A méz varázserejével az egyiptomiak és a sumérok már évezredekkel ezelőtt is tisztában voltak, ezért fejet hajtottak a méhek szorgos munkája előtt. A méhészeti termékekkel való gyógyítás, az apiterápia azóta külön tudománnyá nőtte ki magát, a konyhán kívül is egyre népszerűbbé vált a ragacsos massza alkalmazása. Az értékes vitaminoknak (B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12, A-, E- és C-vitamin) és ásványi anyagoknak (kálium, nátrium, kalcium és magnézium) köszönhetően nemcsak teák és sütemények édesítésére kiváló, de duzzanatok enyhítésére és a kiszáradt bőrfelületek hidratálására, tisztítására is tökéletes.
- Szépítő elixír
A méz a bőr rugalmasságának egyik legnagyobb mecénása, maga Kleopátra is előszeretettel használta az aranymassza értékes hatóanyagait. A nyers méz selymessé teszi a bőrt, fokozza a ragyogást, megőrzi a hajszálakban található nedvességet és ápolja az elvékonyodott hajvégeket úgy, hogy vitaminokat juttat a hajszálakba. A méz korpa ellen is véd, valamint a méhviasz kicserepesedett ajkakat, érdes bőrfelületeket is ápolja.
- Csökkenti a gyulladást, fertőtlenít
A méz remek antioxidáns, rendszeres fogyasztása megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól. A méhek által termelt inhibin enzimnek köszönhetően a méz kiváló gyulladáscsökkentő, nyugtatja az irritált, égett bőrfelületet.
Kissé savas pH-ja és propolisztartalma miatt pedig kiváló fertőtlenítőszer, a kisebb zúzódásokat, horzsolásokat is nyugodtan bekenhetjük vele.
- Csillapítja a köhögést
Hígítva (egy dl langyos folyadékba egy kanál méz) a nyálkahártya betegségeire is tökéletes gyógyír. Az akácméz remek fertőtlenítő és köhögéscsillapító, egy-két kanálnyi méz elszopogatása és egy gerezd fokhagyma a meghűlés egyik leghatásosabb csodaszere, hiszen kiválóan tisztítja a légutakat, növeli az ellenálló képességét.
- Véd a magas vérnyomás ellen
Egyes tanulmányok szerint a méz és az almaecet kombinációja normalizálja a vérnyomást, remek segítségként szolgál a szív- és érrendszeri panaszok kezelésében.
Érdemes azonban figyelni, hiszen a méz értékes hatóanyagai, enzimei azonnal lebomlanak, ha tűzforró vízbe, teába, esetleg kávéba öntjük, így mindig figyeljünk arra, hogy langyos folyadékhoz adjuk hozzá!
Ajánljuk még:
VARÁZSCUKOR: TÖBB TUCAT GYÓGYNÖVÉNYT MEGETTEK A GYEREKEK, ÉS NEM IS TUDTAK RÓLA
AZ ÉLÉNKSÁRGA, FÉSZKES VIRÁGZATÚ GYÓGYÍR: EZ A KÖRÖMVIRÁG
Csak tisztán! – Így készíts grillfűszereket, fűszerkeveréket gyógynövényekből
A korokkal és népekkel változik a konyhai fűszerek divatja, de néhány nagy klasszikushoz mindig vissza lehet nyúlni!