnepét, de a tökfaragás nem kell, hogy többről szóljon, mint ami! Vásároljatok egy-két hatalmas tököt, és faragjátok ki közösen – ha túl kicsi a csemetéd, akkor éles késsel faragás helyett fessetek valamilyen arcot a zöldségre, aztán este mindenképp tegyétek ki a lépcsőre, ablakba!

4. Falevél-nyomda: még a saját, majdnem három évtizeddel ezelőtti óvodás éveimből is emlékszem rá, hogy ősszel nyomdát játszottunk a lehullott falevelekkel. Ehhez a felszedett leveleket mártsátok festékbe vagy tintába és – ez a nehéz rész – hagyjátok, hadd maszatoljon vele a gyerek egy papírlapon. Ha elég kreatívnak érzitek magatokat, akár pecséttel dekorált vászontasakokat is készíthettek a megfelelő textilfestékkel – ehhez itt adtunk tippeket korábban.

5. Készítsetek madárijesztőt: jó szórakozás lehet egy régi seprűből és felesleges ruhákból ijesztő alakot készíteni az udvarra. Biztos nem ez lesz a kert dísze, de a gyereket egész délutánra lefoglalod vele – maximum, kirakjátok az utcára Halloween éjszakáján.

+ 1. Főzőcske a konyhában: nem kültéri program, de kihagyhatatlan, hogy a család együtt készítsen el egy-egy finom őszi fogást. Mivel a gyerekek sokáig játékként tekintenek a főzésre, érdemes őket bevonni néhány tipikus őszi finomság kutyulásába. Valószínűleg nemcsak az elkészült szilvás pitéért, de a készítési folyamtért is odalesz!

Ajánljuk még:

Fogyókúra vagy életmódváltás? – Egyensúly az egészséges életért

Vékonyak és egészségesek szeretnénk lenni – legalábbis erre utal a számtalan életmódváltó program, amivel lépten-nyomon találkozunk. E sorok írója is szó szerint évtizedeket töltött el az álomalak kergetésével, mindenféle csodadiéta, életmódváltó program és időnkénti böjtölés bevetésével. De valóban elérhető mindkét cél egyszerre? Tényleg egészségesebbek leszünk, ha testünk minden paramétere az ideális tartományba kerül az egységesen elfogadott mérőrendszerben? Mi van, ha mindeközben folyamatosan azon stresszelünk, hogy megehetünk-e még egy kocka csokit. Vagy, ha nem vagyunk „ideálisak”, de tökéletesen érezzük magunkat? Az életmódváltás alapelveit és számos aspektusát vettük górcső alá Keczeli Viola dietetikussal.