Érdemes tájékozódni indulás előtt a nyitvatartásról, ugyanis a legtöbb településen szerdán és szombaton van nagyobb piac, de akad, ahol pénteken, és olyan is, ahol majdnem minden nap elérhető a teljes kínálat. De sok termelő sincs mindig ott, a tejtermék és pékáru általában ritkábban elérhető. Érdemes körbe kérdezni a szomszédokat, ismerősöket, hátha akad köztük rutinos piacozó. Őt mindenképpen faggasd ki, hogy kinél mit érdemes megvenni, hol van szép termék jó áron, és milyen helyeket jobb elkerülni (ritkán, de ilyen is akad).
Ha nagy a piac, ne légy rest felkeresni az eldugottabb helyeket sem, a sokszor a központból kiszoruló kisebb árusoknál találni a legnagyobb kincseket.
Sajnos a szupermarketek korában a legtöbben azt hiszik, a bőséges kínálat, a színesen tömött standok jelentik a magas minőséget – de ez a piacokon legtöbbször tévedés.
Fotó: Unsplash / Suryo Paksi
Az igazi termelők ugyanis szűkebb választékkal, de gondosan termesztett áruval mennek a piacra, nyilvánvalóan nem növesztenek banánt a paradicsomsorok között, és nincsenek citromfáik a cukkinik mellett. Sok vásárló elmegy a néhány tököt és egy-két csokor kaprot árusító nénik mellett, pedig hidd el,
abban a leveszöldségben valószínűleg sokkal több lélek van, mint bármelyik másikban a piacon.
Fotó: Unsplash / Jonathan Pielmayer
A legértékesebb zöldségek és gyümölcsök sosem olyan esztétikusak, mint a reklámfotókon. Igenis rondák. Ha tehát a piacon olyan pultot látsz, ahol szupermarket-jellegű áru áll kint, akkor menj tovább pár sort, és inkább a földesebb krumpli, a girbe-görbe uborka és a kisebb szemű eper mellett tedd le a voksodat! A külsejénél fontosabb az íze és a tápanyagok, vitaminok, antioxidánsok, az a megannyi érték, amivel feltölti testünket.
A piacon vásárlás egyik alappillére a bizalom.
A termelőnek, az árusnak döntő szerepe van a piacélményben, hiszen a közte és közted kialakuló kapcsolat – szóljon az egy vagy több vásárlásra – alapjaiban meghatározza, mi kerül a kosaradba. Érdemes tehát olyan kofának bizalmat szavaznod, aki készségesen válaszol a kérdéseidre, aki engedi, hogy kezedbe vedd és alaposan megnézd, megszagold az áruját, sőt, még kóstolóval is bizonyítja, hogy az ő gyümölcse a legjobb a piacon. Sajnos mostanában több helyen illetlenségnek tartják az áru „megtapogatását”, de szerintem ez csak kifogás. Sosem vásárolnék olyan helyen, ahol odaugranak, mikor kezembe veszem a barackot vagy a paradicsomot, hiszen minden valamirevaló termelő tudja: a tapintás és szaglás sokat elmond a termés állapotáról, minőségéről, felhasználhatóságáról. Azt is tudjuk, hogy íz és illat összefügg. Amikor hirtelen megcsap és megállásra késztet egy erős barackillat, akkor abból az áruból nyugodtan vehetsz.
Fotó: Unsplash / Ratul Gosh
Nézd meg azt is, milyen a stand és a környéke. Egy valamirevaló termelő becsüli annyira a terményét, hogy megfelelően kínálja azt. Persze a zöldségesládák közepette nem lehet otthontisztaságot fenntartani (nem is ez a cél), de attól még lehet rendezett, tiszta és kulturált a környezet. Én mindig a kezeket is megnézem,
egy dolgos kézen látszik a sok-sok munkaóra, az erő, a befektetett energia.
De egy becsületes dolgos kéz árusítás közben sosem lehet koszos. Egy rutinos kofán mindig van kötény, vagy előtt törlőrongy, és ha pár percig figyeled, ahogyan kiszolgálja a vásárlókat, észreveheted: gyakorta meg is törli a kezét. Érdekes, hogy egy-egy apró mozdulat mi mindent elárul az emberről…
Ha bizonytalan vagy, járj egy kört, mérd fel a kínálatot, nézd meg az árakat, és nyugodtan mondd meg az árusnak is, hogy bár tetszik a portékája, mész még egy kört. Egy igazi, vérbeli piacos közösségben ez egyáltalán nem jelenthet gondot, és idővel megtalálhatod a hozzád leginkább passzoló árust, aki kiismer, hogy mit szeretsz, mit érdemes neked ajánlani, netán félre is tesz neked a gyorsan fogyó fajtákból (ez pékárunál szokott fontos lenni). Nem győzöm hangsúlyozni: a piac rejtettebb szegletein igazi kincsek várhatnak rád, jófej árusok, különleges kínálat, kivételes élmény.
Fotó: Unsplash / Maria Molinero
Annak ellenére, hogy már a piacokon is egyre elterjedtebb a bankkártyás fizetési mód, a termelői piacokra inkább készpénzzel érkezz! Érdemes aprót, változó címleteket pakolnod, mert – főleg a reggeli órákban – nem valószínű, hogy vissza tudnak adni. Hasznos, ha viszel magaddal kosarat, szatyrot, továbbá dobozt a bogyós gyümölcsnek, termelői tejterméknek. Nyilván ők is tudnak adni eldobható műanyagot, de egy piacon aztán igazán lehetünk környezettudatosak. Nagyobb mennyiségű gyümölcs és zöldség vásárlásakor a hátizsák vagy gurulós bevásárlótáska nagyon jó szolgálatot tud tenni: ha aggódsz a megjelenésed miatt,
ezek a kocsik már rég nem mamarollerek, sőt: kifejezetten trendi piaci járgánynak számítanak.
Ha van gyerek, érdemes vinni őt is! Olyan erősen hatnak rá az illatok és a látvány, hogy sokkal több zöldséget, gyümölcsöt és egyebet hajlandó kipróbálni egy-egy ilyen túra után, sokszor már a helyszínen is. Nekik pedig pláne adnak kóstolót. Tud ez jó kis közös program lenni, érdemes olyan helyre menni, ahol készétel is van, például sült kolbász, lángos, és le is lehet ülni enni ide-oda, padra, pulthoz. Még jobbak az olyan termelői piacok, amelyek egy közösség igényei mentén jöttek létre, mint a falvak szombati piacai vagy a biopiacok, ezeken a helyeken kifejezetten hangulatos lenni, ahol a vásárlók is ismerősökké válnak. Ugyanis valóban van mögötte egy közösség, aminek idővel te is része lehetsz. Általában a gyerekek is összebarátkoznak, még játszótér is akadhat a közelben. Az sem baj, ha közben lehet kóstolni kézműves söröket, termelői gyümölcsborokat...
Fotó: Unsplash / Tim Mossholder
És a legfontosabb tanácsom: élvezd! A piacozás nemcsak egy bevásárlás, hanem igazi élmény is. Egy jó piacon annyi mosolyt látsz, mint máshol egy hét alatt, beszélgetsz, érdeklődsz, tanulsz, egy kicsit megízleled újra az „embernek lenni” tradicionális érzését. Add át magad ennek a világának, és engedd, hogy rabul ejtsen! Nemcsak a tested, de a lelked is hálás lesz érte!
Nyitókép: Unsplash / Beth Macdonald
Ajánljuk még: