Ismerd meg hazánk leglátványosabb túraútvonalát, a Rám-szakadékot!

ZónánTúl

Ismerd meg hazánk leglátványosabb túraútvonalát, a Rám-szakadékot!

Ha már kipipáltad Dobogókőt, a Visegrádi Fellegvárat, a Dunakanyart, és valami igazán izgalmas helyre vágysz, akkor irány a Rám-szakadék! A Visegrádi-hegységben megbúvó kanyon Magyarország egyik legkalandosabb turistaútvonala, amit szerintem mindenkinek látnia kell.

Először is tisztázzuk, pontosan mit értünk Rám-szakadék alatt, hol van helyileg és hogyan keletkezett. A szűk, 1 km hosszú hasadék a Visegrádi-hegységben található, Dömös és Dobogókő között. A miocén korban, jó 15 millió évvel ezelőtt keletkezett, amikor még a területet egy sekély tenger borította, amelyből vulkánok emelkedtek ki, és tolták fel magukkal az óceáni kőzetlemezeket. Évmilliók alatt a kiemelkedett hegyek a szél, hőmérséklet és erózió hatására pusztulásnak indultak, míg a hegyoldalban összegyűlt csapadékvíz utat vájt magának, és elkezdte mélyíteni a kemény lávarétegeket és kőzeteket.

 

Szombati Orsolya / traveladdict.hu

Ennek eredményét láthatjuk ma a Rám-szakadékban, ahol a sziklafalak magassága néhol eléri a 35 métert, míg az utak szélessége egészen 3 méterig szűkül vissza. Ennyi földrajzi gyorstalpaló után vágjunk is bele a Rám-szakadék meghódításába, ahol kalandokban, élményben és természeti látnivalókban garantáltan nem lesz hiány!

Bár a Pilisi Parkerdő gondozásában lévő területen Dömöstől egészen Dobogókőig tanösvény-táblák kísérik az utunkat, amelyek teljes körű tájékoztatást adnak a környék állat- és növényvilágáról, én ezeken felül még pár tanáccsal szolgálnék a túrához:

  • Egyirányú haladási irány van érvényben az 1 km hosszú szakadékban.
  • Az út alulról felfelé vezet. Vagy Dömös felől közelítjük meg a szakadékot, vagy Dobogókő felől körtúrával. A kisebb kör a Rezső-kilátón, Lukács-árkon át vezet, a nagyobb a Prédikálószéken és a Vadálló Köveken keresztül.
  • A szakadék bejárásához jó tartású, érdes talpú, vízálló túracipő vagy bakancs szükséges.
  • A szurdokban eltévedni nem lehet. Viszont végig a kijelölt turistajelzést kövesd, ne térj le az útról, és ne próbáld meg levágni azt.
  • Kisméretű hátizsák ajánlott, mert mindkét kezünkre szükség van sok helyen, pl.: létrákon való kapaszkodáshoz.
  • 10 éven felüli gyerekeknek már javasolt a túra, úgyhogy családdal együtt is tökéletes kirándulóprogram a Rám-szakadék bejárása.

Túránk első szakaszán már kaphatunk némi ízelítőt az egyébként nem túl hosszú, ám annál technikásabb terep viszonyairól. Egy csordogáló patak szeli ketté az utat a vulkanikus tájon, ahol egyensúlyozó-érzékünkre van bízva, hogy száraz lábbal keljünk át a túlsó partra. Egyébként, ha véletlenül bele is lépünk a vízbe sem lesz semmi bajunk, mert kevésbé csapadékos időben a víz mélysége alig éri el 30 cm-t.

A jó hír, hogy nem kell zsonglőrködnünk végig a Rám-szakadékban, ugyanis a természet okozta kihívásokat sok helyütt alumínium korlátokkal segítik. Ezek mentén könnyen felkapaszkodhatunk egy-egy sziklára, vagy kelhetünk át a patak másik partjára. A kezdeti szűk szakasz után a szurdok kezd kiszélesedni, és feltárul előttünk a hely teljes szépsége. Mindenhol buja növények, páfrányok, bedőlt fák keresztezik az utunkat, amelyek teljesen dzsungelszerű érzést adnak a túrázóknak. Ha mindez nem volna elég pazar látvány, itt-ott egy szikláról lezúduló vízesést is láthatunk, amely sűrű párafüggönyt hoz létre a szurdokban.

Szombati Orsolya / traveladdict.hu

Ahogy haladunk előre a Rám-szakadékban, a sziklafalak egyre magasabbak lesznek, és a túra egyik legizgalmasabb része is itt vár ránk. Egy függőleges falon kell felkapaszkodnunk létrán, ahol mellettünk hangos robajjal zúdul a mélybe a víz.

Fantasztikus és lélegzetelállító látvány ennyire közel lenni a természethez, miközben annak részeseivé válhatunk mi is egy kis időre.

Ajánljuk még:

A rózsa illatával: túra a stájer tramini nyomában

Stájerországot Ausztria zöld szívének tartják. Bizonyára az én szívem is zöld, hiszen rá kellett jönnöm, hogy ezer szállal kötődöm ehhez az osztrák tartományhoz. Néhány éve barátok képei inspiráltak a „Stájer Toszkána” felfedezésére, most pedig az arany ősz Délkelet-Stájerországba csalogatott. „Túl szép ahhoz, hogy ne itt legyél” – hirdeti magát a régió, és az tényleg így igaz, meggyőződhettem róla!