Sokszor furcsán néznek rám, mikor azt mondom, hogy szánkózni szeretek, nem pedig síelni vagy éppen snowboardozni. Mégis, számomra sokkal örömtelibb lecsúszni a szánkópályán, és önfeledten élvezni a táj látványát csúszás közben, mint síelni, de mindenki másban leli örömét. Viszont – tökéletesen tévesen – sokan nem tekintenek sportként a szánkózásra, pedig igenis az. Sőt!
Olimpiai szám is a szánkóverseny, csak itthon nincs olyan nagy hagyománya, mint a környező országokban.
Mondjuk tény, hogy nincsenek is olyan hosszú szánkópályáink, mint néhány szomszédunknak. Ugyanis nem csak falatnyi dombokon lehet csúszkálni, hanem 3, 5, 7 vagy akár 14 kilométer hosszú, ebből a célból lekerített terepen is!
Vannak olyan helyek, ahol az 50 km/órát is bőven el lehet érni lesiklás közben a szánkóval.
Ez a távolság és sebesség pedig komoly izommunkát, koordinációt igényel, épp ezért nem ritka egy hosszabb szánkózás utáni, meglepő helyeken megjelenő izomláz sem.
Ugyanakkor nem egészen veszélytelen dolog a szánkózás; ugyanúgy balesetveszélyes, mint a többi téli sport. Mutatom, mire kell ügyelni!
- Fontos, hogy a sípálya nem egyenlő a szánkópályával. Mindenképpen csak külön kialakított szánkópályán szánkózzunk, ugyanis kizárólag ezeken van meg a garantáltan biztonságos lesikláshoz szükséges meredekség és vízszintes kifutó rész! A sípálya túl meredek ehhez a fajta sporthoz.
- Érdemes vízhatlan cipőben, és ruházatban szánkózni. Nekem csak és kizárólag emiatt van sínadrágom (mivel nem síelek), amiben nem ázik át semmim, ha véletlenül beleborulnék tehetségesen egy kupac hóba.
- A megfelelő védőfelszerelést sem érdemes elhanyagolni, a kisebbekre mindenképpen adni kell bukósisakot! Annak, aki irányít, fékez, annak javasolt egy strapabíró bakancs és bokavédő viselete!
- Mindenképpen tartani kell a többi szánkózótól a minimum 20 méteres távolságot!
- A pálya közepén soha ne álljunk meg, ne mászkáljunk! Minden esetben csak és kizárólag a pálya szélén szabad visszasétálni a dombetetőre! (Bár csomó helyen van felvonó, ami a pálya tetejére visz bennünket.)
Lehet éjszakai szánkózásra is menni, mivel sok pálya nyitva van éjjel vagy legalábbis este 10 óráig mindenképpen. Ilyenkor kivilágított pályán lehet lecsúszni, ami hihetetlenül nagy élmény tud lenni. A pár perces menetidőktől kezdve egészen a 40-50 percesig lehet már találni álomszép szánkópályákat a környező országokban. Általában tudunk szánkót bérelni a völgyállomáson.
És hogy mindezt hol tudjuk professzionális közegben űzni?
Én az alábbiakat javaslom:
MAGYARORSZÁGI SZÁNKÓPÁLYÁK
- Zebegény
- Mátraszentistván – Hócsúszda Pak
- Mátraháza
- Mátraszentimre
- Nagy-Hideg-hegy, Börzsöny
- Dobogókő
- Visegrád – Nagyvillám szánkópálya
- Kékestető – Angyalok tisztása
- Eplény
- Pécs (Misina, Makár-tető, Béke-Park, Rókus-domb)
- Bánkút
- Sopron (Dalos-hegy, Bécsi-domb, Szent István-park)
- Kezdőknek is tökéletes:
- Királydomb – Városliget, Budapest
- Anna-rét, Normafa, Budapest
- Tabán
- Gellért-hegy
Mi leginkább Ausztriába szoktunk járni szánkózni, de szuper szánkópályák vannak Szlovéniában, Németországban, Svájcban, Szlovákiában, és Romániában is!
AUSZTRIAI SZÁNKÓPÁLYÁK (néhány a sok közül, amiket történetesen próbáltam is)
- Semmering - Hirschenkogel Zaugberg 3 km, könnyű / közepesen nehéz
- Bergkastel / Nauders 7 km, könnyű
- Bramberg / Wildkogel – 14 km, könnyű / közepesen nehéz
- Neustift 8 km, közepesen nehéz pálya, ami a Stubai gleccsertől kb. 10 km-re található.
- Rohrmoos / Hochwurzen 7 km, közepesen nehéz
- Kappl 6 km, közepesen nehéz
- Reith / Seefeld 6 km, könnyű
- Skiwelt / Hochsöll 4 km, közepesen nehéz
Ajánljuk még: