Harc az élelmiszermolyok ellen – természetes eszközökkel

ZónánTúl

Harc az élelmiszermolyok ellen – természetes eszközökkel

Egy háziasszony számára kevés bosszantóbb dolog van annál, mint amikor elővéve a lisztes zsákot, kis hálószerű képződmények kötik össze az egykor puhán porzó, makulátlan kenyérlisztet. Ha olvasóink valaha szembe kerültek a kamra rettegett ellenségével, akkor tudják, miről beszélek: az élelmiszermoly bizony egy ádáz ellenség, és ember legyen a talpán, aki egy-kettőre meg tud szabadulni tőle.

Sokáig nem értettem, hogy hol kerülhetett hiba a gépezetbe, mert évtizedekig nem volt szerencsém hozzá. Aztán ahogyan átváltottam a kezeletlen, bio alapanyagok használatára, egyre többször kellett felvennem a kesztyűt, és nem igazán tudtam összetenni a képet, hogy vajon mi is lehet az összefüggés a két dolog között.

Aztán hosszas keresgélés után rábukkantam a megoldásra, ami tulajdonképpen sokkal logikusabb és egyszerűbb, mint gondolnánk:

a vegyszeres kezelést nélkülöző élelmiszerek sokkal inkább ki vannak téve a molyok és más kártevők támadásainak, hiszen vegyszer híján nincs, ami kémiailag ártalmatlanítaná őket.

Érthető és logikus a kérdés már csak az, hogy hogyan lakjon úgy jól a kecske, hogy a káposzta is megmaradjon, azaz hogyan őrizzem meg konyhám vegyszermentességét úgy, hogy ne kelljen állandóan molyok tömegeivel küzdenem.

Fotó: 123RF 

Ha az interneten keresgélünk, sorra jönnek velünk szembe a jobbnál jobb tanácsok, amik valljuk be: nem sok esetben bizonyulnak hasznosnak. Természetesen az alapvető, hogy egy molyfertőzés észlelése után a háziasszony mindent kipakol a kamrából, leselejtezi a fertőzött élelmiszereket, és fertőtleníti a polcokat, a helyiséget – ezt talán nem is kell külön tanácsolni.

De minden igyekezet ellenére szinte biztos, hogy az alapos tisztítás után is lesz visszatérő molyvendég, így a teljes takarítás aligha jelenthet önmagában megoldást. Maradnak hát a praktikák, irtószerek és csapdák, amelyek közül a magam részéről az irtószeres megoldásokat most kihagynám, egy vegyszermentes háztartásban ugyanis aligha lehet helyük…

A feromonos csapdák azonban már érdemesek az említésre, és egészen horrorisztikus tud lenni, amikor pár nap alatt molyok tömegétől lesz tumultus a ragadós felületen. Ennél már csak az a jobb, amikor a gondosan meszelt kamrafal hirtelen mozgásnak ered, mikor az apró molyutódok lárva formájában elindulnak életük első útjára… Ezek a feromonos csapdák – bár sok egyedet rabul ejtenek – nem alkalmasak arra, hogy a teljes hadiflottát megsemmisítsék, így összességében ezekre sem alapozhatjuk nyugalmunkat.

Fotó: 123RF 

Végső soron a hagyományos megoldások maradnak – főleg a megelőzésre, és a távoltartásra fókuszálva.

Ilyen pofonegyszerű módszer a fagyasztásos trükk, amit bevallom őszintén, hogy csak nemrégiben ismertem meg. Egy kedves ismerősöm javasolta, hogy próbáljam meg a bio liszeteket lefagyasztani, és pár nap hűvös után a kamrapolcra tenni. A hideg ugyanis az esetlegesen jelenlévő molyapródokat végleg ártalmatlanítja, így elvághatjuk az utánpótlást.

Aki lelkesen sürgött-forgott a konyhában nagymamája mellett, az jól tudja, hogy

az élelmiszerek csomagolásába helyezett babérlevél is hasznos őre tud lenni finomságainknak, a molyok ugyanis igyekeznek messze elkerülni.

Akárcsak a kamrapolcon, egy vattacsomón vagy más megoldással elhelyezett illóolajos védelem, ami a levendula vagy éppen az eukaliptusz erejével űzi messzire a hívatlan látogatókat. De ugyanígy megpróbálkozhatunk egy kis tálba egy ujjnyi olajat vagy sört, esetleg cukros, mézes vizet tenni: másfél hét alatt igen szép mennyiséggel képes csökkenteni a minket bosszantó molyok számát.

Fotó: 123RF 

Ha egyszer moly került a kamrába, érdemes komolyan venni, mert az elhanyagolt fertőzés bizony katasztrofális állapotokhoz is vezethet: akár több száz molycsalád is megtelepedhet otthonunkban, és villámgyors szaporodással akár a teljes káoszig vezethetik kamránkat és otthonunkat. A kamrából könnyedén átterjedhet a fertőzés a konyhaszekrényekre is, és az sem számít, hogy zárt vagy bontatlan zacskókkal van tele a polc: ezekbe is könnyedén beférkőznek, a bennük található élelmiszereket teljes mértékben fogyaszthatatlanná téve.

A legjobb tehát, amit tehetünk, az a megvásárolt élelmiszerek gondos fagyasztása,

majd a kamra védelemmel történő ellátása: elő a babérral, a levendulával és más, erős aromájú illóolajokkal! Nem árt persze az sem, ha ablakainkat szúnyoghálóval szereljük fel, no meg arra is érdemes odafigyelni, hogy ne legyen túl párás a kamrában, ugyanis az ilyen környezet kiváltképp kedvez ezeknek a falánk jövevényeknek!

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Vannak ételek, amiket csak egy ember tud olyanra elkészíteni, amilyenre kell – a rózsás sparhelt titka

A rózsás sparheltet bekötöttük a kéménybe, és a szomszéd néniktől megtanultam, hogyan kell rendesen megrakni benne a tüzet. Harmadszorra már minden füstölés nélkül lobogott a tűz, sült a padlizsán, rotyogott a fazékban a gulyás, és készültem rá, hogy végre-valahára megsütöm azt a bizonyos túrós lepényt, amihez hiányzott a „valami”, ami talán a sparhelt titka lehetett.