Aktív

„50 elmúltál, anya, szállj le végre a motorról!”

Pontosan öt éve, 47 éves koromban ültem életemben először nagymotorra. Benzintyúk vagyok, a hátsó ülés az enyém, ám ott az első pillanattól kezdve otthon érzem magam.

Sokáig tűnődtem, hogy át tudom-e adni jól a motorozás élményét másoknak, hiszen aki nem próbálta soha, lehet, hogy csak annyit érzékel a motorosokból, hogy hangosak, és gyorsan húznak el az autók mellett. Bőgetnek, döngetnek, zajt csapnak. Nekem is pontosan ennyi volt a saját tapasztalatom. Plusz volt bennem egy sor előítélet is. A motorozást nem kevés arroganciával párosítottam. A sebesség és a nagy zaj miatt nem igazán tudtam jó szemmel nézni a motoros társadalomra. Ha elhúzott mellettem az úton egy motoros, nem feltétlenül gondoltam szépeket felőle. Sőt.

 

Ma, ha a nyomomba ér egy motorral közlekedő ember, akkor előzékenyen jobbra húzódok (ahogy a KRESZ is megkívánja, nem kifejezetten a motorosok miatt) és engedem, hogy az autómtól biztonságos távolságot tartva ki tudjon előzni. Ha úgy adódik, oda is intek vidáman, és örömmel nyugtázom, ha a motoros a jobb lábát meglengeti felém. Mivel a gázkart nem engedhetik el, a motorosok gyakran köszönnek a lábukkal, vagy köszönik meg a kedvességet láblódítással. Nekem jólesik a visszajelzés, de amíg magam nem motoroztam (nem voltam utas), nem figyeltem fel erre az apró, de annál kedvesebb gesztusra. Biztosan előreengedtem a forgalomban a motoros útitársakat, de nem figyeltem oda a pozitív kommunikációra.

Motorozás közben, utasként, gyakran köszönök én a sofőröm helyett: az én feladatom az útitársakkal való közösségi kapcsolattartás. Intek ide is, oda is. Például a kis falvakban az árokpartól vagy a járdaszélről integető kisgyerekeknek, akik a felnőttekkel ellentétben általában odavannak a vasparipákért. Integethetek bátran, nem én húzom a gázt.

A gyerekeim azért szívből azt kívánják, hogy szálljak le a motorról, felejtsem el az egész kihívást úgy, ahogy van, mert minden utazás alatt aggódnak értem. Hogy a szállásra értünk-e rendben. Ugye nem borultunk? Nem volt semmi gond? Nem voltak veszélyes szituk? És különben is, „ötven elmúltál, anya”.

 

Ám az a helyzet, hogy ha voltak is, én észre se veszem, számomra annyira komfortosnak és biztonságosnak tűnik a motoros utazás, hogy egyrészt eszembe se jut, hogy borulni is lehet, másrészt végigrelaxálom a teljes utat. Bambulok. Nézelődök. Álmodozom. Se a veszélyek, se az életkorom nem tántorítanak el attól, hogy nyeregbe szálljak. Módfelett élvezem motoros útjainkat, akkor is, ha csak ketten túrázunk, akkor is, ha nagy csapattal, akár 20-25 motorral gurulunk együtt.

Más utazási formánál kell két-három nap, mielőtt átkapcsolna az agyam és a lelkem nyaralós üzemmódba. Ám ha motorra szállok, elég két-három óra, és már könnyű az agyam. Nem gondolok a gonddal, vígan fütyülhet a szél a fülem (akarom mondani, a bukósisakom) mellett.

Nem olyan rég egy szintén fiatal ötvenes ismerősömet beszélte le a párja a motorozásról, mert szerinte ebben az életkorban már nem okoz akkora örömet a gurulás. Inkább bele se kezdjen, minek. Mert szerinte mindezt sokkal fiatalabban, fittebben kell elkezdeni, és erre az életkorra már inkább a „parkoláson” kellene gondolkodni, nem újabb túracélpontokon. Rajtam kívül még sok tízezer ember lehet példa ennek ellenkezőjére, és mindig megújuló öröm számomra is, ha „új motorosokat” üdvözölhetünk a csapatban. És a nagyon is lelkes újoncok között akadnak huszonévesek, és akad jóval ötven feletti motoros is.

 

De velünk egy csapatban gurul olyan régi motoros társ is, aki közelebb van már a nyolcvanhoz, mint a hetvenhez, mégis elöl jár. Fogalmazzunk úgy, hogy húzza a gázt még örömmel, megéri utolérni, ha nekilendül. Mert jobban ismeri a hazai motoros utakat, mint bárki más közölünk. De külföldre is szívesen gurulunk vele, mert úgy ismeri a környező országok útjait, mint a tenyerét. Neki aztán nem kell GPS! Azt is tudja, hol lehet helyi specialitásokat enni, hol nagyon jó a konyha, de még azt is tudja, hogy hol van tiszta illemhely. Ez egy igen kritikus pont lehet a női motorosoknak. Fontos, hogy tiszta és tágas legyen a mosdó, hiszen a motoros ruhából nem olyan könnyű kivetkezni, motoros nadrágban meg igencsak körülményes a mosdóhasználat.

És ezzel meg is ragadtam az egyetlen, de tényleg az egyetlen kihívást, ami motorozás közben, nőként, utasként szembejöhet velünk. Minden más móka és kacagás. Akkor is, ha 150-200 km-nél többet nem lehet zsibbadó ülep nélkül végigülni. Teljesen mindegy, mennyire profi és puha az ülés, jólesik a hátsóknak a mosdó- és kávészünet.

Mi az, ami engem motoron tart? A lista egyáltalán nem teljes, de azért tanulságos lehet:

  • Hihetetlen távolságokat be lehet járni egyetlen nap alatt
  • Olyan helyekre is eljuthatok, ahova autóval soha nem mennék, mert autóval nem járható az út – túl keskeny, túl meredek, esetleg túl sáros.
  • Motoros túrára MINDIG kapható a sofőröm, akkor is, ha csak egy kávét szeretnék inni az ország másik felén.
  • Nagyon vonzó gasztronómiai pontokat célozhatok meg.
  • Megtanultam okosan, takarékosan csomagolni utazáshoz. Ma már egy tíznapos nyaraláshoz is elég egy kicsi motoros doboz. Minden felesleges kacatot itthon hagyhatok.
  • Nem kell nekem vezetni. Soha. Én az utas vagyok.
  • A motoros csapatban izgalmas, nagyon értékes emberekkel találkozom.
  • Mivel van sisakbeszélőnk, az utazások során órákig tudunk beszélgetni a férjemmel.
  • A motorozás számomra párkapcsolatot segítő, közös út – senki másnak nem szavaznék és nem is szavazok akkora bizalmat, mint a sofőrömnek.
  • Csak ketten férünk fel a motorra, és ez nagyon szoros kötődést épít.
  • A motorozás fitten tart, egyben motiváció is arra, hogy őrizzem súlyomat. Minél magasabb a testsúlyom, annál kevesebb dolog mehet a motoros dobozba.
  • Megtanultam tiszta szívből szeretni a napsütést – mert az száraz utat garantál.
  • Ugyanakkor pozitív szemléletre késztet, mert tudom, hogy az esőből a legtöbbször a napsütés felé tartunk.

Ez egy jó, biztató, reményteli, segítő tapasztalás akkor is, ha nem ülök éppen motoron.

Tovább olvasnál? Adunk neked 7 tippet a testi-lelki megújulásért és az egészségmegőrzéséért

Fotók: Kassai Tini

Ajánljuk még:

Költők szent városa, a csodálatos Vilnius

Az észak Jeruzsálemének nevezett Vilniusról érkezésem előtt csak annyit tudtam, hogy Litvánia fővárosa, és én soha nem terveznék odautazni. De az élet annak rendje és módja szerint másképp intézte a dolgokat, és én annak rendje és módja szerint meghajoltam az akarat előtt. Nagyon kellemesen csalódtam, változatos kulturális örömforrást és felfedezést tartogatott a város, mintha egy évtizedekig járt világ alól hirtelen kibukkanna egy új, semmihez nem fogható másik földrész. Szubjektív beszámoló az ékszerdoboznál nagyobb, de a szokványos európai fővárosoknál kisebb Vilniusban.