Barangoló

Az egészség és a mozgás városa, a dél-stájer Bad Radkersburg

A Mura és a Kutschenitza folyók ölelte Bad Radkersburg történelmi óvárosa délies hangulatával csalogat sétára. Első pillantásra álmos kisvárosnak tűnhet, de ha ráérzünk erre a nyugalomra, ha sikerül lelassulni, akkor megérezzük a báját. A színes barokk homlokzatok, a mögöttük megbúvó árkádos udvarok, a békebeli meghittséget sugalló kirakatok, a hívogató teraszok. Hiába, Stájerországban barangolva az az érzésed támadhat, mintha nem is Ausztriába, hanem jóval délebbre utaztál volna.

Bad Radkersburgot úgy elrejtették a szem elől, hogy alig lehet rátalálni. Ausztria délkeleti csücskében, a politika formálta kis kiszögellésben bújik meg. Szlovénia felől délről várának hegye takarja. Éppen ezért érdemes nézegetni a térképet, hogyan jutunk oda, honnan is érdemes megközelíteni: észak felől, a Dél-Stájer dombvidéken át vagy a Muravidék kanyargós útjain keresztül. Esetleg egy tengerparti nyaralás után, délről. Tőlünk nincs messze, igazi kerékpáros paradicsom, megmártózhatunk gyógyvízében – a nyüzsgő turizmustól távol. A város és a környéke minden generációnak kínál kellemes feltöltődést.

A csöndes kirándulások kedvelőjeként, a tömegektől távol érzem igazán jól magam. Ahol lehet békésen sétálgatni, meg-megállni, nézelődni, esetleg szóba elegyedni egy helybélivel. Bámulni csak úgy a vizet hallgatni a faleveleket. Kifaggatni az ódon falakat, és úgy nézni meg múzeumot, hogy szinte csak egyedül jársz benne. Az ilyen kisvárosokban van valami báj, emberi és csöndes varázslat. Szeretem őket a túrák során, mert életre kel bennük a történelem és a mese. Városnézés közben a leghétköznapibb megfigyelések is különös jelentőséggel bírnak.

Bad Radkersburg főtere – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

Bad Radkersburg város történetét olvasva elővettem egy Mátyás király korabeli térképet, ahol Regede néven birodalmának belsejében jelölte meg a várat. 1480 és 1490 között, amikor igazságos királyunk fennhatósága alá tartozott, már álltak a városközpontot körülölelő tekintélyes falak. Állt már a Keresztelő Szent Jánosnak szentelt gótikus templom is, és az Ágoston-rendiek 1395-ben épült kápolnája.

A török támadások idején a várat megerősítették, innen védték a Mura völgyét.

Később itáliai építőmesterek érkeztek, hogy formáljanak a város képén, ezt a mediterrán hangulatot ma is megérezzük. Az óváros Ausztria 13 legszebb óvárosa közé tartozik a Stern Magazin szerint. Az egykori fegyvertárban képet kaphatunk a történelemről. A tárlat bemutatja a múzeum művészet- és kultúrtörténeti gyűjteményét, amely többek között Európa egyik legnagyobb zárt céhes ládagyűjteményét, valamint számos ős- és középkori leletet tartalmaz. 

Kolostorudvar – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Vezetett túra során meg is ismerhetjük a 750 éves város történetét, hogy mit tett Radkersburg városképének alakulásához Domenico dell'Allio reneszánsz építész, és hogy mi az a Murnockerln, vagyis a Mura-nokedli. Ez utóbbiak sok száz éves, öklömnyi, a víz által kerekre csiszolt kövek a Mura folyóból, amelyek még ma is számos Mura-parti város udvarát díszítik, útjának felületét adják.

Kultúrák találkoznak itt, ahol 35 km-en belül 4 ország is található.

A város történelmi jelentőségénél fogva híd a német és a szláv nyelvterület között.

Hídján átsétálhatunk Szlovéniába, a város másik felére, ahol maga a vár is magasodik. A Mura bal partján sétálva viszont szépen fölénk magasodik, gyönyörködhetünk benne a parti sétányról.

A vár látképe a Mura-partról – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

A vár ma Szlovéniához tartozik, de a története szorosan összekovácsolódott a várossal, hiszen a XX. századig Radkersburg részét képezte. Az első oklevél 1182-ben említi Gornja Radgona néven azt, amit a magyar nyelvű térképeken Felsőregedeként találhatunk meg. Bástyaként védte hosszú időn át a tartományi fővárost, Grazot a betolakodóktól. „1991-ben, amikor a kastélyt szinte teljesen elpusztították és kifosztották, Milan Herzog bérelte. Saját forrásait használta fel, hogy alaposan helyreállítsa korábbi dicsőségét. Ma a Radgon-kastély egy fontos kulturális emlék, amely Szlovénia ezen részének gazdag történelméről és építészeti örökségéről tanúskodik. A kastély mellett a külső elrendezések is érdekesek, például a barokk mellszobrokkal díszített kőhidak és a gesztenye sugárút, amelyek az egész komplexumot kifinomultabbá tették. Ezekből az elemekből mindössze két szobor maradt fenn az egykor a kastély bejáratát díszítő "lovagok sikátorából" – írja a várról a Szlovén Idegenforgalmi hivatal.

Török ház az óvárosban – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho  

A folyó partján a vadregényes ártér fűzekkel, gazdag növényvilággal csábít sétákra. A víz, a mindig zöld környezet békés és megnyugtatóan pihentet. A Mura partján található a pompás termálfürdő, amely több forrásból táplálkozik. A 200 méter mélyről feltörő vizet megszelídítve továbbítják az emberek szolgálatába. A gyógyvíz tette Radkersburg neve elé a Bad, vagyis fürdő előnevet. Ásványi anyagokban gazdag termálforrás és magas magnéziumot rejtő forrás vizei gondoskodnak a fürdőzők gyógyulásáról. A XX. század elején még csak savanyúvízként palackozták a források kincsét, ma már több fürdő, termálhotel és gyógyszálló várja a vendégeket. A termálvíz kialakulását, a források kialakítását ma egy interaktív kiállítás mutatja be, ami bárki számára, bármikor nyitva áll.

A termáfürdő – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho  

Azt mondják, Bad Radkersburg régóta elkötelezte magát, hogy az egészség és a mozgás városa legyen, és ezt a tudatosságot közvetítse az ide látogatóknak is. A nagyszerű természeti környezet kiváló terep arra, hogy kerékpározzunk. A méltán híresen jó osztrák kerékpárút-hálózat behálózza a környéket, felfedezhetjük két keréken a várost és a régiót. Jól jelezett, biztonságos utak, pihenők és tengernyi látnivaló vár a település körül. Összeköthetjük a kerekezést a fürdőzéssel, esténként jó sétákat tehetünk.

Az éttermekben olyan regionális finomságokat kínálnak, mint tavasszal a medvehagymás rizottó, ősszel a babos tatár, télen a hajdinapalacsinta. 

A helyi Bevog sörfőzdében prémium kézműves sörök készülnek, és bekapcsolódhatunk a sörfőzés rejtelmeibe egy vezetett túra során. Számos vinotéka, borozó ad alkalmat arra, hogy a nevezetes stájer borok világával ismerkedjünk, megkóstoljuk a közelben termett traminit.

Témapark részlete – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho  

A város a Vulkanland része, a kerékpáros túrák egyik ideális kiindulópontja. Szőlőhegyek közt, egykori vulkánok tetején, évszázados kereskedelmi utak találkozásánál kanyargó,  táblákkal jól jelzett, tematikusan felépített gasztro-túrák a dombos vidéken kihívásnak bizonyulnak, mert olykor erős meredélyekkel kell megküzdeni.

A táj szépsége, a tisztaság, a jól kiépített infrastruktúra viszont bővel kárpótol a testi fáradságért!  

Egymást érik a látnivalók, és azok a kistermelők, manufaktúrák, ahová benézhetünk, kóstolhatunk, megismerhetjük közelebbről is a tevékenységet, a helyi specialitásokat. Itt tényleg kitalálták, hogy csillagtúra-szerűen szerezzünk élményeket, esténként megpihenve egy csöndes és hangulatos kisvárosban.

Nyitókép: A városfal a fürdők irányából – Fotó: Wikipedia / Karl Gruber

 

Ajánljuk még:

Feltöltődés a Mecsekalján, a Malomvölgyi Parkerdőben

Háborítatlan csend és nyugalom honol Magyarország ötödik legnagyobb városa, Pécs déli szegletében, mindössze 5-10 kilométer távolságra a forgalmas városközponttól, ahová a nyüzsgő város zaja helyett csak a szél zúgása, a madarak éneke, a víz csobogásának és a békák kuruttyolásának hangja szűrődik be. Egy hatalmas parkerdő, melyben, mintha egy hajdani uradalom kertészei által gondozott, mégis vadregényes kertjében sétálhatnánk, telis-tele a természet ezernyi kincsével, a vízi és a szárazföldi élővilág megannyi képviselőjével.